İş Bankası 5 milyar dolar borçlanacak

  Kredi - Borsa    9 Ocak 2019
Yorum Yok

İş Bankası 5 milyar dolar borçlanacak

Bankaların kanuni takipte izlediği batık kredi tutarı yılbaşından bu yandan yüzde 44 artarak 92.2 milyar TL’ye ulaştı. Böylece 8 yılın rekoru kırılmış oldu. Varlık idare şirketlerinden istedikleri iskontoyu alamayan bankalar bu sene sadece 5 milyar TL satmaya razı oldu.

Sözcü’den Ay Işığı Özcan Ertürk’ün haberine tarafından, hesaplı krizin ağırlaştığının en kayda değer göstergelerinden biri olan kredi daralması ile engebeli bir sınav veren bankacılık sektöründe batık kredi artışı da hızlanarak devam ediyor. Ekonomik krizle birlikte bankaların batık kredi oranı son 8 yılın zirvesine yükseldi. Bankaların kanuni takipte izlediği batık kredi tutarı yılbaşından bu yana yüzde 44 artarak 92.2 milyar TL’ye ulaştı.

Bu seri artışa karşın Varlık Yönetim Şirketleri’ne (VYŞ) 5 milyar Türk Lirası (TL) tutarında batık kredi satılabildi. Yüksek faiz sebebiyle varlık yönetim şirketlerinden istedikleri iskontoyu alamayan bankaların batık kredileri satmaya razı olmadıkları belirtiliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetim Kurumu’nun (BDDK) günlük bankacılık sektörü raporuna göre, takipteki alacaklar 14 Aralık itibarıyla 92 milyar 262 milyon liraya ulaştı. Bu Nedenle batık kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 3.72 ile Aralık 2010 sonrası en yüksek seviyeye yükseldi. Yılbaşında ise takipteki alacaklar oran olarak yüzde 2.95, tedarik olarak 63 milyar 990 milyon TL seviyesindeydi. 11.5 ayda batık kredi miktarı 28 milyar 272 milyon TL arttı. Ancak geçen yılın tamamında batık kredi hacmi yüzde 9.9 (5.7 milyar TL) yükselme göstermişti. Takipteki kredi oranı, ekonominin yüzde 4.7 küçüldüğü 2009 krizi esnasında yüzde 5.59’u görmüştü. Takipteki krediler ile yakın gözetim altındaki ikinci grup krediler toplamının toplam krediler içindeki oranının ise yüzde 15 olduğu belirtiliyor.

5 MİLYAR TL SATABİLDİLER

Takibe düşen kredi tutarındaki süratli artışa rağmen, bankaların 2 yıl tahsil edemediği için sattığı “batık kredi” pazarında bu yıl ciddi bir daralma yaşandı. Yıl boyunca varlık yönetim şirketlerine sattıkları sorunlu kredi tutarı 5 milyar TL ile sınırlı tutarda kaldı. Bankalar 2016’da 6.4 milyar TL, 2017’de takriben 9 milyar TL tutarında alacak satışı yapmıştı. Bankalar tarafında varlık yönetim şirketlerine devredilen batıklardan oluşan 3.5 milyona yakın dosya olduğu belirtiliyor.

Analistler, laf konusu pazardaki yüzde 45’e yakında olacak olan daralmayı 2018 yılında kredi pazarının büyümemesi ve yüksek faizlere bağlıyor. Buna göre yüksek faiz sebebiyle varlık idare şirketlerinden istedikleri iskontoyu alamayan bankalar batık kredileri satmaya razı olmuyor. Batık kredi satışının ekonomi kötüye gittiğinde değil ülke ekonomisi canlandığında daha fazla arttığını bildiren analistler, ekonominin iyi gittiği dönemlerde tahsilatların artabildiğine uyarı çekiyor.

TİCARİ KREDİLERDE BATIK YÜZDE 34.7 ARTTI

Varlık Idare Şirketleri Derneği Başkanı Selçuk Tuncalı, alacak satışlarının son çeyrekte yoğunlaştığını oysa 2017 ile karşılaştırıldığında daha eksik alacak devri gözlendiğini aktardı. Tuncalı’nın verdiği bilgilere göre, Aralık 2018 itibarıyla varlık yönetim şirketleri tarafından yönetilen toplam portföy büyüklüğü ise 41 milyar TL’yi aştı. Takibe alınan kredilerde ticarilerin alarm verdiği görülüyor. Ticari kredilerde yılbaşından bu yana batık tutarı yüzde 34.7 artarak 22.3 milyar lirayı aştı. KOBİ kredilerinde takibe alınan miktar ise 11 ayda yüzde 31.7 artarak 37.4 milyar lirayı buldu.

13 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.