Kendinize bakarak uzun ömürlü olabilirsiniz

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Kendinize bakarak uzun ömürlü olabilirsiniz

Çoğu insan için detoks sözcüğü içki ve uyuşturucuyu çağrıştırmaktadır, fakat detoksifikasyon doğal bir süreçtir. Gerçekte, içsel detoksifikasyon vücudunuzun en esas otomatik işlevlerinden biridir. Kalbiniz aralıksız olarak çarparken ve ciğerleriniz aralıksız nefes alıp verirken, metabolik süreçler toksinlere maruz kalıp durmaktadır. Siz toksinlerinizi karaciğer, böbrekler, sütun, akciğerler, lenf ve cilt yoluyla atarsınız. Örneğin, bir fincan kahve içtiğinizde, karaciğeriniz kafeini daha zararsız bir maddeye dönüştürür ve ordan daha sonra bu madde idrara karışır.

bir detoks programı doğal arınma sistemlerinizi harekete geçirir ve vücudunuzu içindeki kimyasallardan ve toksinlerden kurtulması için cesaretlendirir. Hatalı beslenme alışkanlıkları, kirlilik, çevresel kimyasallar, hormonlar ve herzamanki şüpheliler -sigara, uyuşturucu, içki ve kafein- sağlıklı bir yaşam için muhakkak bir düzene oturtulmalıdır.

Detoksifikasyon programı vücudunuzun doğal temizliğini şu şekilde sağlar:
• organlarınızı dinlendirir (özellikle de fazla yorulmuş olan sindirin sisteminizi)
• karaciğerinizi toksinlerin atımı konusunda harekete geçirir
• bağırsak, böbrek ve cilt yoluyla toksinlerden arınmayı hızlandırır
• dolaşımı hızlandırır
• vücudunuzu dinç besinlerle doldurur.

Güzelliğe faydaları
Üç günlük detoks programıyla aşağıdakilere sahip olacaksınız:
• Cildiniz dinlenmiş, onarılmış ve canlanmış görünecek
• Cildinizin doğal parlaklığı, kılcal damar dolaşımı ve lenfatik drenajın artmasıyla geri gelecek
• Deri kızarıklıkları, lekeler ve noktalar kaybolacak.
• Gözlerinizin akı daha da beyaz olacak
• Gözlerinizin etrafındaki koyu renk halkalar yok olacak.
• Deri dokunuz daha pürüzsüz ve yumuşak olacak.
• İnce çizgiler daha eksik görünür olacak.

Detoksun öteki yararları
Bir detoks programından diğer ne alabilirsiniz? Vücudunuzda biriken pislikten kurtulabilirsiniz, selülit oluşumunu önleyebilirsiniz, kaslarınız sıkılaşır ve keza cildiniz hem de vücudunuz sağlığına kavuşur. Sindirim sisteminizi temizler, vücudunuzun asit-alkalin dengesini her yerde sağlar ve organlarınızın işlevlerini daha iyi yapmasını sağlar. Detoks bununla birlikte uzun süreli değişiklikler yerine getirmek üzere yaşam tarzınıza ve yediklerinize de şöyle bir dönüp bakmanıza sebep olur. Kısacası, detoksifikasyon sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak her şeyi verecektir.

Neden detoks ?
Detoks yeni bir şey değildir. Hızlandırma -bir tür detoksifikasyon-tıptaki en eski terapötik uygulamalardan biridir. Antik Yunanların Batı tıbbının babası olarak adlandırdığı Hippocrates, hızlandırmanın sıhhat getiren bir şey olduğunu söylemiştir. Binlerce yıldır Hindistan’da kullanılan Ayurvedik tıp da, hastalıkları önlemek ve böylece çok kronik duruma müdahale etmek için detoksifikasyonu kullanmaktadır.

Toksin, vücudunuza hasar veren ve farklı alanlara yönlendirilmiş etkilerde bulunan maddelere bahşedilen isimdir. Toksisitenin bir sebebi çevresel toksinlerdir. Metabolik atıkların ve toksinlerin vücudumuza zahmetsizce girebildiği, ama benzer şekilde çıkamadığı toksik bir ormanda yaşıyoruz. Sadece Birleşik Devletler kimya sanayi her sene her bir Amerikalı başına 400 kilo kimyasal üretiyor ve atıyor. Bunların hepsinin sonu ülkenin suları, gıda zinciri, atmosferi ve sonunda da tüm nüfusunun vücutları oluyor. Amerikan tarımında bir kişinin yiyeceğinde her sene sıradan 4.5 kilo tarım ilacı kullanılıyor! Avustralya’da da durum bundan pek öbür yok.

