Blog

Kadın istihdamında lider bankalar

  Blog    4 Ocak 2019
Yorum Yok

Kadın istihdamında lider bankalar

CAPİTAL dergisi tarafından hazırlanan liste, Türkiye’deki şirketlerde çalışan bayan istihdam profilini ortaya koydu.

Buna kadar en çok kadın istihdam eden şirket Iş Bankası olurken, listenin birincil 10 sırasında 7 banka yer aldı.

KADIN istihdamında lig atlamak için Türkiye’nin önünde uzun bir yol var. Ancak çoktan bunu başaran öyle çok şirket de mevcut. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da desteğiyle Türkiye’de öncelikle Capital Dergisi, kadın istihdam rakamlarıyla öne çıkan şirketleri araştırdı. Capital 500 şirketleri, finans kuruluşları ve holdingleri kapsayan araştırmayla iş dünyasının ‘Bayan Dostu Şirketleri’ni ortaya koydu. Koç Holding Türkiye’nin azami kadın çalıştıran grubu. 18 bin 95 kadın çalışana sahip olan Koç’u, 16 bin 845 kadın istihdam eden Sabancı Holding ve 13 bin 210 kadın çalışanı olan Doğuş Holding izliyor. Türkiye’nin en fazla bayan istihdamı karşılayan şirketler listesinde ise ilk 10’da 7 bankanın yer aldığı görülüyor. Meslek Bankası 12 bin 306 bayan çalışan istihdam ediyor. Garanti Bankası’nın ise 10 bin 795 kadın çalışanı var.

DENKLIK VE ULUSAL KAZANÇ

Goldman Sachs analistlerine tarafından kadın erkek istihdamında, cinsiyet eşitliğinde fark yaratabilen ülke ekonomileri GSYİH’lerini yüzde 25’e varan ölçüde artırabiliyor. Üst yönetimde cinsiyet eşitliğini gözeten şirketler, yüzde 56 daha iyi performans gösteriyor. McKinsey’nin araştırmasına tarafından 9 önderlik davranışından daha zengin bakış açısı, empati, takım çalışması, kavramsal düşünme yetkinlikleri ve stratejik gösterme gibi 5’inde kadınlar erkeklerden daha başarılı. Böylece fazla şirket istihdama bayan ve erkeğin eşdeğer oranda katılmasını bir ekonomik model olarak benimsemeye başladı.
Harward Üniversitesi Profesörü Rosabeth Moss Kanter’e göre şirketlere “bayan elinin değmesi” ve kültürün bu yönde şekillenmesi için önderlik pozisyonlarındaki kadın payının yüzde 30’a ulaşması gerekiyor. 27 AB ülkesinde halka açık şirketlerin idare heyeti başkanlarının yüzde 3’ü kadınken bu durum Türkiye için yüzde 6. Kadın CEO’ların OECD ve BRIC ülkelerindeki temsiliyet oranına bakıldığında da Türkiye daha iyi durumda. Laf konusu ülkelerde kadın CEO’ların ortalaması yüzde 5’in altındayken, Finlandiya, Norveç ve Türkiye yüzde 12 ve üzeri oranlarla en fazla kadın CEO’ya sahip üç ülke.

28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.