Blog

Kanseri bu tetikliyor

  Blog    4 Ocak 2019
Yorum Yok

Kanseri bu tetikliyor

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, ülke genelinde son yıllarda büyüyen kanser ve kronik hastalıkların mısır şurubu ile aracısız bağlantısı olduğunu ileri sürdü.
Çetin yaptığı yazılmış açıklamada, ”Mısır şurubu ise yüzde yüze yakını GDO’lu mısırlardan elde ediliyor. Doğrusu tatlı, çikolata, kek yerken yada gazoz, kola gibi gazlı içecekleri tüketirken kanseri ve türlü hastalıkları çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
Mısırdan elde edilen früktoz şurubunun, ketçap, toz kahve kreması, bisküvi, kola, gazoz, kola ve tüm gazlı içecekler, bonbon, meyve suyu, meyveli yoğurt, hazır çorba, çikolata, gofret, puding, hazır kek, helva, pasta, tatlı, reçel, jöle, dondurma, bisküvi ve meyve suları ilk kez elde etmek üzere 900 civarında üründe kullanıldığına dikkati çeken Çetin, ”Bu ürünlerin etiketinde ise kullanılan tatlandırıcının kökenine ait yani şeker pancarı esaslı yahut darı şurubu esaslı mı olduğu özellikle belirtilmemektedir” bilgisini verdi.
Çetin, mısır şurubunun ürünlerde kullanılmasının AB ülkelerince yasaklandığına göze çarpan ederek, ABD’de başvuru formu kotasının yüzde 2’den 1’e düşürüldüğünü fakat Türkiye’de bu kotanın yüzde 15’e çıkarıldığını bahis etti.
ABD’de yapılan araştırmalar ve fareler üzerinde yapılan deneylerde fazla net biçimde mısır şurubunun başta pankreas kanserine neden olduğunu vurgulayan Çetin, laf konusu şurubun keza yüksek kolesterol ve yürek büyümesi, karaciğerde yağlanmaya, siroz, kanda trigliserid denen yağların artmasına, şeker hastalığına ve şişmanlığa sebep olduğunun altını çizdi.
”ŞEKER PANCARI EKİM ALANLARI DARALDI”
Ülkedeki şeker pancarı ekim alanlarının son yıllarda çabucak daraltıldığını ve şeker fabrikalarının satıldığını savunan Çetin şöyle devam etti:
”Şeker pancarı ekimi hemen hemen yasaklandı. Buna karşılık kimyasal tatlandırıcılar şeker kamışı şekeri ve mısır şurubu ithalatı hızlandı. şimdi imal ve tüketim piyasasına şeker pancarı dışındaki şurup ve tatlandırıcılar başat. Bunu iki nedenle yaptılar. Birincisi, öncelikle Montana ve Cargill almak üzere ABD’li gıda tekelleri lehine ülke tarımı feda edildi. İkincisi ise başta Ülker edinmek üzere yerli yiyecek tekelleri daha fazla kar etsinler diye tüketicilerimizin sağlığı ve geleceği feda edildi. Bu mantık yıkım ve ölümleri getirmektedir.”
Tarım Bakanlığının, ürün etiketlerine tatlandırıcının orijinini kâğıda dökmek zorunda olduğunu savunan Çetin, tüketicilerin şekerli mahsul ve içeceklerden kesinlikle uzakta durması ve mutlaka kökenini bildiği ve pancar şekeri kullandığına belli olduğu tatlı ürünlerin tüketilmesinin gerektiğini belirtti.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.