Blog

İshak Alaton’dan Türkiye’de sanayici olmak

  Blog    6 Ocak 2019
Yorum Yok

İshak Alaton’dan Türkiye’de sanayici olmak

SERAP SÜRMELİ – FINANSGUNDEM.COM / ÖZEL HABER

Önce turistti, daha sonra avukat oldu, şu anda ise meslek kadını…

Seyahati seviyor, instagram pasaportu. Ülkelerden, köşelerden fotoğraflarla batmış. Tekne resmine bayıldım, güzelliği ortaya çıkmış, maviyle dans ederken gözlerinin içi gülüyor. Ha, bir de Vedat Milor gibi takılıyor ki sormayın! Gidiyor, yiyip içiyor, yazıyor. Top 10 listesi bile yapıyor. Kaleminden lezzet damlıyor. 

Kalbi ‘Kahyam’ atıyor!

Durumdan vazife dışlamak gerekiyorsa ki çıkarıyorum, hayata aşık, yaşamayı seviyor. Ama renkli olması şartıyla. Tabi dahası çalışmayı. Keza serbest olmayı…

Didem Yanlı, Koç Üniversitesi mezunu bir adalet savaşçısı. Ancak şu aralar cübbesi üzerinde yok, askıda. Kendisi, “İşleri azalttım” diyor fakat sahiden kalbi bugünlerde dava, mahkeme, müvekkil yok, ‘Kahyam’ atıyor. 

göze çarpan, havalı…

Kahyam fazla sempatik bir isim. Bir marka. Işıklı, çekici bir tabela. Kartvizitteki en manâlı damga. muhabere, akılda kalıcı. ‘Emrinizdeyim’, ‘Hizmetkarınız olayım’ der gibi. Havalı. Takılıp kalıyorsunuz.

Zaten Yanlı da bunu istiyor. “Kahyam’da kalın, bizi arayın.”

Çok genç yaşta, milyonlarca insanın 24 saat gezinip durduğu, okuduğu, alışveriş yaptığı sanal bir dünyada garip, sıradışı bir ‘teslimat’ üretmiş Didem Yanlı. Tek yok, iki ortağıyla.  Tamer Sarıtepe, uzun senelerdir sırdaşı, mektep arkadaşı. Arkadaşlık sağlam. Feyza Sarıtepe de Tamer’in kuzeni. 

Amerika hatırası işleri oluyor

Gecesine, gündüzüne ayrı bir pencere açtırmak istediği, arayış içinde olduğu günlerden birinde, Tamer, Amerika’da gördüğü bir servisi anlatırken, zıplıyor yerinden Didem. Bu servis neden Türkiye’de yok, bizim neyimiz beceriksiz, bizim insanımız bu hizmetten neden yoksun konuşmaları yaparlarken, karar veriliyor. ‘Kahyam’ uğruna, taşın altına kurmak için üç el birleşiyor. Türkiye’deki e-ticarette yeni bir proje doğuyor.    

Kapıya değin servis

“Kahyam ne meslek yapar?” diye soruyorum, Didem anlatıyor. “Hani oturduğun yerden sipariş ver diyorlar fakat oturduğun yere gelmiyor ya, biz e-ticaret şirketlerinin bu vaatlerini hakiki kılıyor ve paketlerini müşterilerinin kapılarına değin götürüyoruz. İnternetten alışveriş yapan müşteriler paketleri teslim alacakları saatleri kendi seçtikleri için de paketlerin ulaşamama sorunu bütünüyle ortadan kalkıyor.”

Saati seçebiliyorsam eğer, zaman sınırı yok mu? “Paketimi saat 04.30’da evime istiyorum” desem olur mu? Koşul kritik. Didem derhal atlıyor. “Teslimat zamanları belli. Haftanın 7 günü, akşam saat 20.00 ile 24.00 arası.”

Peki, biraz olsun elastikiyet şansı nedir? Yanıtı önce tebessümünden alıyorum. “Alt ancak talebe tarafından saatlerde ilerleyen zamanlarda elastikiyet olabilir.” 

Hizmetin içinde depoloma da var

Varsayalım, şehir dışındayım, internet siparişim de varmak üzere. Aman avukat bayan bir çare… Cevaptan anlaşılıyor ancak onu da düşünmüş Kahyam’ın kurucu üçlüsü. “Bu  hizmetin içinde depolama da var. Tatilde ya da meslek seyahatinde olduğunuz vakit biz ürününüzü depoya koyuyoruz, 30 gün içinde istediğiniz süre size iletiyoruz.”

