Karın hastalığı

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Karın hastalığı

Betimleme
Akut bronşit bronş adı verilen büyük solunum yollarında virus, bakteri ve mantarlar tarafından oluşturulan akut bir iltihabi hastalığıdır. Hem asidik ve alkali maddelerin solunması ile de iltihabi olmayan akut bronşit tablosu da gerçekleşebilir.

Etkenler
Akut bronşit yapan nedenlerin başında solunum yolları virusları yer almaktadır. Akut bronşit vakalarının ekserisi İnfluenza, Parainfluenza, Coryza (nezle) virusu, Adenoviruslar ve Respiratory syncytial viruslarla meydana kazanç.

Bakterilerle meydana gelen akut bronşit nispeten daha seyrektir. Akut bronşite sebep olan bakterilerin başında Hemophilus influenza, Pnömokoklar, Streptokoklar, ve Stafilokoklar gelmektedir.

Arada Bir Candida ve Aspergillosa türü mantarlar da akut bronşite niçin olabilirler.

Şikayetler
Çoğunlukla rahatsızlık burun ve boğaz enfeksiyonu şeklinde başlar. Bazen de üst solunum yollarına ait herhangi bir şikayet olmaksızın akut bronşit tablosu kendini gösterebilir.

Hastalığın başlangıcında sık tekrarlayan ve kuru bir öksürük vardır. Birkaç gün sonradan öksürükle beraber balgam çıkarma şikayeti de olaya dahil olur. Önceleri sıradan vasıflarda olan balgam, bir vakit sonra iltihaplı bir özellik kazanır.

Bir Takım vakalarda yüksek alev, halsizlik, kırgınlık şikayetleri de görülebilir. Bir kısım hastada büyük hava yollarının tahrişine tabi olarak gelişen göğüs ağrısı da bulunabilir.

Fizik Bulgular
Fizik muayene bulguları adi olabilir. Solunum yollarının ödem ve koyu balgam ile tıkanmış olduğu durumlarda ronküs denilen olağandışı sesler duyulabilir. Bronşlarda yumuşak balgam varsa ral adı verilen olağandışı solunum sesleri duyulabilir. Raller çoğunlukla her iki akciğer sahasında yaygın olarak duyulursa da bazı sahalarda daha eksik, bazı sahalarda daha bariz olabilir.

Tanı
Akut bronşitte solunum yollarının tutulması ve akciğer dokusunun adi olması nedeniyle akciğer grafisi normal olarak bulunabilir. Bazı vakalarda akciğer dokusu da iltihaptan etkilenebilir ve akciğer grafisinde solunum yolları ve damarsal yapılarda belirginleşmeler izlenebilir.

Bakterilerin niçin olduğu akut bronşitte kanda beyaz küre hücrelerinin sayısında ve kan bastırma hızında çoğalma görülebilir. Balgam tetkiklerinde etken bakteri ya da mantar üretilebilir, virusların tespit edilmesi zordur.

Akut bronşit tanısı hastanın şikayetleri, muayene bulguları ve laboratuar tetkikleri bir arada değerlendirilerek konulur.

Çare
Hastanın odası sıcak ve nemli olmalıdır. Ateşsiz ve hafif seyirli akut bronşitlerde antibiyotik tedavisi zorunlu değildir. Küçük çocukların, yaşlıların, yürek hastalarının, amfizem ve kronik bronşitli hastaların akut bronşitlerinde antibiyotik kullanılmalıdır. Yüksek ateşle seyreden olgularda mutlaka antibiyotik verilmelidir.

Alev ve ağrısı olan hastalarda tedaviye ağrı kesici-alev düşürücü ilaçlar eklenmelidir. Balgam çıkaramayan hastalarda sürekli ve can sıkıcı kuru öksürük varsa öksürük kesici ilaçlar da başlanabilir. Hastanın balgam atması halinde balgam söktürücü ilaçlar kullanılmalıdır.

5 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: