Karın Ağrısına Ne iyi Gelir? Adet Dönemleri için Öneriler

  Sağlık ve Yaşam    5 Aralık 2018
Yorum Yok

Hayat boyunca her insanda mutlaka en az birkaç kez görülen karın ağrısı, farklı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Tıpkı baş ağrısı gibi, en sık rastlanan sorunların başında gelen karın ağrısı her yaştan insanda görülebileceği gibi, cinsiyet ayrımı olmadan kadın erkek herkeste sıklıkla görülmektedir. Yazımızın devamında, karın ağrısı sebepleri hakkında bilgiler verdikten sonra, karın ağrısına ne iyi gelir? Sorusunun da cevaplarına değineceğiz.

Karın Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, karın ağrısı sebepleri oldukça fazladır. Bazen basit bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi, bazen de ağır bir hastalığın belirtisi olarak görülebilmektedir. Karın ağrısı sebepleri arasında en fazla görülenleri, boşaltım ve sindirim sistemine dayalı nedenlerdir.

Karın ağrısı nedenleri hakkında, maddeler halinde bilgi verecek olursak şunları söyleyebiliriz.

 • Sindirim sistemi kanalı yangısına bağlı olarak görülebilir.
 • Ülserin delinmesine bağlı olarak, mide suyunun periton boşluğuna akması da karın ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Karın bölgesinde bulunan organlardan birisine, herhangi bir nedenle az kan gitmesi sonucunda da, karın ağrısı görülebilmektedir.
 • Karından geçen ana atar damarın yırtılması ya da farklı nedenlerden dolayı şişmesiyle birlikte karın bölgesinde ağrı görülmektedir.
 • Kadınlarda gebeliğin, olması gereken yerden başka bir yerde oluşması da karın ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Böbrekte oluşan taşlar, karın ağrısı nedenleri arasında gösterilmektedir.
 • Kadınların üst üreme organlarında ortaya çıkan enfeksiyonlar sebebiyle, karın ağrısı ortaya çıkmaktadır.
 • Pankreas iltihabı, kansızlık, ailevi Akdeniz ateşi ve safra yolu yangısı gibi rahatsızlıklarda, karın ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Travmatik yaralanmalar, idrar yolu enfeksiyonları, grip, Crohn hastalığı, apandisit, bağırsak tıkanıklığı ve kadınlarda görülen dış gebelikte karın ağrısının sebepleri arasında gösterilmektedir.
 • Yumurtalık kisti problemleri
 • Miyom rahatsızlıkları
 • Safra kesesi taşları
 • Kalp krizi
 • Zatürree hastalığı
 • Karaciğer iltihabı
 • Dalak büyümesi
 • Kabızlık
 • Yenilen ve içilen bazı besin maddelerinin etkileri de, karın ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Aşırı alkol kullanımı, çeşitli uyuşturucu maddelerin kullanımı ve benzeri nedenlerle de, karın ağrısı rahatsızlığı görülmesine neden olabilir.

Gibi birçok hastalığın, karın ağrısı sebepleri arasında yer aldığı bilinmektedir. Kısacası karın ağrısının sebepleri, karın bölgesi başta olmak bazen göğüs bölgesinde yer alan rahatsızlıkların belirtisi olarak da görülmektedir.

Karın ağrısı belirtileri gibi bir durum söz konusu olmayıp, direkt olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

 

Karınınız Ağrıyorsa Tedavi Önerileri

Karın ağrısı tedavisi için, öncelikle karın ağrısı sebepleri araştırılarak doğru tanı konulmaktadır. Her ne kadar basit ağrılar için ağrı kesiciler kullanılıyor olsa da, farklı bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan karın ağrıları için, mutlaka detaylı bir muayene şarttır. Aksi halde karın ağrısına neden olan temel neden, kişinin ölüm riskiyle karşılaşmasına dahi sebep olacak düzeyde olabilmektedir. Karın ağrısı tedavileri ile ilgili öneriler

Şiddetli karın ağrısı, üşütme ve adet dönemi karın ağrısı tedavileri.Karın ağrısı tedavisi kapsamında kişiden kan ve idrar tahlillerinin yanı sıra, dışkı tahlilleri de istenmektedir. Genel bir değerlendirmeyle, tanının net bir şekilde konulması için bu tahliller kesinlikle gereklidir.

Karın ağrısına neden olan faktörler tespit edildikten sonra, karın ağrısı tedavisi için en doğru tedavi yöntemi belirlenerek tedaviye başlanır. Bu nedenler arasında ülser ya da reflü gibi rahatsızlıklar normal ilaçlarla, enfeksiyonlar ise çeşitli antibiyotikler yardımıyla tedavi edilmektedir.

Yiyecek ve içeceklere bağlı olarak görülen karın ağrısı tedavisi için ise, kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekmektedir.

Hastalıklara bağlı olara görülmeyen karın ağrısının tedavisi için, farklı birçok ilaç kullanılmaktadır. Başka hastalığın belirtisi olarak görülen ağrılarda ise, hastalığın tedavisine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Karın Ağrısına Ne iyi Gelir? Nasıl Geçer?

Karın ağrısına ne iyi gelir? Nasıl geçer? Sorularına cevap verecek olursak, şunları diyebiliriz.

 • Başta kola olmak üzere, hazır meyve suları ve benzer içeceklerden mutlaka uzak durun. Bu içecekler karın ağrısına neden olabildikleri gibi, ağrının şiddetini de artırmaktadır.
 • Sebebi bilinmeyen bir ağrınız varsa, ağrı kesici kullanmaktan kaçının. İltihaplanma nedeniyle görülen ağrılarda kullanacağınız ağrı kesiciler, farklı komplikasyonların görülmesine neden olabilir.
 • Yemeklerden sonra sıklıkla hafif karın ağrısı sorunu yaşıyorsanız, bunu gidermek için elma suyu içebilir ya da muz yiyebilirsiniz.
 • Karnın üzerine sıcak kompres uygulaması yapmakta, karın ağrısına ne iyi gelir? Sorusunun cevaplarından birisidir.
 • Karın ağrının çabuk geçmesi ve soğuklara bağlı olarak karın ağrısı yaşamamak için, ayaklarınızı sıcak tutmaya özen gösterin.
 • Karın bölgenize masaj yaparak, gaz çıkartmaya çalışın.Karın ağrısının adet sancısı olarak görülmesi ve her ay devam etmesi halinde, ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. (Karına ağrılarına ne iyi gelir adet dönemlerinde özellikle bunları sizler için listeledik fakat ağrı kesicileri doktor onayı olmadan kullanmamanız tavsiye edilir.)

Karın ağrısına ne iyi gelir? Sorusuna cevap olarak, karın ağrısına iyi gelen bitkilerin isimlerini de sayabiliriz.

Yulaf ezmesinin düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde, karın ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Yine düzenli bir şekilde nane, kekik, papatya çayı ve zencefil tüketmekte, karın ağrısına iyi gelmektedir.

Bu yazımızı özellikle karın ağrısına evde tedavi olanakları ile kaleme aldık. Üşütme sonucu veya şiddetli karın ağrılarında adet döneminde olmanız tedavi süreçlerini uzatabilir. Fakat bazı kaynaklarda 5 saniyede karın ağrısı geçirme gibi yöntemler olduğunu görüyoruz. İnternette bizim yazılarımız dahil hiç bir şekilde doktor onayı olmadan kendiniz tedavi yöntemi -özellikle kimyasal ilaç önerileri vb.- uygulamayınız.

3 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: