Blog

İşverenin derdi kadınların elbisesi

  Blog    6 Ocak 2019
Yorum Yok

İşverenin derdi kadınların elbisesi

Araştırmada, kadınların yüzde 16’sı amirlerinin giyimlerine karıştığını ve yüzde 7’si de saçlarına ve makyajlarına karıştıklarını belirtti. Mesai arkadaşlarına ilişkin verilen cevaplarda ise kadınların yüzde 17’si mesai arkadaşlarının kendilerine hürmet göstermediklerini ve yüzde 11’i de mesai arkadaşlarının kendilerini takdir etmediklerini açıklama etti.

KESK-AR, Kadına Yönelik Baskı Araştırması sonuçlarını açıkladı. 15 ilde 972 kişiyle yüz yüze görüşülerek hazırlanan Araştırma’da kadınlara kamusal alan olarak tanımlanan dükkan, sokak ve kamusal baskı-kolluk kuvvetleri ilk kez elde etmek üzere kadınların şiddete ilişkin deneyimlerini, şiddete maruz kalıp kalmadıklarını ve güçlü olarak baş etme yollarını, kullandıkları dayanışma ağlarını ortaya çıkarmayı hedefleyen sorular yöneltildi.

KADINLARIN YÜZDE 30’U AMİRLERİ TARAFINDAN TAKDİR EDİLMİYOR
Araştırmada zarfında halk emekçisi kadınlara yöneltilen “İşyerinde aşağıdaki davranışlardan herhangi biriyle karşılaştınız mı?”sorusuna, kadınların yüzde 30’u amirleri tarafından takdir edilmediklerini, yüzde 25’i meslek yükünün artı olduğunu, yüzde 24’ü amirlerinin kendilerine bağırdığını, yüzde 22’si kendisine saygı gösterilmediğini, yüzde 13’ü dinlenilmediklerini ve yüzde 11’i de küstah davranışlarla, tavırlarla karşılaştıkları yanıtını verdi.

Bunun yanı sıra, kadınların yüzde 16’sı amirlerinin giyimlerine yüzde 7’si saçlarına ve makyajlarına karıştıklarını belirtti. Mesai arkadaşlarına ilişkin verilen cevaplarda ise kadınların yüzde 17’si mesai arkadaşlarının kendilerine hürmet göstermediklerini ve yüzde 11’i de mesai arkadaşlarının kendilerini takdir etmediklerini ifade etti.

SOKAKTA DA KOŞUL KÖTÜ
Halk emekçisi kadınlara sokakta karşılaştıkları durumlar da soruldu. Bu soruya verilen cevaplar doğrultusunda kamu emekçisi kadınların dörtte birinin sokakta bedensel taciz ve sarkıntılığa maruz kaldığı sonucu ortaya çıktı. Millet emekçisi kadınların yüzde 24,7’si bu soruya yanıt olarak izlenilip peşine düşüp takip edildiğini, yüzde 22,1’i küstah alaycı tutum ve tavırlarla karşı karşıya kaldığı yanıtını verdi.

Kadınların sokakta uygulanan şiddete karşısında geliştirdikleri aleyhinde yerleştirme mekanizmalarına bakıldığında ise bağırma eyleminin ilk önce geldiği gözlendi. Araştırmada, kadınların takriben beşte birinin ise hiçbir şey yapmadığı ifade edildi.

KADINLARIN YÜZDE 16’SI POLİSİN KENDİSİNE BAĞIRDIĞINI SÖYLEDİ
Kadınlara, kamusal gücün, devletin, kolluk kuvvetlerinin herhangi bir davranışına maruz kalıp kalmadıkları soruldu. Bu soruya cevaben kamu emekçisi kadınların yüzde 16,2’si kolluk kuvvetlerinin kendilerine bağırdığını ve azarladığını, yüzde 11,9’u ise aşağılayıcı ve alaycı tavırlarla aleyhinde karşıya kaldıkları cevabını verdi.

Sendikalı ve sendikasız olarak bakıldığında sendikalı kadınların kolluk kuvvetlerinin şiddetine daha artı maruz kaldıkları görüldü. Sendikalı kadınların yüzde 20’si küçük düşürücü tavırlarla karşılaştığını, yüzde 17’si taciz edildiklerini ve sarkıntılık yapıldığını, yüzde 15,3’ü polislerin politik görüşleri ile alay ettiğini belirtti. (Anka)

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.