İsrail’den Rahmet Kapısı’ndaki mescidi kapatma sinyali

  Güncel Haberler    14 Mart 2019
Yorum Yok

İsrail'den Rahmet Kapısı'ndaki mescidi kapatma sinyali

İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’nın Rahmet Kapısı’nda yer alan mescidin kullanımına izin vermeyeceklerini söyledi.

 

 

İsrail polislerinin mezuniyet törenine katılan Erdan, Harem-i Şerif’in doğu kısmında bulunan ve yaklaşık 16 yıllık aranın arkasında 22 Şubat’ta Filistinliler göre açılan Rahmet Kapısı’ndaki mescide ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mescid-i Aksa’yı “Tapınak Tepesi” olarak nitelendiren Erdan, “Kudüs İslami Vakıflar İdaresi göre Tapınak Tepesi’nde (Mescid-i Aksa) yeni bir mescidin açılmasına ve statükoda herhangi bir değiştirme yapılmasına izin vermeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

 

 

KAPIYI ZİNCİRLEMİŞLERDİ

İsrail güçleri, 2003’ten bu yana antre ve çıkışlara kapalı tutulan Mescid-i Aksa’nın doğu surlarındaki Rahmet Kapısı’na inen merdivenlerin başındaki kapıyı 17 Şubat’ta zincirlemişti.

Bunun üstüne 18 Şubat’ta Mescid-i Aksa’da toplanan bir grup Filistinli genç kapıyı kırmış, İsrail polisi gençlerden bazılarını gözaltına almış, Harem-i Şerif’in kapılarını bir süreliğine kapatmıştı.

İsrail polisi 19 Şubat akşamı da Rahmet Kapısı’nda nöbet tutan Filistinli cemaate saldırmış, meydana çıkan olaylarda fazla sayıda kişi yaralanmış, bazıları gözaltına alınmıştı.

Filistinliler, 16 sene aradan sonra birincil kere 22 Şubat’ta Mescid-i Aksa’daki Rahmet Kapısı’nın içindeki mescitte cuma namazını kılmıştı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in onayı olmadan Rahmet Kapısı’nın Kudüs Yüksek İslami Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdülazim Selheb tarafından açıldığı ve yüzlerce Filistinlinin cuma namazını burada eda ettiği bildirilmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa, Müslümanların birincil kıblesi olma özelliğini taşıyor.

KAYNAK: AA
0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: