Kamu yatırımlarında leasing dönemi

  Kredi - Borsa    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Kamu yatırımlarında leasing dönemi

Finans Leasing, KOBİ ve ticari işletmelerin yatırımlarına yardım olacak bir kredi anlaşmasına daha imza attı.

European Investment Bank (Avrupa Yatırım Bankası – AYB) ile 100 milyon euroluk kredi anlaşması imzalayan Finans Leasing, işletmelerin finansal kiralama işlemlerinde maliyet avantajı sunacak. 250’ye değin çalışan sayısına sahip KOBİ’ler ile 250 -3000 birey arası çalışan sayısına sahip ticari müşteriler leasing yolu ile gerçekleştirilecek yatırımlarının finansmanında uzun vadeli ve uygun faizli kredi kullanabilecek.

Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Başkan Yardımcısı Sayın Pim van Ballekom, QNB Finansbank ve iştiraki Finans Leasing ile olan başarılı işbirliğine yönelik memnuniyetini dile getirdi: “EIB kadar Türkiye’de faaliyet bildiren KOBİ’lere sağlanan finans kaynakları, hesaplı belirsizliğin büyüdüğü bir dönemde bu işletmelerin faaliyetlerini teşvik etmek için hayati yük taşıyor. Leasing sektörü, küçük ölçekli işletmelerin yatırım programlarını destekleyen bir vasıta görevi üstleniyor ve Finans Leasing ile gerçekleşen bu işlemler doğru, EIB de Türkiye’deki Leasing sektörünün dengelenmiş büyümesine katkı maddesi sağlamış oluyor.”

Finans Leasing Genel Müdürü Metin Karabiber, Avrupa Yatırım Bankası’ndan KOBİ ve ticari işletmelerin leasing yoluyla yapacakları yatırımlar için sağlanan kredinin 8 yıl gibi uzun bir vadede ve ayrıca 2 sene ödemesiz olduğunu ifade etti. Metin Karabiber “Avrupa Yatırım Bankası’yla yaptığımız kredi anlaşması, herşeyden önce Finans Leasing’e ve Türk ekonomisine güveni açıklama ediyor. İşletmelerimizin desteğe gereklilik duyduğu özel bir dönemde, onların yatırımlarına devam etmelerine ve ekonominin gelişmesine katkıda bulunacağız” dedi.

Finans Leasing’in büyüme hedeflerini de paylaşan Metin Karabiber, “2016 yılını yılbaşından bu yandan istikrarlı bir şekilde sürekli çoğaltma trendinin etkisi ile yeni üretimde yüzde 10 pazar payı ile kapattık. 2017’de de yenilikçi projelerimizle sektörde daha üstteki sıralarda olmayı hedefliyoruz” dedi. Karabiber, kurumun yeni hissedarı QNB’nin kredi notu yüksekliğinin avantajını yaşadıklarını belirterek “Bankamız, 2016 yılının Haziran ayında Orta Doğu ve Afrika bölgesinin lider finansal kuruluşu olan Katar’ın en büyük bankası Qatar National Bank S.A.Q (QNB Group) kadar satın alındı. QNB Group, ticaret, finans ve ekonomi haberlerinin önde gelen kuruluşlarından Bloomberg Markets göre 2013’ten bu yana “Dünyanın En Dinç Bankaları” aralarında gösterilmektedir. Ayrıca, Global Finance Magazine, 2013 yılından bu yana QNB’yi “Dünyanın En Tehlikesiz 50 Bankasından biri” duyuru etmiştir.. Keza Capital Intelligence ( AA-), Fitch (AA-), Moody’s (Aa3) ve Standard & Poors ( A+) gibi dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından en yüksek kredi notuna sahip Qatar National Bank Türkiye’deki en yüksek kredi notuna sahip tanıdık olmayan banka durumundadır. Bu durum, artma hedeflerimize ulaşmamızda en kayda değer unsurlardan birini oluşturmaktadır” diye konuştu.

25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.