Blog

Kanseri hapla durdurdu!

  Blog    5 Ocak 2019
Yorum Yok

Kanseri hapla durdurdu!

Kemoterapiyi tarihi gömen yeni cins hap ‘hap’ biçiminde ve ucuz olacak.

Dünyanın saygın kanser araştırma merkezlerinden biri kabul edilen Londra Imperial College Kanser Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Mustafa Camgöz, kanserin dağılmasını önleyici, solid tümörlerin yayılmasına son verecek yeni nesil bir ilaç geliştirdiklerini, gelecek sene klinik deneylere başlayacaklarını açıkladı.

YAYILMA ÖLDÜRÜYOR 

star’a konuşan Prof. Camgöz, “Kanser hastalıklarında ölüme yol açan esas niçin kanserin yayılmasıdır. Bizim hedefimiz de tümörleri imha etmek yerine yayılmasını durdurmak. Böylece kanseri ölümcül rahatsızlık olmaktan çıkarıp, ‘birlikte yaşanabilir’ bir kronik hastalık haline getirmeyi hedeflendik. Bu yeni tür ilaçlarla kanser, diyabet, astım, kalpte ritim bozukluğu gibi önemli, oysa ‘birlikte yaşanabilir’ ayla gelebilecek” dedi.

12 YILDIR ÇALIŞIYORUZ

Kanserin yayılmasını önleme fikri üzerinde 12 yıldır çalıştıklarını anlatan Prof. Camgöz, tekniği şöyle anlattı: Önce mekanizmayı keşfettik, sonra bunu ilaçla nasıl kontrol edebileceğimiz üzerinde çalıştık. Benim nöroloji uzmanlığımla onkolojiyi birleştirdik. Bu bize kanserin yeni bir resmini çizdi. Yayılan kanser hücrelerinde ‘hiperaktif’ elektrik sinyalleri geliştiğini gördük. Epilepsi hastalığında beden nasıl kontrolden çıkarsa, kanserde de sözde hareketler gördük. Hiperaktif hücreler etraflarını sindirip yayılıyorlar. Bulduğumuz ilaç bu hiperaktiviteyi bloke ediyor, tümörlerin yayılmasını durduruyor.

5 YIL İÇİNDE KULLANIMA HAZIR

Prof. Camgöz, “Yeni tür ilaçlar, 40 yıldır çalıştığım Imperial College’da geliştirildi ve patentlendi. Yeni hap toksik değil ve kemoterapi gibi öldürücü etkisi yok. 5 sene içinde de tesirlerini göreceğiz. Ilaç biçiminde olacak yeni kanser ilaçları pahalı olmayacak” müjdesini verdi.

Dünyanın tanıdığı kanser uzmanı

Lefkoşa doğumlu 58 yaşındaki Prof. Mustafa Camgöz, 1970’te eğitime başladığı Imperial College’da fizik okudu, ardındaki biyofizik ve biyo-tıp doktorası yaptı. 1995’te Nöro-biyoloji profesörü olan Camgöz, ‘kanser biyolojisi’ alanında da profesörlük aldı. 40 yıldır Imperial College’da araştırmacı Prof. Camgöz, prostat ve meme kanseri tedavisine yönelik buluşlarıyla adını duyurdu.

MİHRİŞAH SAFA / STAR

21 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.