İstanbul’da konut fiyatları düştü

  Güncel Haberler    17 Ocak 2019
Yorum Yok

İstanbul'da konut fiyatları düştü

İngiltere merkezli gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, dünyanın önde gelen 43 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin hazırladığı raporu yayımladı. Küresel Kentler Ev Endeksi 2018 üçüncü çeyrek verilerine kadar, son 12 ayda Kanada’nın Vancouver şehri yüzde 11.2’lik düşüşle fiyatların en fazla gerilediği yerleşim yeri oldu.

Konut fiyatlarının yüzde 6.3 düşüş gösterdiği İstanbul ise sondan ikinci sırada yer aldı. 

SİNGAPUR ILK SIRADA

Merkezi Londra’da bulunan ve dünya çapında 417 ofisi yer alan Knight Frank’ın raporuna kadar, son bir yılda ev fiyatlarının yüzde 13.1 çoğalma gösterdiği Singapur endekste birincil sırada yer aldı. Yüzde 10.6’lık artışla İskoçya’nın başkenti Edinburgh listenin ikinci esnasında yer bulurken, üçüncü ise yüzde 10.1 ile İspanya’nın başkenti Madrid oldu. Önceki yıllarda zirvede bulunan Pekin ve Şangay’da fiyat artış hızının yavaşladığı görülürken, San Francisco yüzde 9.5, Tokyo yüzde 8.6, Auckland yüzde 8.5’lik artışla listenin üstteki sıralarında yer aldı.

FİNANS MERKEZLERİ KAYIP

Brexit oylaması ardından İngiltere’de ortaya çıkan siyasi ve hesaplı türbülans ev fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Finans ve ticaret merkezi Londra’da konut fiyatları son bir yılda yüzde 2.9 gerilirken, Dubai’de yüzde 3.8, New York’ta ise yüzde 0.3 düşüş görüldü. Knight Frank Birincil Küresel Kentler Endeksi’nde 43 şehrin 32’sinde fiyatlar yükselirken, takvim bazda sıradan yüzde 2.7 artma yaşandı. Endeks, son 6 yılın en çelimsiz performansını gösterirken, yükselen faiz oranları nedeniyle yakın gelecekte talebin ve fiyat çoğaltma hızının yavaşlaması bekleniyor.

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.