Fazlasıyla tamamlanmış gıdalardan oluşan veya dengesiz diyetler sindirim sisteminizi fena etkiler. Toksinlerden tek etkilenen yer sindirim sisteminiz değildir. “Kötü” yağlar, içki, kafein ve şekerin içinde bulunduğu diyetler karaciğerinizi yorar. Yediğimiz hayvanlara bahşedilen hormonlar ve antibiyotikler, koruyucular, gıda boyaları, tamamlanmış su ve gıdalar bütün birer toksik yüküdür. Uzun süren zihinsel gerginlik ve fena duygular da bunu içeriden tetikler. Beceriksiz egzersiz de buna tuz-biber olur. Vücudun doğal oksijen döngüsüyle arınması egzersize bağlıdır.

Vücudunuzun kendini koruyucu önlemleri vardır. Bu tehlikeli toksinleri mukus ya da yağ ile kuşatır ve bağışıklık sistemine hasar vermesini önlemeye çalışır. Bu başlı başına diyetinizi ve vücudunuzu yağdan uzak tutmanızı gerektirmektedir: bazı insanların toksik asitleriyle baş etmek için altı kilo yağ ambar ettiklerine inanılmaktadır.

Böbrek ve bağırsaklarınızın yanına, cildiniz de detoksifikasyonda önemli rol oynar. Eğer kolonunuz toksinlerle dolarsa, karaciğeriniz görevini gerektiği yapamaz. Atamadığı toksinleri de akne, sivilce gibi şeylerle dışa vurur. Bu tür deri bozuklukları atılamayan toksinlerle oluşmaktadır.

Detoks diyetleri
Fazla sayıda detoks diyeti vardır, ancak hangisini seçerseniz seçin, aşağıdaki üç ana elementi izlemelisiniz:
• arınma
• yeniden yapılanma
• olanı koruma

Arınmak için çeşitli istikrarsız detokslarını uygulayabilir ya da kırmızı et, şeker, tuzlu, bitmiş gıdalar, içki, kafein gibi yiyecek ve maddelerden uzak durabilirsiniz. Detoksifikasyonun ikinci adımı sisteminizi ağır ağır tekrar kurmaktır. Üçüncü safha da diyetinizde yaptığınız artı değişiklikleri daimi kılmaktır. Bu son faz sizin 30 Jurnal Çok Iyi Deri programınızdır.

Neden su değil ?
Bir Takım detoks diyetleri sadece sıvılardan oluşmaktadır. Birkaç gün hiç katı yiyecek tüketmemek garip bir deneyim olabilir! Geleneksel detoks dendiğinde akla birincil gelen sudur; fakat günümüzde taze meyve-sebze suları da kullanılıyor. Taze meyve-sebze suları hücrelerinizi ve dokularınızı yeniler, vücudunuzu içe doğru arındırır ve vücudunuzda biriken atıkların sudan daha etkin bir şekilde atılmasını sağlar. Taze meyve-sebze sularının sindirimi de kolaydır: hiçbir çaba sarf etmeden kana karışır ve detoksifikasyon sürecinizi bozmaz. Sebze-meyve suları bununla beraber alkalize edici bir Özelliğe sahiptir. Böylelikle ürik asidi ve öteki inorganik asitleri sudan daha iyi nötralize eder. Sudan daha iyi bir arınma sağlar. Suyla yapılan detoksta cisim enerjiye ihtiyaç duyduğunda elindekilerle yetinmek zorunda kalır. Bu da metabolizmayı yavaşlatır. Oysa meyve-sebze sularında koşul aynı değildir.

