İşinize geri dönseniz bile, bebeğiniz için en önemli varlık olmanız gerektiğini unutmayın

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

İşinize geri dönseniz bile, bebeğiniz için en önemli varlık olmanız gerektiğini unutmayın

Bugünlerde anneler ve bebekler hakkında konuşmak, mayın tarlasında yürümeye benzi­yor. Her yer tuzak doymuş. Büyük patlamaları engellemek için nerelere basmanız gerektiğini bilmelisiniz. Aileler geçinmek için gelire ih­tiyaç duyar; kadınlar çalışmazlarsa özgüvenle­rini yitirirler; çalışan anne babanın çocukları kendi ayaklan üstünde durabilir. Annelerin, do­ğumdan birkaç ay sonra işe dönmelerini teşvik eden bu ve yarı çoğu sebep sunulur. Bu bö­lümden bunları duymayacak olacağınızı şu anda­den belirtmemde fayda var.

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren, birbirinize fazla şey öğrettiniz. O güvenme­yi, ihtiyaçlarını dile getirmeyi, bu dünyanın yaşanılası bir yer olduğunu öğrenirken; siz de onun hiç bilmediğiniz dilini öğrenip özverinin uçsuz bucaksız keyfini yaşadınız. Her gün yeni bir şey­ler çıktı öğrenmeniz ve öğretmeniz gereken. Bu eğitim öğretim zamanını ne değin uzun tutarsa­nız, ilerleyen yıllarda çocuğunuza analık yap­mak böylece basit olacaktır.

Bebeğinizle olan diyalogunuzun, belli bir sa­ati yoktur. Antenleriniz yalnızca geceleri veya gündüzleri yok, günün her saatinde öğrenmeye ve öğretmeye açık olmalı. Bebeğinizin siz­den öğreneceği çok şey var oysa onunla yetiş­kinler gibi randevu ayarlayamadığınızdan işe dönme kararınızı bir defa daha gözden geçirme­nizi nasihat ederim.

İşe dönecek olmanın en zorlama yanı iyi bir ba­kıcı bulamamaktan ziyade, bebeğinizle olan ile­tişiminizi sekteye uğratmak olacaktır. Onda keşfedeceğiniz öyle çok şeyi kaçırmış olup, olan bi­teni bakıcınızdan kulak vermek canınızı sıkar. Ça­lışma hayatına dönmeniz bebeğinizi bundan böyle daha eksik seveceğiniz anlamına gelmez elbet, fakat bebeğinizin yanında olduğunuz zamanlardaki kadar yakın hissedemezsiniz.

İşsiz bir anne almak, her şeyin üstesinden gelebilmeyi sağlamaz. Bebeğinin ihtiyacı olduğunda yardımına koşmayan, onunla oyunlar oynamayan işsiz bir anne olmaktansa; çalışan, lahza­cak geri kalan bütün vaktini bebeğiyle birlikte geçiren bir anne elde etmek, keza siz hem de bebe­ğiniz için daha bereketli olacaktır. Çalışırken bebeğinizi emzirmeye devam edebilir, her fırsatta onunla oyunlar oynayıp gelişimini yakından takip edebilirsiniz.

Eğer eşinizle birlikte çalışmanızın aile yankı­nomisi açısından zorunlu olduğuna karar ver­diyseniz, size bir kere daha düşünmenizi öğüt ederim. Çalışmaya başladığınızda kazanacağı­nız paranın ne kadarının bebek bakıcısına, ne kadarının yol masrafına ve yeni kıyafetlere gidecek olduğunu iyi hesap edip, size kalan para­nın bebeğinizden bambaşka kalmanıza değecek dek büyük bir miktar olup olmadığına bir bakın. Bu­nun yanı sıra, öteki çoğu anne gibi evden yü­rütebileceğiniz işler bulabilir ve bir yanlamasına para kazanırken, bir yana da bebeğinizle ilgilene­bilirsiniz.

Evde delirmek üzere olduğunuzu mu hisse­diyorsunuz? Alıştırma isteğinizin ardından ya­tan tek sebep para değil mı? İşyerinizde arkadaşlarınızla birlikte süre geçirip dünyada neler olup bittiğine dair sohbetlere mi dâhil almak is­tiyorsunuz? Konut anneliğinin size göre olmadığını mı düşünüyorsunuz? Eğer bebeğinize yeterince iyi analık yapamadığınızı düşünüp, onun tec­rübeyi bakıcılar tarafından daha iyi yetiştirile­ceğini düşünüyorsanız, muhakkak bebeğinizle daha fazla süre geçirmeye ihtiyacınız var seslenmek­tir. En azından bir süre evde bütün zamanlı anne olarak çalışıp, bebeğinizi tanımaya çalışın.

Eğer işe dönmek zorundaysanız, alabilece­ğiniz en uzun doğum iznini alın. Bulduğunuz bakıcı bebeğinizi gönül rahatlığı ile itimat edebileceğiniz en iyi bakıcılardan biri olsa da, be­beğinizin sizinle süre geçirmeye ihtiyaç duy­duğunu sakın unutmayın.

46 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.