Kalça dengeleme

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Kalça dengeleme

Yararları: Bu duruş omurgaya elastikiyet ka­zandırır ve beli inceltir.

Metot: Bacaklarınızı önünüze uzatarak yoga minderinizin üzerine oturun. Sol bacağınızı kı­vırın ve sol topuğunuzu kasığınıza doğru yak­laştırın. Sonra sağ bacağınızı kıvırın ve sağ aya­ğınızı sol uyluğunuzun üstüne yerleştirin. Eğer bu pozisyonda sıcacık edemiyorsanız, o za­man sağ ayağınızı sol ayağınızın önüne, yere koyabilirsiniz.

Sağ elinizi omurganızın bitimine, yere koyun. Sol elinizi ise sağ dizinizin üstüne yerleşti­rin. Eğer sağ ayağınızı uyluğunuzun üzeri­ne yerleştirdiyseniz, arkanızda duran sağ eliniz­le sağ ayağınızın başparmağını tutup tutama­yacağınızı görün.

Nefes alın ve göğüs kemiğinizi (sternum) kaldırın. Nefes verirken sol elinizle sağ dizinizi kendinize dürüst çekin ve gövdenizi sağa döndürün. Eğer sağ ayağınızı tutabiliyorsanız, dönüş hareketini yaparken ayağınızdan yardım alın. Sağ omzunuzu geriye itin, sol omzunuzu ise olabildiğince önünüze uzatın ve sağ omzu­nuzun üzerinden arkaya doğru bakın. Gözlerinizi kapatın ve sekiz nefes her tarafında pozisyonunuzu koruyun. Ellerinizi özgür bırakarak ağır ağır Önünüze dönün. Sonra bacaklarını­zı özgürlük bırakın ve sallayın. Bu defa önce sağ ayağınızı kıvırarak ve be­deninizi sola döndürerek benzer egzersizi tekrarlayın.

Karşıt-duruş: Çocuk Pozu

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: