Blog

Işın Çelebi: Kapitalizmin sonu geldi

  Blog    15 Ocak 2019
Yorum Yok

Işın Çelebi: Kapitalizmin sonu geldi

KAYHAN ÖZTÜRK – FINANSGUNDEM.COM / ÖZEL

Bir yanda siyasetten ekonomiye krizlerle boğuşan bir Avrupa, bir yanda kıtayla kafa kafaya gelen Ankara. Müşterek ifade savaşı sürüyor. Birliğin kurumları Türkiye’yi üzecek sözler sarfedince, cevap derhal geliyor. Ayrıca de bir yok, minimum üç yönetim katından. Tahlilci ve stratejistlerin yorumlarına kadar kaderi 4 Aralık referandumuna emrindeki olan Birliğin kayda değer üyelerinden İtalya’nın aklı da fikri de burada. Yatırım ibresi Türklerden yandan. 130 yıldır güven çemberi içinde sürdürülen ticari ilişkiler, milyar dolarların telaffuz edildiği dev yatırımlara ulaşmış durumda. En önemlilerinden biri de otomotiv sanayinin meşhur ve öncü markası Fiat ile Koç ortaklığındaki TOFAŞ.

2016 yılının ilk 9 ayında üretimini geçen yıla kadar yüzde 35 arttırarak 265 bin adetlik toplam üretimle Türk otomotiv sektöründe birinciliğe yükselen TOFAŞ, son zamanlarda Egea ile ortalığı sarsıyor. İç ve dış pazardaki hedefler büyüyor.

İtalyanlarla karşılıklı teşebbüs ruhunun ekonomiye kattığı gücü konuşmak için bir araya gelen ünlü yatırımcılar, işadamları, holdinglerin temsilcileri, İtalyan Ticaret Odası’nın 130. Yılında İstanbul’da büyükelçilik sarayında düzenlenen panelde buluştu. Türkiye’nin önemine, işbirliğinin devamına ve ticaretin karşılıklı artırılmasına aksan yapılan panelin konukları aralarında yer alan kayda değer isimlerden Tofaş’ın Mali Direktörü (CFO) Stefano Reganzani Finansgundem.com’a konuştu.

Hisseleri borsada işlem gören TOFAŞ’ın kasası Reganzani, son üç yılda yapılan yatırımın 1 milyar doları bulduğunu söyledi.

Türkiye’nin gündemi ÖTV artışının otomotive etkisine yönelik hiçbir panik belirtisi göstermeyen Reganzani, “Biz bu konuda cezalandırılmadığımızı düşünüyoruz. Bizim açımızdan bir şey değişmeyecek çok pozitif, hatta avantajlı dahi olabiliriz” dedi. Gerekçesi ise şu sözlerle dilegetirdi: “Çünkü bizim baz fiyatlarımız genel olarak 40 bin TL’nin aşağıda. ÖTV artışı daha çok üstteki segment araçları etkiliyor…”

Hisse performansı için de “Bizim açımızdan sorun değil, yeterli” diyen Stefano Reganzani, benzer anda Fiat güvencesine de gönderme yaptı.

1.5 yıldır ülkemizde olan Stefano Reganzani, milletlerarası tecrübesiyle baktığında nasıl bir Türkiye görüyor? Koç Holding hakkındaki düşüncesi ne? Taksiciler için konuşulan ÖTV indirimi TOFAŞ’ı nasıl etkiler, yorumu ne?

İşte Tofaş CFO’su Stefano Reganzani’nin Finansgundem.com’un sorularını verdiği yanıtlar.

DÜNYAYI DOLAŞMIŞ, 1.5 YILDIR TÜRKİYE’DE

-Kaç yıldır Türkiye’desiniz? Daha önce neredeydiniz?

Stefano Reganzani : Bir buçuk yıldır Türkiye’deyim. İtalya ve FİAT’ın diğer uluslararası operasyonlarında tahsis aldım. 2 yıl Hindistan’da, 1 sene Çin’de, 1 sene da Brezilya, Arjantin ve Sırbistan’da kaldım.

-Birçok ülkede çalışmışsınız, büyük bir uluslararası deneyimiz var. Türkiye’yi öteki ülkelerle kıyasladığınızda nasıl görüyorsunuz?

Stefano Reganzani : Fiat Chrysler için Türkiye stratejik olarak fazla manâlı bir ülke. hiç kuşkusuz Fiat dünyadaki en iyi ortaklıklardan birisini Koç Grubu ile yapıyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’deki operasyonlarımız 1968’e dayanıyor. Otomotiv sektöründe bu kadar uzun vadeli bir işbirliği görebilmek çok kuvvet, neredeyse imkansız.

