İşte bankaların Türk Telekom’daki hisse oranları

  Kredi - Borsa    4 Ocak 2019
Yorum Yok

İşte bankaların Türk Telekom'daki hisse oranları

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Alışılmış Parasal Genel Kurulu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, törende yaptığı konuşmada, büyük ülkelerin geleceğe dönük büyük hedefleri olduğunu belirterek, bu kapsamda Türkiye’nin de büyük hedefleri bulunduğunu dile getirdi.

Halk özel sektör iş birliğinin önemine değinen Pekcan, bu çerçevede DEİK ile Ticaret Bakanlığı arasındaki iş birliğinin olumlu sonuçlarının alınmaya devam ettiğine göze çarpan etti.

Pekcan, dünyanın manâlı coğrafyalarında ekonomik, teknolojik ve sosyal değişimlerin yaşandığı bir süreçten geçildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İhracat hedeflerimize ulaşmak için yeni ve içten politikalar geliştirmek, alternatif pazarlara ve yeni cins teknolojilere hedefe kilitlenmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Bu dönemde bilhassa büyük gelecek vadeden Afrika, Uzaktan Doğu Asya ve Latin Amerika pazarlarında daha etkin olmayı hedefliyoruz.

II. Türkiye ve Afrika Ekonomi ve Iş Forumu’nu ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu ile yapılan Ekonomi ve Iş Forumu’nu DEİK’in iş birliğiyle fazla başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. 100 Jurnal Eylem Planı’mızda da yer alan kasıt ülkeleri tesbit ettik. Çin, Rusya, Hindistan ve Meksika odak ülke almak üzere, Afrika ve Latin Amerika’yı da içine bölge bir coğrafyada, projelerimizi, eylem planlarımızı hazırladık ve uygulamaya koyduk.”

“Eximbank’ın ihracat sigortası yaptığı ve ihracat kredisi verdiği işyeri sayısı 11 bini aştı”
Bakanlık bünyesinde yapılan araştırmalar hakkında data veren Pekcan, “Eximbank aracılığıyla bugün her 100 dolarlık ihracatımızın 26 dolarını finanse ettik. 2019 yılında bunun 100 dolarda 27 dolar olmasını ve Eximbank’ın 48 milyar dolar finansman yapmasını hedefliyoruz.” dedi.

Bakan Pekcan, Eximbank’ın ihracat sigortası yaptığı ve ihracat kredisi verdiği firma sayısının 11 bini aştığını, 2017’de yüzde 53 olan KOBİ oranının, bugün itibarıyla yüzde 70,4’e ulaştığını bildirdi.

Bakanlık olarak 2019 yılında da tüm destek mekanizmalarıyla, Türkiye’nin ihracat potansiyeline doğrudan katkı maddesi sağlayacak olan alanları desteklemeye devam edeceklerini dile getiren Pekcan, “Tasarruf bütçesi uyguluyoruz fakat tasarruf uygulamadığımız tek yer, ihracat destekleri.” ifadelerini kullandı.

“2019 yılı hedefimiz, 182 milyar dolar ihracat hacmine gelmek”

Türkiye’nin gelişmesi ve yüksek gelirli ülkeler sınıfına yükselmesi için katma değerli ihracatın ve 21. yüzyılın teknolojilerini yakalayan üretimin önemine dikkat çekici eden Pekcan, bu hedefe karşın olarak, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile tam koordinasyon içerisinde, bir taraftan sorunları çözdüklerini bir taraftan da gelecek planları yaptıklarını anlattı.

Pekcan, “Küresel ticaretteki risklere rağmen bu sene ihracatta Cumhuriyet rekorunu kıracağız. 2018 yılının ilk 11 ayında ihracatımız yüzde 7,7 artarak 154,2 milyar dolara ulaşmıştır. Kasım ayı sonu itibarıyla yıllıklaşmış ihracatımız Cumhuriyet tarihi rekoru olan 168,1 milyar dolara ulaştı. 2019 yılı hedefimiz ise yeni ekonomi platformu çerçevesinde 182 milyar dolar ihracat hacmine gelmek.” değerlendirmesinde bulundu.

“İhracat artışını, yapı şekilde uzun döneme yayacağız”

Bakan Pekcan, önümüzdeki dönemde teknolojiye, tasarıma ve markalaşmaya odaklanarak, ihracat artışını, yapı şekilde uzun döneme yayacaklarını bildirdi.

Pekcan, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Türkiye, atacağı dinç ve istikrarlı adımlarla dünyada yeni pazarlar keşfetmeye, müteahhitlik alanındaki liderliğini güçlendirmeye, yatırımlarda milletlerarası ve yöresel bir üs olmaya önümüzdeki dönemde de devam edecektir. Bu amaç doğrultusunda meslek adamlarımızın defalarca yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde ticaret ataşeleri ile bir görüşme gerçekleştireceğiz ve bu toplantıda bütün meslek konseyleri başkanlarımızı ve ticaret ataşelerimizi bir araya getireceğiz.

Hem, Asya-Pasifik, Afrika, Avrupa ve ABD gibi bölgesel odaklı ticaret ataşelerimizle ayrı olarak toplantılar düzenleyerek hedeflerimizi masaya yatırıp yol haritamızı beraber çıkaracağız. artık, ticaret ataşelerimizi daha görünür kılmak için daha enerjik bir yapıya kavuşturacağız ve ticaret ataşelerimizi lokal kadrolarla güçlendireceğiz. Yeni kasıt olarak belirlediğimiz ülkelerde, Iş Konseyi Başkanı olarak temsil ettiğiniz ülkeler ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizi artırmaya yönelik faaliyetlerinizi daha da yoğunlaştırmanızı bekliyoruz.”

Törene, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile fazla sayıda iş insanı katıldı.

13 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.