Kentsel dönüşümde harç ödenmeyecek

  Güncel Haberler    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Kentsel dönüşümde harç ödenmeyecek

Deik Türk Yemen Iş Konseyi Başkanı ve Beyttürk Idare Heyeti Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, yurttaşlık için ev yatırım daha aşağı sınırının 250,000 dolara düşürülmesinin Ekim ayında yabancılara ev satışında büyük yükselme getirdiğini ifade etti. Barman, “Yabancıya konut satışının daha da artarak yıllık 10 milyar dolara ulaşacağını ve 50 bin seviyelerini aşacağını tahmin ediyoruz” dedi.
Barman, “Yabancılara ev satışı aylık bazda ilk kez 6 binin üzerine çıkarken, ekim ayında geçen yılın benzer dönemine göre yabancılara ev satışı yüzde 134,4 artarak 6 bin 276’ya yükseldi.

Iraklılar her zamanki gibi zirveyi bırakmıyor. TUİK verilerine göre Ekim ayında, Irak vatandaşları Türkiye’den 1439 konut satın aldı.

Irak’ı sırasıyla, 557 konut ile İran, 378 konut ile Kuveyt peşine düşüp takip etti.

Bugün ilk kez Körfez ülkeleri almak üzere Türkiye’nin Ortadoğu’da bilenen en büyük konut markalarından biri haline gelen Beyttürk, Yalova ve çevresinde gayrimenkul projeleri üreterek Irak, Ürdün, Suriye, Dubai, BAE, Katar, Bahreyn veya Lübnan gibi çok sayıda körfez ülkesi kadar konut alımında seçim ediliyor.

Deik Türk Yemen Meslek Konseyi Başkanı ve Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, “Konut satışında emin bir limitin üstünde gayrimenkul satın bölge yabancılara TC vatandaşlığı verilmesinin ve sonra vatandaşlık sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesinin gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandırdığını Ekim ayı verilerinde görmüş olduk. Verilere tarafından, ekim ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki aya göre yüzde 134.4 artarak 6 bin 276 oldu. Ekim ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 1439 ev satın aldı.

Arap ülkelerinin Türkiye ile ticaret ve oturtmak için fazla istekli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacmi son 14 yılda 5’e katlandı. Arap Birliği ile ekonomik ilişkilerini en üst düzeye çıkarması Türkiye’nin lehine olacaktır. 2003 yılında 9 milyar dolar olan körfez ile ticaretimiz, bugün itibarıyla 46 milyar dolara çıktı. Bu rakamın 2018 yılında 70 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn ve Kuveyt başta almak üzere birçok Arap ülkesiyle meslek birliği yer alan Türkiye’ye olan alaka 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra da hız kesmedi.” Dedi.

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.