Kardiyoloji

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Kardiyoloji

Günümüzde birçok kalp kri­zi ve inme vakasının önlenmesinin olası olduğuna inanıyorum. Hatta ai­le bireylerinin geçmişlerinde erken doğan kalp rahatsızlıkları kayıtları olan has­talanın bile, birçok durumda çare edilerek kalıtımsal yatkınlığın üstesinden gelebilmiştir. Manâlı olan erken önlem alınmasıdır. Ne dek erken tedbir alı­nırsa, gelecekte meydana gelebilecek faciaları önlemek pek kolaylaşır. Birçok vakada kalp krizi ve inmenin ilk belirtileri maalesef aynı zamanda son belirtiler de olmuştur.
Diyet, kuşkusuz önleme stratejilerinin en manâlı bölümüdür. Başta diyabet veya prediyabet hastaları elde etmek üzere birçok hasta için perhiz en fazla yoğun­laştığımız konudur. Alıştırma önemlidir ve bir bütünüyle sağlık planını şe­killendiren şahane ilaçlar ve malzemeler vardır. Ama uygun bir perhiz progra­mı elbette en zorunlu unsurdur.
Eğer bunu ihmalkârlık ederseniz, bir gün çağdaş kardiyolojinin son imkânları olarak anlatım tarzı edilen, anjiyoplasti, koroner atardamar bypass, transplantasyon ve bel­ancak de ayrıntılarıyla suni kalple tanışabilirsiniz. Bu müdahaleler yürek fonksiyo­nunu yerine getirerek hayatta kalmanızı sağlayabilir. Lakin bütün bu prosedür­leri, dolambaçlı olarak bir ihmalin itirafı olarak görmeniz gerekir. Bu müdahale­ler, hasta ve doktorun kardiyovasküler sistemin artık tabii biçimiyle çalışmasının olası olmadığını kesinleştirdikten sonradan yapılan kutup noktadaki son çırpınışlardır. Bir Takım durumlarda şikayetin sebebi bir hastalık veya fonksiyon bozukluğudur. Bugün kalp krizi ve inme vakalarının birçoğu önlenebilir du­rumdadır.

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.