İstanbul’un Aralık’ta zam şampiyonu belli oldu

  Kredi - Borsa    19 Ocak 2019
Yorum Yok

İstanbul'un Aralık'ta zam şampiyonu belli oldu

Türk Lirasından 6 sıfır atılmasının üzerinden 14 yıl geçerken, YTL banknotların 10 yıllık süre aşımı süresi bu sene sona erecek.

“Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Para Birimi Hakkında Kanun” gereğince, 1 Ocak 2005’te Türk Lirası banknot ve madeni paralardan 6 sıfır atıldı.

E8 Emisyon Grubu Yeni Türk Lirası (YTL) banknot ve madeni paraları tedavüle çıkarıldı. O dönemde yapılan operasyonla mesela 1 milyon liralık banknotlar 1 YTL olarak anılmaya başlandı.

Bu reformun ikinci aşamasında 1 Ocak 2009’da paradaki “Yeni” ibaresi kaldırılarak, geleneksel para birimi Türk Lirasına dönüldü. Böylece, E9 Emisyon Grubu Türk Lirası banknot ve madeni paralar dolaşıma verildi. Bu operasyonla 1 YTL, 1 Türk Lirası oldu.

2005’te başlayan Türk Lirasından 6 sıfır atılması operasyonu süreci tamamlanırken, YTL banknotların piyasadan çekiliş ve süre aşımı süreci de devam ediyor.

1 Ocak 2010’da dolaşımdan kaldırılan E8 Emisyon Grubu 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 YTL banknotlar 10 takvim vakit aşımı süresinin sonu olan 31 Aralık 2019’a değin Merkez Bankası ve dahili muhabiri banka olan Ziraat Bankası şubelerinde değiştirilebilecek.

Diğer ülkeler süreci izledi

öte taraftan Merkez Bankasınca başarılı şekilde gerçekleştirilen bu süreç sonrasında birçok tanıdık olmayan ülke merkez bankasına kullanım hakkında bilgi aktarımı yapıldı. Geçmişte bu operasyonu yapmış veya yerine getirmek üzere hazırlanan ülkelere danışmanlık verildi.

Romanya, Azerbaycan, Zimbabve, Afganistan ve Gana’nın da aralarında bulunduğu ülkelere, banknot basımı, geçiş süreci ve irtibat politikası gibi konularda takviye olundu.

Almanya Merkez Bankası da Türkiye’ye bir heyet göndererek, YTL operasyonu ve geçiş sürecine ilişkin veri aldı. Hem Türkiye’den bir heyet İran’a giderek operasyonu anlattı.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: