İşte Türkiye’nin yeni nesil yerli silahları

  Teknoloji    7 Ocak 2019
Yorum Yok

İşte Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

ABD merkezli teknoloji devi Apple, gelecek 5 yılda Amerikan ekonomisine 350 milyar dolar katkıda bulunacağını duyurdu.

Dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi olan Apple’dan yapılan açıklamada, firmanın istihdam, masraf ve yatırım planları tamamen gelecek 5 yılda ABD ekonomisine aracısız 350 milyar doların üzerinde katkı yapacağı belirtildi.

Açıklamada, şirketin, Amerikalı tedarikçilere ve imalatçılara oluşturacağı harcamaların ve yeni yatırımların bu yıl 55 milyar dolar olacağı açıklama edildi.

Gelecek 5 yılda Apple’ın yapacağı yatırımın 30 milyar dolar olacağı bilgisine yer verilen açıklamada, şirketin ABD’deki data merkezlerine 10 milyar dolar, “Gelişmiş İmalat” adlı fona da 5 milyar dolar aktaracağı kaydedildi.

Açıklamada, hem, Apple’ın ABD dışındaki gelirlerinin bir kısmını yurt içine geri getirme zarfında Amerikan hükümetine yaklaşık 38 milyar dolar ücret ödeyeceği bilgisi paylaşıldı.

Gelecek 5 yılda 20 bin yeni istihdam

Açıklamada, şirketin gelecek 5 yılda Amerikan ekonomisinde 20 bin şahsiyet yeni istihdam oluşturacağı ve bu kişilerin ülke genelindeki Apple kampüslerinde değerlendirileceği belirtildi.

Müşterilerine ilk etapta teknik yardım verecek olan yeni Apple kampüsünün bu yıl duyurulacağı açıklanmış açıklamada, Apple’ın ABD’deki tüm kampüslerinin, veri merkezlerinin, ofislerinin ve mağazalarının yüzde 100 yenilenebilir enerji kullandığına dikkat çekildi.

Şirketin şimdi ABD’nin 50 eyaletinde toplam 84 bin çalışanının olduğunun kaydedildiği açıklamada, Apple’ın ülke genelinde yaklaşık 9 bin Amerikalı tedarikçi firmayla çalıştığı bildirildi.

Açıklamada, şirketin ABD genelinde teknoloji ve programlama eğitimlerine de tartma vermeye devam edeceğine uyarı çekilirken, Apple’ın işletim sistemi iOS ve uyumlu uygulamalarının 2017’de ABD ekonomisinde 1,6 milyon kişilik istihdam ve 5 milyar dolarlık kazanç yarattığı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen Apple Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, firmanın yatırımlarının aracısız istihdam yaratmaya odaklandığını vurgulayarak, şirketin ABD ekonomisini desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.