İşte OnePlus 6T tüm detayları

  Teknoloji    18 Ocak 2019
Yorum Yok

İşte OnePlus 6T tüm detayları

Yarın hizmete girecek olan Yeni Havaalanı’nı inşa eden ve işletecek olan İGA’nın ortaklarından Cemal Kalyoncu yeni havalimanında çalışacak 20 bin personeli eğitimden geçireceklerini söyledi.
Merhum ağabeyi Hasan Kalyoncu adına Gaziantep’de kurdukları üniversite mezunlarına her alanda iş önceliği tanıdıklarını ve bu konuda açıklamalar verdiğini söyleyen Kalyoncu, “İGA’da da, bütün inşaat süresince hocalarımız ve öğrencilerimiz çalıştı. Bina İşletim sistemleri (BİM) teknolojisinde hocalarımız etkin rol aldılar. Gaziantep’teki son sınıf öğrencilerimizi İstanbul’a getirdik. Enerjide, inşaatta birebir ayrıca çalışıp ayrıca ders yaptılar” dedi.

YURTDIŞINDAN TEKLIF

Özgürlük’e konuşan Cemal Kalyoncu, yeni havalimanının tüm personel eğitimini Hasan Kalyoncu üniversitesinin verdiğini belirterek, şöyle devam etti:
“Güvenlik, şoför, yer hizmetleri gibi tüm alanlarda yeni işe alınacak kişilerin hepsini İstanbul’da kesintisiz eğitim merkezimizde veriyoruz. Orada eğitimlerden geçemeyeni işe almıyoruz. Yeni havaalanı için bugüne kadar 3 bin 500 kişiye eğitim verdik. Bu devam edecek. Hedefimiz havalimanında çalışacak 20 bin kişiye eğitim devretmek.

Havalimanı inşaatından sonradan bize yurtdışından teklifler gelmeye başladı. Üç farklı ülkede ihale açılacak. Bizi arayıp ihaleye katılmamızı istediler. Oraya teklif hazırlıyoruz. Bazılarına konsorsiyum, bazılarına da tek gireceğiz. Konsorsiyum işin büyüklüğü ve finansmanına bağlıdır. Bu ihaleler ocak-haziran arasında yapılacak.

Çin’deki havalimanını ben gördüm. Bizim havalimanının birincil fazının 4’te üçü büyüklüğünde. Bizim birinci fazdan ufak bir havalimanı. ‘Çin’de 12 milyar dolara, Türkiye’de 26 milyar Euro’ya yapılıyor’ diye eleştiriler oluyor. Orada devlet 12 milyar dolar cebinden vererek havalimanı yaptırmış. Bizim havalimanında devletin cebinden tek kuruş çıkmadı. Bizim birinci evre onlarınkinden daha büyük ve maliyeti 7 milyar Euro, dolar bazında 8 milyar dolar. Çin’de daha küçüğünü 12 milyar dolara yapıyorlar. İhaleye çıkarken devlet açıklanmış bir gezgin garantisi verdi bize. Bu sayı karşılığında borç üstleniyor devlet. Hazine garantisi denilen iş gerçekte şu: ‘Müteahhit verdiği sözü tutmazsa ben havalimanına el koyarım, müteahhitin koyduğu öz kaynak da yanar. Ben alır işletirim’ diyor devlet.” 

ÖNEMLI PRES YAPTI

Yeni Havaalanı’nın belirlenen sürede açıldığına dikkat çeken Kalyoncu, “Toplam 3 milyon metrekare bina yaptık. Bunu 42 ayda bitirdik. Berlin Havalimanı 11 yıldır daha bitmedi. Biz 4 yılda finansman inşaatı açılışını yaptık. Bunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkısı büyük. Bize ciddi pres yaptı. Projenin bitişi onun tamamen oldu. Yapım aşamasında 7-8 kere geldi denetleme etti” dedi.

SABAHA KADAR BEKLEDİM

30 bine yakın işçinin çalıştığı havalimanındaki sorunları da değerlendiren Kalyoncu, “Ufak aksaklıklar olabiliyor. İşçiler tepki vermiş lakin daha sonra bazı kişiler ve gruplar durumu istismar etti. Devletimiz tezgâhtar oldu. O gün kişisel olarak sabaha dek orada bekledim. Çok kişinin çalıştığı yerde biz önlem alsak da aksilik olabiliyor. Fakat telafi ediliyor. Biz iyi yaptığımız şeyleri anlatamadık. Orada ben ve ortaklarım işçilerle futbol müsabakaları yaptık. Her yıl bunu yapıyoruz. Onlarla ara sıra bir araya geldik. Beraber spor etkinlikleri yapıyoruz, yemek yemek yiyoruz. Lakin bunları anlatmadık. 3 yıldır sorun çıkmadı da son anda niçin çıktı? Bu işi çıkar sağlamak için yapanlar oldu” dedi.

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.