EGEA’YA MEKSİKA’DAN TALEP FAZLA

-2016 yılının ilk 9 ayındaki rakamlara baktığımızda, Tofaş’ın üretiminin yüzde 35 arttığı görülüyor. Imal adedini artırdınız? Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Stefano Reganzani : Bu sene sektörümüzün en büyük ihracatçısı olduk. Bu yıl 270 bin vasıta ihraç etmeyi planlıyoruz. Bunun 100 bini Egea’dan, geri kalanı diğer markalardan geliyor. 2015’te Egea’nın 15 bini yurt içine, 3 bin 500’ünü yurt dışına sattık, 2016’da ağırlıklı olarak ihracata döndük. Biliyorsunuz Egea’nın lansmanı geçen sene Kasım ayında yapılmıştı.

-Egea’ya Amerika kıtasından fazla istek var mı?

Stefano Reganzani : ABD’den öyle yok ama Meksika’dan var, Dodge Neon olarak gidiyor oraya. ABD’den şimdilik değil ama ilerleyen zamanlarda sürece bakacağız. Olmaması için bir sebep yok. Çünkü Egea, büyük ve fazla güzel bir proje.

-Avrupa’dan en büyük talep İtalya’dan mı?

Stefano Reganzani : İtalya’dan var, Almanya ve Fransa’dan var. ‘Tipo’ adı aşağıda Avrupa’da her ülkede satıyoruz fiilen.

3 YILDA 1 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPILDI

-Yeni yatırım planlarınız var mı?

Stefano Reganzani : 2014’deri şimdiye değin geçen 3 yıl içerisinde yapılan yatırımın değeri 1 milyar dolar. Mevcut modelleri yenilemek namına da yeni yatırımlarımız yan ancak olacak.

-Kapasite artırımı gibi yatırımlar mı?

Stefano Reganzani : Kapasitemizi bu yıl için de 50 bin adet artırarak 400 binden 450 bine çıkarttık zaten. Yatırımlarımız devam ediyor ancak bunlar sadece mevcut araçların yenilenmesi ve yeni versiyonlara karşın yatırımlar

-Kapasiteyi 50 bin artırarak 450 bine çıkartmanızın size maliyeti ne oldu?

Stefano Reganzani : Kapasite artırımı, geçtiğimiz 3 yıl içerisinde yapılan 1 milyar dolarlık yatırımın içerisindeydi.

KOÇ HOLDİNG BİR PARTNER

-Siz milletlerarası bir şirketsiniz, dünyanın birçok uygun yatırımlarınız var. İtalya’dan bakıldığında patronlarınız Tofaş’ı nasıl görüyor? Tofaş nasıl bir partner?

Stefano Reganzani : Koç Holding çok iyi bir partner.

Türkiye’de şu sıralar ÖTV artışı gündemde. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? ÖTV artışı sizi nasıl etkiler?

Stefano Reganzani : Bizim açımızdan bakıldığında, biz bu konuda cezalandırılmadığımızı düşünüyoruz. Bizim açımızdan bir şey değişmeyecek çok artı, hatta avantajlı zeka olabiliriz. Bizim gerçek anlamda cezalandırılmamız yalnızca ithalatla gelen araçlarda oluyor. Yahut burada üretilen araçlarla ilgili veya bizim konumuzla ilgili olarak biz ÖTV’den etkilenmedik. Etkilenmemiz de fazla güç görünüyor. Çünkü bizim baz fiyatlarımız genel olarak 40 bin TL’nin aşağıda. ÖTV artışı daha çok üst segment araçları etkiliyor.

Taksiler için ÖTV indirimi konuşuluyor…

Stefano Reganzani : Sektör ve pazar için bir fırsat olacağını düşünüyorum. Egea açısından, taksiler bizim kasıt grubumuz yok. O açıdan bizi etkileyecek bir koşul olacağını sanmıyorum. Taksiciler için Egea’da bir indirim yapmayı düşünmüyoruz, sıradan fiyat üzerinden satın alabilirler.

BORSADAKİ KONUMUMUZ İYİ GÖRÜNÜYOR

Borsada hisse performansınız hakkında ne düşünüyorsunuz?

Stefano Reganzani : Bizim açımızdan sorun yok, tatmin edici çünkü sektördeki öteki oyunculara, örneğin Doğuş’a bakarsanız, onlar yalnızca ithalata dayalı gittikleri için önemli değerinde kaybettiler. Lakin biz burada üretim yapıyoruz, burada varız. Dolayısıyla mevcut borsa koşullarında da konumumuz yeteri kadar iyi görünüyor. Merrill Lynch, Amerikalı bir değer biçme şirketi, Fiat’ın milletlerarası anlamda ‘al’ verdiği bir hisse senedidir. Fiat’ın hisse senedini çok değerli görüyor, şuandaki seviyesini yeterli görmüyor. Dünyada yüzde 24 hissesi halka açık olan bir yapımız var Fiat olarak. Dolayısıyla bunun da yüzde 86’sı tanıdık olmayan yatırımcılarda. Türkiye’deki pazar burada çok değerli gözükmüyor fakat dıştan bakıldığında burası potansiyeli yüksek olan bir yer olarak görünüyor.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.