Suyla yapılan detoks, vücudu zorladığı için genelde önerilmiyor. Ara Sıra suyla yapılan detoksun maddi ve şehvetli etkileri insanların iyileşme süreçlerini bile uzatıyor. Çok miktarda çevresel toksinle kuşatılmış halde yaşadığımız şu günlerde, bunu yapmak güvenli olmayan bile olabilir. Çünkü birçok toksin yağda çözülebilir niteliktedir ve yağ hücrelerinde ambar edilir. Bu gömülü atıklar ve kimyasallar sizin dolaşım kanallarınıza hızla karışabilir. Hücreleriniz yağ yakmaya başladığında, bununla beraber içlerinde barındırdıkları bu toksik atıkları da dışarı çıkarmış olurlar. Kandaki toksin seviyesi yükseldiğinde, dokularınızda ciddi bir tahribat olacak demektir. Kimyasallar kanınızda dolaştığı sürece vücudunuz tekrar tekrar zehirlenir.

Ciltte oluşan bozukluklardan detoksla kurtulun
bir detoks, ciltte harikalar yaratabilir. Beslenme uzmanları senelerdir cilt tedavilerinde arınma diyetlerini ve detoks programlarını kullanmaktadır. Bunun sebebi, hatalı detoksifikasyonun, çok pozitif toksinin ve bitkin karaciğerin akne, sedef, egzama, kepek, selülit, uçuk, deri kuruluğu, impetigo (mektep yaraları), vitiligo* ve siğil gibi böylece fazla deri hastalığının nedeni olmasıdır.

Sindirim bozukluğu ve alerjiler de bunları tetiklemektedir. Karaciğerde işlev bozukluğu da alerjik deri rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Detoksifikasyonu ve sindirimi optimum düzeyde yakalamak ve ununla beraber olası alerjileri de göz önünde bulundurmak, bir sürü alt etkisi olan ilaçları kullanmaya lüzum kalmadan cildi güzelleştirebilmektedir. Yukarıda geçen cilt rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz, bir sıhhat uzmanı kontrolünde yapacağınız detoksun büyük faydasını göreceksiniz. Eğer alerjiden şüpheleniyorsanız, yeniden bir uzman gözetiminde diyetinize düzenlemeler getirin.

cilt için detoksifikasyon
Detaylı incelemeler, tip geri bildirimleri ve bireysel deneyimlerin sonucu, besin destekleriyle yürütülen kısa süreli -3-7 gün- sıvı ile arınma süreci, toksinlerin vücuttan atılması için uygulanacak en iyi yöntemdir. Daha kısa sürede de o kadar fazla toksinden arınabilirsiniz, ama belli başlı değişiklikleri üç gün sonra görmeye başlarsınız. Program taze meyve-sebze sularından, çiğ veya buharda hafif pişmiş nişasta-sız, düşük Gl kıymetli sebzelerden, günde minimum sekiz bardak arıtılmış ya da mineral sudan, bitki çaylarından, sebze suyundan ve detoksifikasyona tezgâhtar olacak protein tozundan oluşmaktadır. Yani doğrusu böylece da aç kalmayacaksınız.

3-7- günlük detoks, tüm cisim isteminizi temizler, hücrelerinize hapsolmuş beslenme dışı atıkları ve inorganik mineral depolarını değil eder. Çok Iyi Deri programınız için de iyi bir başlangıç olur. Kısa süreli detoks bile bolca toksinden arınmanızı sağlayacaktır. Denetleme aşağıda ve klinik ortamında olmadığı sürece, ben yedi günden fazlasını önermiyorum.

Ama kendinizi hazırlayın! Detoksunuzun ilk iki gününde kendinizi böylece de hoş hissetmeyebilirsiniz! Kısa süreli baş ağrıları, halsizlik, baş dönmesi, vücut kokusu, ağız kokusu, dil kuruması,, ishal ve hatta uçuk gibi şikayetleriniz olursa, vücudunuzun kendi kendini arındırmaya başladığını anlayacaksınız. Bu zaman içinde sindiriminiz de düzene girecek. Ilk birkaç gün cildinizde bir takım bozukluklar görebilirsiniz. Eğer toksinleri fazla çabuk atarsanız, cildinizde yaşayacağınız sorunlar daha büyük olur. Benim önerdiğim detoks programının kolaylaştırılmış olmasının sebebi de budur.

Şu Anda dahası sindirim sisteminizi ve karaciğerinizi yoklama edin. Sonradan da detoks programının size yerinde olup olmadığına bakalım.

13 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.