Kan damarlarındaki hangi hastalıklar için nakiller tavsiye edilmek­tedir ?

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Kan damarlarındaki hangi hastalıklar için nakiller tavsiye edilmek­tedir ?

Dacron ve Teflon eklemlerinden dağıtılmış hastalıklarda yararlanılabilinmektedir. Aşağıdakiler bazılarıdır:
a. Bir Takım felç vakalarında, nedenin boyunda karotis arterinde mey­dana gelmiş arteriosklerozdan ileri geldiği görülmüştür. Çoğu vakada boyundaki karotis arterin de, bakımlı bir geçit kazılıp (en-darektomi) buraya Dacron ya da Teflondan bir ekleme yapılarak gayet yararlı sonuçlar elde edilmiştir.

b. Birçok vaka. vardır ki karındaki aortta (büyük ortadamar) ar-terioskleroz ile o derece tıkanmıştır ama ayaklara tatmin edici derecede kan inememektedir. Bu gibi hallerde karın bölgesindeki aort, Dacron ya da Teflondan üretilmiş tüp biçiminde bir ekleme (graft) ile değiştirilebilinecek ya da tıkanan damar kazılarak bir yol açı­lacak ve yeniden bu maddelerden yapılan eklemelerden yararlanı­lacaktır.

c. Birçok vaita vardır oysa, böbreğe inen esas atardamar, aterıoskieroz yü­zünden daralmış ve bu nedenle, yüksek kan basıncı meydana gelmiştir. Bu hallerde böbrek arteri kazılarak genişletilir ve ar­ter yolunu açık yakalamak için bir ekleme yapılır.

d. Kasıklarda ya da kalçalardaki damarların, arterioskleroz yüzün., den tıkanmasiyle, bacaklara ve ayağa kan akımının tehlikeye girmiş olduğu çoğu olgu görülmüştür. Bu gibi hallerin bazıla­rında daralmış olan kan damarlarının Dacron ya da Teflon na-kiP::riyle, değiştirilmesiyle başarıya ulaşılmıştır. Bir kısım ope­ratörler dizdeki arteri geçerken Dacron ya da Teflon eklemeleri yerine canlı bir damar nakli yapmayı tercih etmektedirler.

e. Göğüste veya karındaki aortdaki bir anörizmanın meydana gel­mesi bir ekleme kullanılması için en yaygın olan nedenlerden biridir. Bir anörizma bir arterin zayıflamasıyie arter çeperinde bir yumrulaşma veya kabarmanın meydana gelmesi demektir.

Buna bir çare bulunmazsa arter çatlayabilir ve hastanın ölümü­ne niçin olabilir. Bunu önlemek için aortun hastalanan kısmı yerine, Dacrondan ya da Teflondan üretilmiş tüp şeklinde bir ekleme nakledilir. f. Son yıllarda karın bölgesindeki bağırsakların büyük bir bölümü­nü besleyen arterlerden bir kısmının arterioskleroz olabildiği gö­rülmüştür. Bu hallerde bunlara Dacron veya Teflon eklemeler yapıla bilinmektedir.

22 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.