Kimlik numaralı QR kodlu yeni tapular geliyor

  Güncel Haberler    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Kimlik numaralı QR kodlu yeni tapular geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce bir otelde düzenlenen “Tapu Senetlerinin Yenilenmesi ve e-Devlet Uygulamaları Tanıtım Programı”nda yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın en kayda değer iki bileşeninin veri ve teknoloji olduğunu belirtti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün Türkiye’nin veri bankası ve hafızası olduğunu belirten Kurum, bine yakın hizmet birimiyle yılda 30 milyon vatandaşa hizmet verildiğini söyledi.

Yılda 8 milyon adet tapu işlemini yapıldığı bilgisini veren Kurum, “Yılda 8 milyon adet tapu işlemi seslenmek, saniyede bir operasyon aramak. Bu işlemler fazla basit değil, özellikle gelişmiş bilişim daha alçak yapısıyla saydam, süratli, güvenilir işlem edebilmek, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün asli görevi. Biz de bu görevleri, hizmet kalitesini çoğaltmak namına birçok icat yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bakanlık olarak, 100 jurnal eylem planlarını tamamladıklarını ve ikinci 100 günlük eylem planlarına geçtiklerini dile getiren Kurum, bu eylem planları içerisinde tapu senetlerinin yenilenmesi ve Türkiye’nin değer biçme haritalarının çıkarılması eylemlerinin bulunduğunu hatırlattı.

Kurum, “Tapu senetlerimiz oldukça eskimişti, üzerinde patavatsız bilgilerin olduğunu gördük ve bundan böyle QR kodlu yeni tapu senetlerine geçiyoruz.” dedi.

Selçuklu yıldızıyla süslendi

Yeni tapu senetlerinin içeriğine ilişkin bilgi veren Kurum, yeni tapuların Selçuklu yıldızı ve motifleriyle süslendiğini söyledi.

Üzerinde düşüncesiz olarak gördükleri “mahalle, ada, parsel” bilgilerinin yer almadığını belirten Bakan Kurum, “Fiilen tapu senedinin, ‘taşınmaz numarası’ diye bir kimlik numarası var. Aynı Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası gibi tapu senetlerimizin de bir kimlik numarası olacak. Bu kimlik numarasıyla birlikte artık biz tapularımıza kök senetlerine dek ulaşıp, ‘bu tapu nereden geliyor, nasıl oluşmuş, nasıl yapılmış, malikler kimmiş’ gibi bütün bilgilere buradan erişebileceğiz. Bu bilgilerle birlikte sonra öbür yeniliklerde yapacağız.” diye konuştu.

Taşınmaz numarasından ilgili yapının geçmişinin görünebileceğini vurgulayan Kurum, şöyle devam etti:

“Öteki manâlı nitelik QR kodlu olması. Tapu senetlerinin üstünde QR kodu bulunuyor. Bu QR kodunu cep telefonunuza okuttuğunuz zaman bizim Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüzün TAKBİS sistemine giriyorsunuz ve maliki olduğu arsa, konut, alışveriş merkezi neyse bu taşınmazla ilgili bilgileri üstüne tıklayıp görebiliyorsunuz. Adası, parseli, ilçesi, metrekaresi, tapu alanı neyse burada ayrıntılı bir şekilde görüyoruz. Peki bu gayrimenkule gitmek istiyorsak da burada ‘rota’ kısmına tıkladığımızda navigasyonla gideceğimiz gayrimenkule bizi yönlendirebiliyor. Bu açıdan da baktığımızda hayatımızı kolaylaştıracak, ne aldığımızı, nerede olduğunu öğrenebileceğimiz manâlı bir değiştirme olarak karşımıza çıkıyor.”

Binaların brüt ve net alanları görülecek

Gayrimenkul satışlarında metrekarelerde brüt ve net farklılıkları olduğunu a dikkati çeken Murat Kurum, “Bizim bakanlığımızın tariflediği brüt, net kavramları net bir şekilde kullanılmıyor. Burada da vatandaşımız aldığı evin brütü ve netinin ne kadar olduğunu bütün anlamıyla bilemeyebiliyor. Biz yeni tapu senetlerimizde bundan böyle, mimari projelerde bakanlığımızın tarif ettiği brüt tanımı neyse, bu brüt tanımına kadar brütünü ve net alanını tekrar tapu senetlerinde göstereceğiz. Bu Vesile Ile vatandaşımızda kaç metrekare brüt daire almış kaç metrekare dairenin neti var bunları da net bir şekilde görebilecek.” ifadelerini kullandı.

Mevcut tapular geçerli olacak

Bu tapu senetleriyle vatandaşların uygulamada refah yaşamalarının öngörüldüğünü belirten Kurum, “Ast oysa mevcut tapu senetlerimiz halen geçerli oysa tapularını yenilemek isteyen vatandaşlarımız da tapu müdürlüklerimize gittiği süre tapu senetlerini değiştirebiliyorlar.” bilgisini verdi.

