Blog

İran’dan Türk şirketlere 300 milyar dolarlık çağrı

  Blog    16 Ocak 2019
Yorum Yok

İran'dan Türk şirketlere 300 milyar dolarlık çağrı
Birleşik Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) dünya çapında Eylül 2014’te başlattığı ve Mart 2015’te Koç Topluluğu’nun Türkiye’deki ana destekçisi olduğu HeForShe kampanyası ses getirmeye devam ediyor. 

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Birleşmiş Milletler Bayan Birimi göre yürütülen ve cinsiyet eşitliği için küresel bir dayanışma hareketi olan HeForShe’nin 10x10x10 Tesir Programı kapsamında dünyadaki 10 şirket liderinden biri seçildi. 

Program çerçevesinde cinsiyet eşitliği çalışmalarıyla ilgili 3 temel taahhütte yer alan şirket liderleri, 22 Ocak’ta Davos’ta bir araya gelecek. Moderatörlüğünü Birleşmiş Milletler İyi Maksat Elçisi Emma Watson’ın üstleneceği toplantıda, liderler bir yılda kat ettikleri mesafeyi kamuoyu ile paylaşacaklar. Davos’ta Emma Watson’ın sorularını yanıtlayacak olan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, ‘Kadınsız toplum, yarınsız toplumdur’ çağrısını tekrarlarken, daha iyi bir yaşam ve iş ortamı için cinsiyet eşitliğinin önemini vurgulayacak.

Mustafa V. Koç’un yanı sıra toplantıda Mc Kinsey, Vodafone, Twitter, Unilever, Barclays, Schneider Electric, PwC, Accor ve Tupperware Idare Heyeti Başkanları da projeye sağladıkları katkıyı katılımcılarla paylaşacak. 

BM İyi Niyet Elçisi Emma Watson’ın sorularını yanıtlayacak olan Mustafa V. Koç, 10x10x10 Tesir Programı kapsamında Koç Holding’in taahhüt ettiği 3 bölge hakkında data verecek. Bu taahhütler, HeforShe’nin Türkiye destekçiliği dahilinde 2017’ye dek 4 milyon destekçiye ulaşmak, 2020 yılına kadar asgari 100 bin kişiye cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık eğitimi devretmek ve toplumsal cinsiyet sağduyu dükkan kültürünü güçlendirilerek eşitliği temin etmek biçiminde belirlendi.

HerForShe’nin Türkiye belli başlı destekçisi olan Koç Topluluğu bu kampanyanın yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalarını kapsamlı projelerle ortaya koyuyor. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bir insiyatifi olan Meslek’te Denklik Bildirgesi’nin ve UN Women ve UN Global Compact’ın karşılıklı metni olan ”Kadının Güçlenmesi İlkeleri”nin imzacısı olan Koç Holding, 2006’dan bu yana yürüttüğü Ülkem İçin Projesi’nin 2015 – 2017 temasını da “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” olarak açıkladı. 

Koç Topluluğu çalışanları, yöneticileri ve bayileri, projenin yeni döneminde aktif tayin alacak. Proje kapsamında Koç Holding, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP Vakfı) ve Koç Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi (Koç-KAM) & Birleşik Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ile işbirliği yaptı. Projeyi Türkiye’nin dört bir yanında taşıyacak bayi ağı çalışmaları da 81 ili temsil eden ve projenin gönüllü elçileri olan Koç Topluluğu bayileri ile alan müdürlerinin katıldığı toplantıyla başladı. Proje, farkındalık eğitimleri ile Türkiye’ye yayılacak.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.