İSO Başkanı’ndan özel bankalara sert çıkış

  Kredi - Borsa    17 Ocak 2019
Yorum Yok

İSO Başkanı'ndan özel bankalara sert çıkış

İSO Idare Heyeti Başkanı Erdal Bahçıvan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) 7. Alışılmış Meclis Toplantısında, geleneksellikle geleceği birbirine bağlama noktasında Kahramanmaraş’ın kayda değer bir model olduğunu, Türkiye’nin de ihtiyacı olan modelin bu olduğunu belirtti.

Son dönemdeki hesaplı gelişmelere değinen Bahçıvan, Türkiye’nin karamsarlıktan iyimserliklere içten çok çabuk dönebilen bir ülke olduğunu söyledi. 

Türkiye’nin 2019’da bitmiş kendini toparlayabileceğini yalnızca ümit etmediğini bunun işaretlerini de aldığını ifade eden Bahçıvan, “Şimdi alınan tedbirler en azından tahribatı parça parça da olsa giderme anlamında işaretlerini veriyor. Hepimiz için ciddi bir sıkıntı olan döviz dengesizliği, in çıklar daha bir dengeye oturmuş durumda. Yüksek enflasyon birkaç ay sonra belirli bir dengeye yerleşik olacak.” dedi.

Sektörün temel probleminin bankacılık olduğunu ve Türk bankacılık sisteminin bu dönem her tarafında bir imtihan veremediğini dile getiren Bahçıvan, şunları kaydetti: 

“Kamu bankaları açık havada adeta diğerleri kepenkleri kapatmış vaziyette. Sanki bizlerin de kepenkleri kapatmasını dört gözle bekliyorlar. Sefayı ve zenginliği bankalarla beraber paylaştık. Her zengin ve bereketli dönemin kesin zorlu dönemleri olabilir. Meslek ortaklığı bunu gerektirir. Yol arkadaşlığı ve sağlam dostluklar bunu gerektirir. Maalesef Türk bankacılık sektöründe sefa varken beraberiz fakat güçlük ve zulüm varken yalnızsınız anlayışının çok net bir şekilde kendini ortaya koyduğunu görmekteyiz. Bu ülke bu imkanları ve zenginliği hakiki sektör üzerinden kazanmadı. Maşallah anlı şanlı karları her yıl her çeyrekte görmekteydi bankacılık kesimi. Kendilerinin yaptığı bazı yanlış davranışları, kendilerinin yapmış olduğu bazı hatalı kredi kullandırmalarının bedelini gerçek sektör üzerinden ödetmeye amaçlamak tek kelimeyle insafsızlıktır.”

“ANKARA DA BUNUN FARKINDA”

Bankacılık sektörünün hatalarını en kısa sürede gözden geçireceğine inandığını açıklayan Bahçıvan, bankacılık sisteminin kendini göstermesi gereken dönemde iyi bir görüş veremediğini belirtti.

Bahçıvan, şöyle devam etti:

“Acilen hepimizin ihtiyacı olan daha moral, daha pozitif geleceğe ümitle bakabilme iyimserliği fakat her gün bir bankacının yarınlarla ilgili ortaya koyduğu negatif söylemler, olumsuz beklentiler, farklı ayrı felaket senaryoları en moralli sanayici bile, en moralli tüccarı bile ister istemez bir soru işaretine, gelecekle ilgili negatif duruma sokuyor. Bununla ilgili uyarılarımızı yapıyoruz. Ankara da bunun haberdar. Bizim için 2019’da olumlu çıkışlara eğer finans dünyası da kendini değiştirip etap uydurursa inşallah yılın üçüncü ve dördüncü ayından sonra ben düzelmenin ve toparlanmanın olabileceği bir dönemin işaretlerini verebileceğini düşünüyorum.”

Bahçıvan, Türkiye’nin her zaman parayı bulabilecek ve tanıdık olmayan yatırımcı çekebilecek bir ülke olduğunu belirterek, “Türkiye hiçbir süre borcunun üzerine yatmamış ve hiçbir süre borcunu inkar etmemiş bir ülkedir. Dünyada aldığı borca Türkiye değin vefalı olan bir diğer ülke değil.” diye konuştu.
 
“BU ÜLKEYE DÖVİZ KAZANDIRMAK ÇOK KAYDA DEĞER”

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Idare Heyeti Başkanı Ahmet Kimsesiz ise dün itibaıyla ihracatın 160 milyar doları geçtiğini, 170 milyar dolarlık bir hedefe vardığını, ona da fazla yaklaştıklarını söyledi.

Bu yıl tekrar bir rekor beklendiğini dile getiren Kimsesiz, ihracatın ekonomi açısından fazla önemli olduğunu belirtti.

Bunun önemini bilhassa altıncı aydan sonra defalarca beraber yaşadıklarını, son üçüncü çeyrek artma rakamlarını da defalarca beraber gördüklerini dile getiren Öksüz, “Pozitif katkıyı ihracat ve üretim sektörlerinden sağladık. Tekstil ve hammaddeleri sektörü olarak 10,5 milyar dolarlık bir ihracatla seneyi kapatacağız. Hazırlanmış giyimle birlikte düşündüğümüze dahil ettiğimizde ve cilt mamullerini de buna kattığımızda 28 milyar dolarlık bir ihracatımız laf konusu. En hoş tarafı da net ihracatçı olmamız. Buna daha fazla yük veriyorum. Bu ülkeye döviz kazandırmak çok önemli. Bu konuda da en manâlı sektörüz. Bununla da ne dek gurur duysak azdır. 15 milyar dolar her sene ülkeye net döviz getiren bir sektörüz.” diye konuştu.

Toplantıda, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ile KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Yetim de hitabe yaptı.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.