Blog

İthalat yerine Ar-Ge’ye önem verilmeli

  Blog    5 Ocak 2019
Yorum Yok

İthalat yerine Ar-Ge'ye önem verilmeli

İstanbul Özgür Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) ”Türkiye Sanayi Üretimi ve Gerçekler” raporunda, Türkiye’nin üretemediği 18 ürüne, 5 yılda 29,4 milyar dolar ödediği belirtildi.
Sanayi sektörünün 3 bin mahsul kalemi incelenerek hazırlanan raporda, Türkiye’nin net ithalatçı durumunda olduğu sektörlerin ülkede bulunmayan petrol gibi enerji kaynakları, madenler ve tarım ürünleri açık havada kalan bölümünün büyük kısmının yüksek teknoloji ürünlerinden oluştuğu ifade edildi.
Yüksek teknolojide Türkiye’nin büyük zafiyet ve ekonomik kayıp yaşadığı, bütün olarak üretemediği birçok ileri teknoloji ürünü için her yıl milyarlarca doları yurt dışına akıttığı savunulan raporda, Türkiye’de üretilemeyen seçilmiş 18 mahsul çeşidi için yurt dışına her yıl 7,8 milyar dolar ödendiği, son 5 yılda ithalat yoluyla dıştan ödenen paranın toplamının ise 30 milyar dolara yaklaştığı bildirildi.
Türkiye’de üretilmeyen ürünlerin başında optik cihazlar, tıbbi görüntüleme cihazları, printer ve kopyalama cihazları gibi yüksek teknoloji ürünlerinin başı çektiği kaydedilen raporda, başta cep telefonları ve dijital kameralar almak üzere böylece çok alıcı elektroniği ürünün Türkiye’de ”baştan sona yerli üretim olarak” hiç üretilmediği ve ağırlıkla Doğu Asya ülkelerinden ithal edildiği ifade edildi.
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, rapora ilişkin değerlendirmesinde, teknoloji toplumu olamamanın sancılarının ekonomik dengeleri derinden sarstığını belirterek, ”Ülkemizde kol saati, kan basıncı aleti bile üretilemezken her sene milyarlarca doları ithalata karışıklığa itmek yerine Ar-Ge’ye tartı verip beyin göçleri önlense Türkiye bu işten kazançlı çıkar” ifadesini kullandı.
Yerli otomobil üretimi tartışmasını da anımsatan Arıkan, bu tartışmadan önce resim makinesi, deniz motoru, tarafsız, kan basıncı aleti, hatta kol saati bile üretemeyen bir ekonominin masaya yatırılması gerektiğini vurguladı. ”Türkiye, teknoloji üretebilir” ifadesini kullanan Arıkan, ihtisas, işbirliği, planlama ve yatırım gerektiğini, geri kalmışlık çemberinin fakat böyle kırılabileceğini, teknolojik devrimlere harmoni sağlayarak zenginlik ve toplumsal istikrara kavuşulabileceğini kaydetti.
Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu sanayi ürünlerinin 5 takvim maliyeti şöyle:

ÜRÜN ADI
2006-2010(milyon dolar)

Helikopter, uçak ve öteki hava taşıtları
8.399

Cep telefonları
6.882

Dijital Kameralar
605

Radyo-TV yayınlama cihazları
1.095

Matbaa makineleri
797

Portatif bilgisayar
4.374

Bilişim ürünleri parçaları
2.625

Printer, tarayıcı, fotokopi, faks
1.358

ATM (Para çekme makineleri)
447

Otomobiller için CD çalar
10

Kan Basıncı, endoskopi, diyaliz cihazları
658

İşitme cihazları ve kalp pilleri
263

Tomografi, röntgen cihazları
737

Saat sektörü
1.028

Klavyeli çalgılar
58

Renkli resim filmi, sinema filmi
70

Dıştan takma deniz motoru
44

TOPLAM
29.450

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.