Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı

Yaz geliyor, günler uzamaya, havalarda ısınmaya devam ediyor. Özellikle yürek hastaları artan sıcak havalarda daha tedbirli olmaları gerekiyor. Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, yaz döneminde bilhassa kalp hastaları açısından ortaya meydana çıkan risklerle ilgili veri verdi.
Yücel, “Yazın gelmesi ile birlikte tatil planları yapılmaya çoktan başlandı. Tatilin verdiği refah ile birlikte halk kendilerini hem ruhen ayrıca de fiziksel olarak rahatlatmakta, kişi kendini yenilenerek jurnal hayatın streslerinden uzaklaşmak için çaba göstermektedir.
Ancak birçok süre tatil ile birlikte yürek sağlığını olumsuz yönde etkileyen hatalar, yürek krizleri ve hipertansiyon ataklarını da tetiklediği gözlenmektedir.
Haber bültenlerinde sıkca duyduğumuz sıcak hava ile birlikte ani kalp krizlerinden ölümlerde ortaya çıkmaktadır.
Yürek krizi, kalp yetersizliğinin kötüleşmesi, ritim bozuklukları ve hastanelere kalp hastalığı nedeni ile yatış oranları kış aylarında yaza göre fazla daha yükselir.Kış aylarında hava kirliliği ve artan solunum yolları enfeksiyonları özellikle ,kalp yetersizliğinde kötüleşmeye ,soğuk hava nedeniyle koroner arter hastalarında damar spazmları ve göğüs ağrıları,kalp krizi, hatta ani ölümler görülebilmektedir. Bu yüzden yaz aylarında daha sık yürek rahatsızlıkları ortaya çıkar.” dedi.
 
NEDEN SICAK HAVALARDA ARTIŞ GÖSTERİR
Yürek hastalarının sıcak havalarda yani yaz döneminde daha titiz olmalı gerektiğini bildiren  Büyük Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel,
Yürek hastalarının büyük bir kısmı yaz günlerinde ,soğuk kış günlerine göre fazla daha rahattır.Yakınmaları yazla birlikte kısmen rahatlayan kalp hastaları, bilhassa bu dönemde daha tedbirli olmalıdırlar.Kendini daha iyi hissetmenin verdiği rahatlıkla ,daha uzun ve efor gerektiren sporlar ile bazen ayrım etmeden sınırlarını zorlayabilmektedir. Hastalar bilhassa yaz döneminde diyetlerini gevşetmekte,ilaçlarını kendilerince azaltabilmekte yada tamamen bırakarak kendilerine zarar verebilmektedir. Yüksek sıcaklıklar ve yüksek nemin beraberinde getirdiği sıvı kaybı ,dinç insanların bile zaman zaman zorlarken , kalp yetersizliği olan kişilerde ,yürek krizi geçirenlerde,koroner damar hastaları ve tansiyon hastalarında istenmeyen fena sonuçlara yol açabilir. Bu nedenlerle tansiyon ve kalp hastalarının bilhassa yaz aylarında uyarı etmeleri gereken bir takım manâlı noktalar vardır.” diye konuştu.
 
NELERE DIKKAT EDİLMELİ?
Kalp ve kan basıncı hastalarının sıcak havalarda nelere uyarı etmeleri konusunda bilgiler aktaran Kardiyoloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Yücel, “Günün sıcak saatlerinde güneş altında uzun zaman kalınmamalı. Güneş Banyosu Yapmak yada egzersizler ancak güneş ışınlarının etkisi yitirdiği akşam saatlerinde ya da daha serin olan sabah erken saatlerde yapılmalıdır.
aşırı sıcak vücut ısısını da artırır. Ceset sıcak havada soğutma sistemini çalıştırmak için kan damarlarını genişlettiği için yürek atım hızı artar,cilde daha pozitif kan gönderir ve terleme ile ısıyı azaltmaya çalışır. Ama artı nemli havalarda terleme  ile soğutma sistemi etkin çalışamaz. Damar genişlemesi ve kalp hızı artışına eşlik eden sıvı kaybı,kalbi oldukça zorlar ve uzun süre bu koşullarda çalışan kalpte mevcut problemler belirginleşip ,ağırlaşabilir. Göğüs ağrısı ortaya çıkabilir,kalp yetersizliği kötüleşebilir,kan basıncı düşebilir ya da sıcak stresi ve dengenin bozulması ile tansiyon aşırı yükselebilir. Özellikle ihtiyar hastalarda bu durumlar önemli sonuçlara yol açar.
böylece başta su,meyve suyu,ılık çaylar almak üzere bol değişken alınmalıdır. Hava sıcaklığı, jurnal fizik aktivite ve kaybedilen suyun miktarına kadar değişmekle birlikte günde en az 2 – 2.5 litre akıcı içilmelidir.
Yağlı yiyeceklerden ve sindirimi güç gıdalardan mutlaka uzakta durulmalıdır. Yürek hastaları defalarca ki diyetlerini bozmamalı, çokça taze sebze sebze ve meyve tüketilmelidir.Bu besinler hem bol akışkan içerirler,keza de vitamin ,mineraller ve antioksidanlar açısından zengindirler. Içki ve kafein tüketiminden uzak durulmalıdır.
Egzersizin türü ve düzeyini vermek üzere kalp doktoru ile görüşülerek ,bazı yaz sporları ,denize girmek dahil yapılabilir. Yapılan egzersizlerin yürek sağlığını gözetmek için olduğu unutulmamalı ve çalışma için sınırlar zorlanmamalıdır.

Terlemeyi önleyen giysiler yerine açık renkli,sıcacık ,bol,ince kumaşlar seçim edilmeli,şapka giyilmelidir.
Doktorunuzla görüşmeden kalp ilaçlarınızı azaltmamalı,bırakmamalısınız.Uzun tatile, seyahate çıkmadan mutlaka kalple ilgili kontrolleri yaptırmalısınız.
Yukarıdaki öneriler pek fazla yürek hastası için geçerli olmakla birlikte ,fazla dağıtılmış ve değişik ciddiyette yürek hastalığı olduğunu , hastalığınıza ve size uygun en dürüst önerileri ,takibinizi yapan doktorunuzun verebileceği unutulmamalıdır.” diyerek sözlerine son verdi.

38 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.