Blog

Kadınlarda 80, erkeklerde 94 santim

  Blog    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Kadınlarda 80, erkeklerde 94 santim

İşte bu soruyu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anadabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Karpuz VATAN’a yanıtladı. Prof. Dr. Karpuz, yürek krizi ve inmelerin neden olduğu hastalıklar araştırıldığında kolesterolün ön plana çıktığını söylüyor. Prof. Karpuz, şöyle dedi:

– Sinsi bir hastalık: Kabaca fena kolesterol miktarı 100mg/dl aşağı olmalı. Tehlikeyi kolay bir yöntemle anlayabiliyoruz. Eğer kadınlarda bel çevresi 80 santim, erkeklerde de 94 santim üstündeyse tehlike altındasınız. Anında doktora gitgide artarak ölçüm yaptırın.

– Dengelenmiş beslenme durum: Kolesterol ile çaba için 2 etken ön plana çıkıyor. Dengeli beslenme ve çalışma. Ilk Önce besin çok önemli.

– Genetik etmen kayda değer: Ama dengeli gıda ve bol egzersize karşın ara sıra kolesterol miktarları yüksek çıkabilir. Genetik faktörler çok önemli. Eğer ailede kolesterol miktarı yüksekse ara sıra spor da yapsanız, dengelenmiş de beslenseniz kollesterolünüz yüksek çıkabiliyor. İşte bu noktada hap nasihat ediyoruz.

– İlaçlar güvenli olmayan değil: Yapılan araştırmalara göre, statin kullanıldığında, yürek krizi ve inme ihtimali yüzde 25 civarında azalıyor.

 

37 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.