Vay canına!! Olağanüstü… 

Bu Kahyam her eve lüzumlu!

Hizmetin bedeline gelince… Ücretsiz olacak yok ya. 14.90’dan başlıyor. Paketin iriliği ve ağırlığına tarafından de ara sıra fiyatlar değişiyor.

Sözü, “Kahyam, keyfine düşkün insanların kahyası olsun”diyen Didem Yanlı’ya bırakıyorum. Kahyam’ı dinliyorum…

Ama peşin peşin söylüyorum. Bu Kahyam her eve lüzumlu! 

KAHYAM BİR TESLİMAT SERVİSİ LAKIN KARGOCULUK HİZMETİ YOK 

– Kahyam’dan bahseder misiniz?

– Koç Üniversitesi mezunu bir avukatım. Ama fiili anlamda avukatlığı son 5-6 aydır azalttım ve yeni girişimimize odaklanmış durumdayım. Ayrıca lise ayrıca üniversite arkadaşım olan Tamer Sarıtepe ve onun kuzeni Feyza Sarıtepe ile beraber kendi birikimlerimizle Kahyam’ı kurduk. Yani 3 ortağız. Benim de kafamda uzun zamandır bir şeyler gerçekleştirmek vardı lakin bu “bir şey”’in Kahyam olması Tamer’in Amerika gezisi esnasında bu servisi görmesi ile ortaya çıktı. Türkiye’de de keşke olsa derken birilerinin taşın altına elini sokması gerektiğini ayrım ettik ve “Bu niçin biz olmayalım?” diyerek yola çıktık.

Kahyam, bir teslimat servisi fakat kargoculuk hizmeti değil.  iyice karşılığı yurt açık havada ‘randevulu teslimat’ olarak geçiyor. Bu nesil hizmeti Türkiye’de veren birincil firma biziz. Herzamanki tabir ettiğimiz kargo firmalarının yaptığı, ürününüzü alıp bir yere götürmesi ya da bir yerden alıp size getirmesi gibi değil. Biliyorsunuz artık e-ticaret fazla arttı ve millet da internetten alışveriş yapmayı daha fazla seçim ediyor. Fakat bir yandan da internetten alışveriş yaptığı zaman paketinin nereye gittiğini, nereye geleceğini ya da evde değilse nasıl ulaşacağını tasa ediyor. Hadi meslek yerine söyledin bu sefer de insanlar ne der, yanlış anlaşılabilir mı, meraklı gözlerle nasıl uğraşırım gibi sorularla boğuşuyor. Biz de tüketicilerin bu konuda çoğu sıkıntısını saptama ettik ve bunların hepsini ortadan kaldıran Kahyam’ı kurduk.

– Kahyam olarak ne vadediyorsunuz?

– Hani, “Ooturduğun yerden sipariş ver” diyorlar ama oturduğun yere gelmiyor ya, biz e-ticaret şirketlerinin bu vaatlerini hakiki kılıyor ve paketlerini müşterilerinin kapılarına dek götürüyoruz. Müşteriler paketleri teslim alacakları saatleri kendi seçtikleri için de paketlerin ulaşamama sorunu iyice ortadan kalkıyor.

 

‘PAKETİM GELECEK’ DİYE GÜN İÇİNDE EVDE HAPSOLMANIZA LÜZUM KALMADI

 – Alıcı kitleniz kimler?

– Fazla sınırlamıyoruz lakin daha fazla beyaz yakalı olarak anlatım tarzı ettiğimiz kesime hitap ettiğimizi gözlemledik. Özellikle paketlerini ofise anlatmak istemeyen ve evinde teslim elde etmek isteyen kişiler yan bizi daha çok seçim ediyor. Hem bunların yanı sıra dahası gün içinde değişmez adresi olmayacak şekilde çalışanlar var. Lakin bu illa çalışan kesimin bizi tercih edeceği anlamına gelmiyor. Gün içinde evde dahi olsanız hangi saatte geleceğini bilmediğiniz kargo firmasını beklerken eve hapsoluyorsunuz. Kısacası eve hapsolmak istemeyen herkesin de bizi uygulamak isteyeceğini düşünüyoruz.

Bizler diyoruz ama Kahyam, keyfine düşkün insanların kahyası olsun.

