Blog

Kelliğe çare bulundu

  Blog    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Kelliğe çare bulundu

Bilim adamları kronik strese girmesi için farelerin genlerini değiştirdi. Gerginlik hormonu kortikotrobun artı salgılanmasını karşılayan bilim adamları stresin mide ve bağırsaklara etkisini araştırdıkları sırada, yaşlandıkça farelerin sırtındaki kılların döküldüğünü ve ”kelleştiğini” belirledi.
California’daki Salk Enstitüsü’nden araştırmacılar, stres hormonunun salgılanmasını durduran “astressin-B” adı bahşedilen bir kimyasal madde ilerletti ve bu maddeyi ”kel farelere” enjekte etti. Saçsız fareleri, teftiş grubundaki sağlıklı farelerle benzer kafese koyan bilim adamları, 3 ay sonradan kimyasal maddenin mide ve bağırsaklara etkisini çözümlemek için kafese baktıklarında, kılları her yerde çıkan ”kel fareleri” diğerlerinden ayırmakta zorlandı.
Araştırma sonuçlarının insanların gerginlik ve ihtiyarlık nedeniyle saç kaybetmesini veya saçın ağarmasını alıkoymak için yeni ”tedavilerin” uygulanmasının yolunu açabileceğini belirten bilim adamlarının çalışması Amerikan ”Plos” dergisinde yayımlandı.

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.