Kilosu bin TL’ye çıktı! Herkes üretmeye başladı

  Güncel Haberler    25 Mart 2019
Yorum Yok

Kilosu bin TL'ye çıktı! Herkes üretmeye başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ocak ayında Samsun’da, Vezirköprü ilçesinde kenevir üretiminin yoğun bir şekilde devam ettireceklerini, ilçenin bu işin merkezi olacağını açıklamasının ardındaki bölgede kenevirle ilgili hareketlilik başladı. Türkiye’de izinle ruhsatlı ekim alanlarının yer aldığı 400 haneli, bin 300 nüfuslu Vezirköprü ilçesi Narlısaray Mahallesi’nde üretimi yapılan kenevir tohumuna istek arttı.

 

 

Türkiye’nin dört bir yanından ilçeye gelenler, çiftçilerin ürettiği kenevir tohumunu alıyor. Bir kaç yıl öncesine kadar 30 liraya satılan kenevir tohumu, artan ilgi aleyhinde kilosu bin liraya kadar ulaşan fiyatlarda satılmaya başlandı. Talebi karşılayamaz ülkü gelen çiftçiler, tarlaya koştu, kenevir tohumu ekimini artırdı.

‘160 DÖNÜM EKEBİLECEK DEK TOHUM BULDUK’

 

 

Bölgede arsa satın elde etmek isteyen çoğu girişimcinin üreticilerden talepte bulunduğu dile getiren Narlısaray Semt Muhtarı Ali Sezgin, 1950 yılından itibaren burada kendir ekimi devam ediyor. 2000 yılına değin yaygın bir şekilde ekim oluyordu. daha sonra çevre illerdeki fabrikalar kapanınca kendir ekimi burada bitti.

2019 yılında kendir ekimini, çok büyük talebi olduğundan yaygınlaşmaya başladı. Bizim burada Vezirköprü Narlısaray tohumumuz yerli bir tohum ve verimli bir tohum. 44 tane kendir tohumunun aralarında en yüksek verimi olanı Narlısaray tohumu olduğu için bizim tohumumuza koskocoman bir istek oldu dedi.

‘KİLOSU 1000 TL’YE DEĞIN ÇIKTI’

Bu yıl 160 dönümlük alanı ekebilecek dek tohum fakat bulabildiklerini söyleyen Sezgin, “Bu sene yapılan ekim yerli tohumun arttırılabilmesi için yapılan bir ekim olacak. şu anda 19 ilde kendir ekimi özgür olunca, bu illerden meslek adamları tohumlarımıza talip oldu. Gelip buralara fabrika kurabileceğini söyleyip buralardan yer bakanlar oldu. Normalde kendirin tohumu önceden 20 ile 30 lira aralarında değişiyordu. Şuanda piyasada tohum olmadığı için burada da tohumun kilosuna 500 hatta bin lira verenler bile oluyor. Buradan alıp haricen üretim yapıp her yerde satış için kilosuna bin lira veren alıcılar oldu. Yanlız valimiz bizi tohumlarımızı kimseye satmamamız konusunda uyardı. Narlısaray tohumunun tescilleneceğini ve Türkiye’de ekilecek tohumun bu olacağını söyledi. Bunun sebebi ise Narlısaray tohumunun 44 tohum içerisinde maksimum verim veren tohum olmasıdır” biçiminde konuştu.

YERLİ TOHUMUMUZU SATMADIK

Çocukluğundan bu yanlamasına ailesiyle birlikte kendir ekibi yaptığını söyleyen çiftlik sahibi İbrahim Işıldak, “Geçen sene yaklaşık 10 ton kendir üretimi yaptım. Bu sene ise 30-35 ton aralarında üretim yapacağım. şu anda kuru kendirin kilosunu biz 4 liraya satıyoruz. Dıştan gelip tohumumuzu edinmek isteyen bir sürü birey oldu. Çok yüksek fiyatlar verildi. Ancak zaten bizim elimizde sadece kendi ekim yapabileceğimiz dek tohum var. Biz tohumumuzu satış istemiyoruz, burada kalsın istiyoruz” dedi.

KAYNAK: DHA
32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.