Kilo kaybetmek, hayatı kazanmak

  Sağlık ve Yaşam    23 Mart 2019
Yorum Yok

Kilo kaybetmek, hayatı kazanmak

Vücudunuzdaki kan miktarını düşü­nünce, sağlığınızda ve kilonuzda kanın oynadığı belli başlı rol fazla akılcı geliyor. Herkesin yaklaşık 5 litre kanı vardır. Bunu vü­cut boyunca dolaştırmak için yürek günde 100.000 kereden safha­la atar ve her atışta takriben 7 kilo kanı hareket ettirir – günde yaklaşık 8 ton. Vücuttaki tüm kan her üç dakikada bir kalpten geçer.

Olasılıkla, kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzun yine­line oksijen taşıdığını ve hücre atık maddeleri uzaklaştırdığı­nı biliyorsunuzdur. Bunun da ötesinde, kanınız ideal, sağlıklı kiloda yaşamanın anahtarını da elinde tutuyor. Her şeyden ön­ce, kan vücudunuzun iç ortamının aynasıdır: asidik kan asidik karoser, alkalik kan alkalik gövde demektir. Ayrıca, kan hücreleri sonunda gövde hücrelerine dönüşür (veya tam tersi). Kanınızı temiz, saf ve asitsiz tutmalısınız. Önerdiğim yiyecek ve meşrubat­leri de buna uygun şekilde seçtim: Bunlar sağlıklı kan hücreleri yaratacak. Vücudunuz her saniye 3-4 milyon yeni kan hücresi ve 11-13 milyon beden hücresi üretir, böylece tekrar tekrar en iyi malzemeyle çalıştığından muhakkak olmalısınız.
Kan insan vücudunun en esas maddesidir. Cisim hücrele­ri, kan kadar her müşteri doku kullanılarak oluşturulur. Bu, as­lında iki yönlü bir yoldur ve karoser hücreleri de kan hücrelerine dönüştürülebilir. yine de en iyisi, sindirim ve terlemeye direkt bağlı olarak vücudun kan üretiminde alışılagelmiş yolunu takip et­mesidir. Bu en manâlı noktada yalnızca ne yediğiniz (ve içtiği­niz) değil, aynı zamanda içinize çektiğiniz nefes de önemlidir.

Alışılagelmiş kan hücresi üretimi incebağırsakta gerçekleşir. Sin­dirim işlemi aracılığıyla bağımsızlık kalan besinler, incebağırsak bo­yunca (takriben 8 metre) hassas mikro tüyler (incebağırsağın iç duvarlarını kaplayan mikroskobik tüyler) kadar dolaştırılır ve kan dolaşımı sırasında kan hücreleri, dokular ve organlara dönüştürülür. Akciğer yoluyla solunan hava atardamarlara gi­rer, mineralleri ve öteki elementleri yeni kan hücreleri yerine getirmek için birleştirir. Bu kırmızı kan hücreleri, sonra gereklilik du­yulduğunda kemik, kas, yürek, karaciğer hücreleri gibi o kadar fazla hücreye dönüştürülebilir.

Vücudunuz sağlıklı olduğunda ve alkalik/elektron zengini yiyecekler yediğinizde, sağlıklı kan hücreleri ve dolayısıyla sağ­lıklı karoser hücreleri üretirsiniz. Sindirim işlemi, yediğiniz yiye­cekleri oksidasyon denilen temiz ve etkin bir operasyon aracılığıyla par­çalar ve bu işlem kan hücrelerini aralıksız bir oksijen akışıyla yı­kar. Vücudunuz dinamik kalır ve dinç kilosunu korur.
Asidik/proton zengini yiyeceklerde ısrar etmenizin sonu­cunda incebağırsak hasar gördüğünde ya da tıkandığında, kan üretimi bozulur ya da durur. Sabit kan üretimini (her milimetre küp için beş milyon!) gözetmek için beden, beden hücrelerini kan hücrelerine dönüştürür – yani kelimenin bütün anlamıyla çöpe atar.

Kan neyse cisim da odur. Karoser neyse kan da odur. Kanın kalitesi -ve vücudun kalitesi- yediklerimizin ve içtiklerimizin kalitesine bağlıdır. Asidik yiyecekler yerseniz zayıf kan hücrele­riniz ve zayıf gövde hücreleriniz olacaktır – ve aşırı kilonuz. Başka bir seçeneğiniz daha var: Bazik yiyecek ve içeceklerle, dinç bir kana sahip olabilir ve ideal kilosunu doğal olarak koruyan sağlıklı bir beden geliştirebilirsiniz.

13 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.