Tapu işlemleri ve personellerin performansı hemen olan olarak izlenecek
Diğer bir uygulamanın da “meslek zekası platformu” olduğuna muhabere eden Kurum, ülkedeki tüm tapu müdürlüklerinin işlemlerinin izlenebildiğini ve personel bazında performansların ölçülebildiğini söyledi.

Bugüne dek sadece İstanbul’da 2 milyonun üstünde bir işlem yapıldığına dikkati çeken Kurum, tüm Türkiye’de 30 milyona varan bir operasyon sayısı olduğunu aktardı.

Başvuru Formu üzerinden operasyon sayısına tarafından, yüksek performans bildiren 3 personelin adını açıklayarak, teşekkürlerini ileten Kurum, şu değerlendirmede bulundu:

“Biz bu sistemlerle birlikte vatandaşın memnuniyetini artmak, gerçekte teknolojiyi günümüzün çağın ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde uygulamak üzere bu yenilikleri yapıyoruz. Bu yeniliklerle birlikte de artık 3 boyutlu tapuya geçme hedefimiz var. Hatta Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüze bir malik olarak hangi gayrimenkul alacaksanız, buna ilişkin sorularınızı SMS yoluyla sorup, bunların da cevaplarını hemen alabileceğiniz, ‘bu mülk hacizli midir, yok midir? Üzerinde bir ipotek var mıdır, değil mudur’u öğrenebileceğiniz bir sisteme geçiyoruz.”

Gerçek bedel üzerinden tapu devirlerinin yapılmasının da ülke ve hak açısından önemine göze çarpan eden Kurum, “Almamız gereken aidat kısmını bütün anlamıyla alamıyoruz ve bir vatandaşımız bunu içten gösterirken diğer vatandaşımız bunu yetersiz gösterebiliyor. Dolayısıyla bu eksikliği de giderecek uygulamaları da en kısa zamanda hayata geçiriyor olacağız. Biz, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlığımızca ülkemizin tüm coğrafyasının verilerini, dijital ortamda vatandaşımızın hizmetine sunacak ve artık dijital olarak bunları yönetebilecek sistemlere ardı ardına geçeceğiz.” dedi.

Konuşmasının arkasında Kurum, bakanlığın yeni tapusunda yer alan QR kodunu cep telefonu üzerinden taratarak, yeni tapunun özelliklerini uygulamalı olarak gösterdi.

Toplantıya Bakan Yardımcıları Fatma Varank ve Mücahit Demirtaş, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Akıllı Adlı, İLBANK AŞ Genel Müdürü Yusuf Büyük ile bakanlık bürokratları ve öteki ilgililer de katıldı.

Taşınmaz Değerlendirme Sisteminde 2 pilot il belirlenecek

Kurum, toplantının gerisinde gazetecilerin tapuların gerçek değeri üzerinden işlem yapılmasına ilişkin Taşınmaz Değer Biçme Sistemi uygulaması hakkındaki sorularını yanıtladı.

Konunun ilk 100 jurnal eylem planı içinde yer aldığını hatırlatan Kurum, “Buna ilişkin düzenlemeyi içeren mevzuat taslağını Cumhurbaşkanlığımıza gönderdik, orada incelemeler yapılıyor. Bitmesine müteakip bir pilot uygulamayla geçeceğimiz iki şehrimizde, ilçelerimizde pilot uygulamalarını gerçekleştireceğimiz, taşınmazların reel değeri üzerinden satışına ilişkin uygulamayı inşallah önümüzdeki yıl itibarıyla başlatıyor olacağız.” diye konuştu.

Uygulamanın içeriğine ilişkin Kurum, “Taşınmaz malikleri, tapu devirlerini yaparlarken, bulundukları, sahip oldukları, alana ya da gayrimenkule ilişkin bir değerleme çıkaracaklar, bunu bağımsız değer biçme kuruluşları yapacak. Bu egemen değer biçme kuruluşlarının verdiği değerlenmeler komisyonumuzca da değerlendirilecek. Doğru bulunmasına müteakip, bu değerlendirme üzerinden de tapu devirleri gerçekleşmiş olacak.” bilgisini verdi.

Vatandaşa cüzi de olsa bir aidat belirleneceğini ifade eden Kurum, “Buna ilişkin ayrıca Anapara Piyasası Kurulumuzca ayrıca kuruluşlarınca değerlendirmeler yapıyoruz. asgari maliyetle, en içten bilgiyi alabileceğimiz bir sistem kuracağız. Zaten zaman içerisinde bütün Türkiye’mizin değer biçme haritaları çıkmış olacak. Mevcut binada değerleme varsa o değerlemeler de dikkate alınacak.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bütün kat maliklerinin tasdik vermemesi durumunda İmar Barışı’na başvurulamadığına ilişkin şikayetler olduğu ve üçte iki ya da üçte bir genelde bu sorunun giderilmesi yönünde bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya da bu konuda anayasal bir yargı olduğu gerekçesiyle düzenleme yapılamadığı yanıtını verdi.

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.