Kadınlarda obezite sınırı kaçtır?

  Sağlık ve Yaşam    19 Şubat 2019
Yorum Yok

Kadınlarda obezite sınırı kaçtır?

Kadınlarda obezite sınırı kadınlarda obezite oranı kadınlarda bel çevresi kaç cm olmalı obezite kadın sınırı kadınlarda obezite nasıl hesaplanır kadınlara obezite oranı kaç olmalı sagliksiteniz.com’da bu soruların yanıtını bulacaksınız. Obezite…

Kadınlarda obezite sınırı kadınlarda obezite oranı kadınlarda bel çevresi kaç cm olmalı obezite kadın sınırı kadınlarda obezite nasıl hesaplanır kadınlara obezite oranı kaç olmalı sagliksiteniz.com’da bu soruların yanıtını bulacaksınız.

Kadınlarda obezite sınırı

Kadınlarda obezite sınırı

Obezite yani fazla şişmanlık hali son dönemlerde giderek artan problemlerimiz başında geliyor ve önüne geçilmesi fazla zor bir koşul olduğundan, cümbür cemaat obez olmaktan korkuyor. Obezite olmaktan korkanlar için uzmanlar sağlıklı ve düzenli beslenmeye uyarı edilmesi, ahenkli çalışma yapıp hareket kabiliyetinin arttırılması, abur cuburdan kaçınılıp daha küçük porsiyonlarda yemek yenmesi ve sağlıksız içeceklerden vazgeçip bol su tüketimini öğüt etmekteler.

Özellikle de obezite kadınları etkiliyor. Günümüzde obez olan insanlara göz atıldığında bunların aralarında kadınların sayısının daha pozitif olduğu uyarı çekmekte. Kadınlarda obezite sınırı da yine uzmanlarımız kadar kavranabilir bir şekilde açıkladı. Kadınlar obezite oranı hakkında data edinip, risk grubunda olanların obeziteye önleme yöntemlerine başvurması gerekir.

Kabaca şöyle bir hesaplamak gerekirse, kişinin boyundan 100 çıkarması, ideal kilosunu verir. Yani 170 cm boyundaki bir kişi için ideal kilo 70 kg’dır. Obezite sınırı devretmek için ise Gövde Kitle İndeksi (VKİ) hesaplanmalı. Ağırlığın metre cinsinden boyun karesine oranı biçiminde hesaplanan VKİ, 25-30’u geçmemelidir. 30’un üzeri çıktığı vakit obeziteye yatkınlık laf konusudur. 40 üzeri olanlar ise obezite hastası demektir. Boyu 1.70 cm, kilosu 70 kg olan bir kadının VKİ’sini hesaplayacak olursak;

Boy x Doruk : Boyun karesi
Kilo : Boyun karesi: VKİ

1.70 x 1.70 = 2.89
70 : 2.89: 24,2 (Bayağı)

Bel çevresi de obezite hakkında data verebiliyor. Kadınlarda bel çevresi 88 cm’yi geçmemelidir. bununla beraber bel çevresinin kalça çevresine oranı kadında 0.8den artı olmamalıdır.

Kadınlarda obezite sınırı kaçtır?

0 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: