Ispanak yiyin

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Ispanak yiyin

Sağlık açısından suyun çok manâlı olduğu bundan böyle herkesçe bili­nen bir gerçektir. Su en dinç meşrubat olup akıcı içecekler arasında önemli bir yerdedir. Lakin bir yanşmadaymışcasına da su tüketme­nin bir anlamı yoktur. Suyun olumlu etkisi daha artı içildiğinde sü­per etkiye dönüşmez. Daha artı su içebilmek için kendinizi zorla­manızın bir anlamı yoktur.

Dartmouth Tıp Fakültesi’nden Dr. Heinz Valtin su ve suyun etkilerini inceledi. Bir zamanların gözde deyişi olan, insanların gün­de sekiz kadeh su içmeleri gerekir, sözüne geri dönmenin gereği olmadığını söylemektedir.

Böbrek uzmanı olan ve böbreklerle ilgili iki ders kitabı yazar Dr. Valtin, bu kavramın nereden geldiğini ve bilimsel bir reel olup olmadığını öğrenmeye çalışmıştı. Her lahza karşımıza bir uzman çıktığını gözlemiştir: sıhhat konulannda makaleler yazanlar, besin uzmanları ve hatta doktorlar. Dr. Valtin bunun geçerliliğinden kuşku duymaktadır. “Sürekli değişken tüketimine insanları zorlayan bu yaklaşımlara güvenmek basit değildir,” diyor.

bununla beraber günde sekiz bardak su tüketimi kuralı da bir­çok hayat yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Bu kavram nasıl başlamıştı? Dr. Valtin, Milli Araştırma Konseyi’nin Yiyecek ve Gıda Bölümü’nün, “Yiyeceklerdeki her kalori için bir mililitre su,” içilmesini önermesiyle ortaya çıktığını sanmaktadır. Bu söz ko­nusu miktar da kabaca sekiz bardakla eşdeğerdedir. Konseyin bir sonraki cümlesi, “Bu miktarın büyük bir bölümü yiyeceklerde zaten var,” olup büyük muhtemelen okuyanların gözünden kaçmış ve cümbür cemaat günde sekiz bardak su içilmesi gerektiği konusunda gösterme birliğine varmıştır.

Elde tatmin edici kanıt olmamakla birlikte sekiz bardak suyun ne zararı vardır, diye düşünebilirsiniz. “Zararı vardır,” diyor Dr. Val­tin. “Suyun bile zaran vardır. Aşın miktarda içilen su böbrekleri yo­rar ve gereğinden artı doldurur,” diye açıklıyor Dr. Valtin.

Pennsylvanicj Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, gün­lük tüketilen yiyeceklerde uzmanların önerdiği değin, yani yüzde 100 su tüketimi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

17 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.