– Irk ‘Kahyam’la nasıl irtibat kuruyor?  

– www.kahyam.co üzerinden fazla kolay ve ücretsiz bir şekilde aza olunabiliyor. Üye olduktan sonradan biz kullanıcılarımıza bir adres tanımlıyoruz ve bu adres gerçekten bizim ofisimizin adresi. bundan böyle kullanıcılar internet alışverişleri sırasında adres kısmına bizim tanımlamış olduğumuz adresi giriyorlar. Müşterinin paketi bize ulaşır ulaşmaz haber veriyor ve 30 gün boyunca diledikleri gün ve saat istediğiniz yere teslim ediyoruz. Gerçekten bakacak olursak bu hizmetin içinde depolama da var. Mesela tatilde olduğunuz süre biz ürününüzü depoya koyuyoruz ve 30 gün içinde istediğiniz vakit size iletiyoruz.

 – Teslimatlar hangi günlerde ve saatlerde oluyor?

– Haftanın 7 günü ve akşam saat 20.00 ile 24.00 arası teslimatları yapıyoruz. Ast ancak talebe tarafından saatlerde ilerleyen zamanlarda elastikiyet olabilir. Bu saatleri seçmemizin sebebi insanların evde olduğu mesai saatleri sonrası olması ve İstanbul trafiği. Örneğin Amerika’da teslimatlar 18.00’de başlıyor. Ancak 17.30’da işten çıkan bir İstanbullunun saat 18.00’de evde olması az kalsın bir mucize. Yan o saatlerdeki trafik yoğunluğu bizim için de benzer bir tehlike doğuruyor. Bu işin en manâlı kısmı bizim sahiden müşterimizin çağırdığı saatte paketlerini teslim ediyor olmamız. Bizim prestijimiz bu. bu nedenle saatlerimiz şu aşamada 20.00 ile 24.00 arası. 

 

SADECE E-TİCARET ÜRÜNLERİNİ KABUL EDİYORUZ 

– Ne nesil ürünler taşıyorsunuz?

– Biz e-ticaret ürünü olmayan hiçbir şeyi kabul etmiyoruz. Yani siz adi kargo firmalarında olduğu gibi bireysel bir mahsul gönderemiyorsunuz. Kısacası biz şüphesiz satılması hukuken izinli ve kargo şirketinin de kontrolünden geçen ürünleri taşıyoruz.  Gelen paketlerin içini göremediğimiz için o ürün hatalı mı, içinde bir hasar var mı bilmemiz olası yok. Fakat bize teslim edilen ürünlerin kırık ya da ezik gibi ayıpları dobra dobra görülüyorsa bunu derhal müşterilerimize bildiriyoruz. 

– Türkiye’de başka bir örneğiniz var mı?

– Birebir örneğimiz değil. Fakat bambaşka örnekler var. Örneğin bir takım kargo şirketleri, “Dilerseniz istediğiniz akşam teslimat yaparız” diyorlar. Biz test amaçlı bu firmalardan taleplerde bulunduk. “Bugün 20.00’de gelin paketimi getirin.. hafta sonu getirin” diye. Fakat bu sistem Türkiye’de şüphesiz vadedilen şekilde çalışmıyor. Çalışsa da fazla fiyatı yüksek fiyatlara çalışıyor. 

-Kahyam’da kaç kişi çalışıyor?

-Üç iki taraflı açık havada iki çalışanımız daha var. Dağıtıcılarımızı bu sayının içine katmıyoruz çünkü dağıtıcı havuzu sistemiyle çalışıyoruz.  Ahali bize başvuruyor ve eğer uygun bulunurlarsa kendi seçtikleri gün ve saatlerde alıştırma talebinde bulunuyorlar. Bu Nedenle dağıtıcılarımız kendi alıştırma planlarını kendi yapma özgürlüğüne sahip oluyor. Bizim çalışma saatlerimiz 20.00-24.00 arası olduğu için, mesaisi 17.30’da biten cümbür cemaat bu işi rahatlıkla yapabilir. Bu sistemle ihtiyacı olanların ek kazanç elde etmesi çok kolaylaşıyor. Bunun yanı sıra önceliğimizi muhtemel olduğu ölçüde üniversite öğrencilerine vermeye çalışıyoruz. Onlar da hem okullarından geri kalmayıp keza de para kazanabiliyorlar.

18 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.