İş dünyasında cesur kadınların çağı

  Kredi - Borsa    15 Ocak 2019
Yorum Yok

İş dünyasında cesur kadınların çağı

KPMG’nin başta yaptığı ve dünyada da bir ilk olan Küresel Bayan Liderler Araştırması 2018 / The Digital Age-The Women’s Era başlıklı araştırma, ‘teknoloji ve dijitalleşme’nin bayan meslek liderlerinin dünyasındaki karşılığını inceliyor. Araştırma 42 ülkede 14 sektörden 699 küresel bayan liderle yapıldı. Katılımcıların yüzde 37’si 500 milyon dolardan pozitif takvim gelire sahip şirketleri yönetiyor. Yüzde 62’si 500 milyon dolardan eksik şirketlerin yöneticisi. Araştırmanın sonuçları, iş dünyasında gözü kara, kendine güvenen, gerçekçi kadınların yükseldiğini gösteriyor. Buna göre bayan liderler, dijitalleşmeyle paradigma değişimi yaşamış iş dünyasındaki büyüme potansiyeli, artış stratejileri ve istihdam konusunda iyimser. Araştırmaya katılan küresel kadın liderlerin yüzde 77’si teknolojik yıkımı korkutma yok fırsat olarak görüyor. Hayli gözü kara davranıyor ve iş modellerini dönüştürmek için teknolojinin sunduğu imkanları değerlendirmekten korkmuyorlar.

Araştırmadan öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

*Küresel iş liderlerinin amacı; dijitalleşme, jeopolitik, değişen demografik yapının etkileri altında zorluklarla yüzleşmek için stratejiler bulmak. Küresel kadın liderler çoğaltma konusunda iyimser, realist ve kendilerine güvenen bir profil çiziyor.

*Dijital mutasyon, şirketler için sınırsız fırsatlar sunuyor. öte taraftan, mesela herif beklentilerine ilişkin kararların veriliş hızı gitgide artarak artıyor. Bayan liderler, şirketlerini bu karmaşık ve heyecanlandırıcı zamanlarda yönetme kabiliyeti ve gücüne sahip.

*Araştırma milyon dolarlık şirketleri yöneten kadınların, dijital çağın zorluklarına karşısında donanımlı olduğunu ve iyi hazırlandığını gösteriyor. Nitekim kadın yöneticilerin yüzde 77’si teknolojik yıkımı tehditten fazla fırsat olarak gördüğünü söylüyor.

‘Yıkılacaksa biz yıkarız’

*Yönetici kadınların yüzde 51’i şirketlerinin rakipleri göre yıkılmasını beklemek yerine şahsen sektörlerini yıkacaklarına inanıyor.

*Küresel kadın liderlerin yüzde 77’si şirketlerinin yükselme potansiyelinden emin. Çoğaltma ve karlılık konusunda enerjik ve kararlılar.

*Büyüme stratejileri konusunda, bayan liderler organik büyümeye yoğunlaşmış durumda. Yüzde 45’i organik büyümeyi en iyi çoğalma stratejisi olarak görüyor.

*Bu sonuçlar istihdam beklentisiyle de paralel. Yüzde 6 veya daha pozitif artış bekleyen küresel bayan liderlerin oranı yüzde 33.

*Suni zekanın istihdama etkisi konusunda daha ihtiyatlı olan KKL’lerin yüzde 47’si kaybedilecek işlerden daha fazla sayıda iş yaratılacağını düşünüyor. Buna kıyasla, CEO’ların yüzde 62’si aynı fikirdeler.

Veri kullanmayı seviyorlar

*Dijitalleşme, teknoloji ve veri analizini kullanmakta başarılılar. Yüzde 93’ü önümüzdeki 3 sene içinde buluş süreçlerini ve uygulamayı geliştirme ihtiyacı olduğunu görüyor.

*Yüzde 77’si data modelleri/analitiği kullanımını artıracağını söylüyor.

*Yüzde 58’i sezgileri yerine bilgi analizi sonuçlarına göre stratejik kararlar alıyor.

*Yüzde 48’i yapay akıl, blockchain, karma gerçeklik ve üç boyutlu baskı gibi yeni teknolojiler konusunda gizli hissediyor.

*Kadın liderlerin yüzde 21’i şirketlerinin idare kurulunun dijital mutasyon projeleri ile ilgili yatırımların geri dönüşü konusunda mantıksız bir beklentiye sahip olduğunu söylüyor.

*Yüzde 73’ü şirketlerindeki toplam gelir artışının yüzde 2’nin üzerinde olmasını bekliyor, sadece yüzde 17’si yüzde 2’den az artış umuyor.

Realist, çevik ve eşitlikçi

*Kadın liderler çevik ve güçlerinin bilincinde.

*Cinsiyet eşitliğini desteklemek için kültürel metamorfoz ihtiyacı olduğunu düşünüyorlar.

*Gerçekçiler; sadece yüzde 28’i bir sonraki kariyer adımını mevcut şirketleri içinde görüyor.

*Güçlü kişisel ağlar ve iyi irtibat becerilerinin, kişisel başarı konusunda en önemli iki faktör olduğuna inanıyorlar.

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.