iPhone XR stokları tükendi

  Teknoloji    15 Ocak 2019
Yorum Yok

iPhone XR stokları tükendi

Konya’da bir firmanın, Selçuk Üniversitesinin katkısıyla 2012 yılında başlattığı Ar-Ge çalışmaları, 2014’te Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteğiyle hız kazandı.Geçen yıl her yöne gidebilen özellikte forklift üretmeyi başaran firmanın ürünleri, yurt dışından büyük alaka görüyor.

Firmanın Ar-Ge projeleri sorumlusu Mahmut Çimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürettikleri forkliftleri çoğunlukla yurt dışına gönderdiklerini söyledi. Çimen, “Estonya, Avusturya, Belçika ve Fransa ilk kez edinmek üzere birçok Avrupa ülkesine forklift ihraç ediyoruz. 49 ülkeden 151 işyeri, bu ürünün bayisi edinmek için başvuruda bulundu. Şu başlıca kadar yurt dışarıda 20 bayi açtık.” dedi.

Türkiye’deki cari açığın, ithalatı yapılan ürünlerin yurt içinde üretilmemesinden kaynaklandığını dile getiren Çimen, “Biz, ürettiğimiz forkliftler ile bu açığın kapanmasına katkıda bulunmak, devletimize ve milletimize işe yaramak istiyoruz.” diye konuştu.

Çimen, geliştirdikleri tekerlek sistemi baştan sona forkliftlerin kuytu alanda her yöne hareket edebildiğini kaydetti.

EKİPMANLARIN YÜZDE 88’İ YERLİ

Forkliftte kullanılan ekipmanların yüzde 88’inin yerli olduğunu, bu oranı 5 sene içinde yüzde 100’e çıkarmayı amaçladıklarını aktaran Çimen, şöyle devam etti:

“Yazılımı ve tasarımı, elektronik, mekanik ve hidrolik aksamının tamamı Türk mühendisler kadar yapıldı. İki tona kadar yükü 4,5 metre yüksekliğe kaldırabiliyor. Yengeç yürüyüşü dediğimiz emrindeki ast yürüyüşü yapabiliyor ve bu sayede yükleri kapılar ya da gizli bölgelerden daha eksik manevra ile rahatça çıkarabiliyor. Olduğu yerde 360 derece dönüş ve çapraz hareketler yapabiliyor. Zeminin zedelenmesini önleyen sisteme, aşırı siklet engelleyici uyarıcılara ve kaldırdığı yükü bildiren fazla elverişli bir ekrana sahip.”

“FİRMALAR AR-GE’YE TARTI VERMELİ”  

 Forklift projesinde elde edilen başarıda en kayda değer faktörün, Ar-Ge’ye yaptıkları yatırımlar olduğuna dikkati çeken Çimen, kaliteli ve yüksek teknolojiye sahip ürünler ortaya konulduğunda ayrıca yurt içi ayrıca de yurt dışından tip çıktığını söyledi.

Çimen, 6 takvim emeğin ardındaki böyle bir ürünü ortaya çıkardıklarına göze çarpan ederek, şunları kaydetti:

 “Firmalar Ar-Ge’ye yük vermeli ve üniversiteler ile meslek birliği yapmalı. Selçuk Üniversitesindeki hocalarımızın akademik bilgilerini ve fabrikamızın 30 yıllık imal tecrübesini, Ar-Ge sürecinde bir araya getirdik ve ortaya böyle bir ürün ortaya çıktı. Akademik dünya ile sanayinin data ve tecrübesinin bir araya gelmesi ile çoğu yeni ürünün ortaya çıkacağına inanıyorum.” Forkliftin özelliklerinin geliştirilmesi konusunda çalışmalarının devam ettiğini anlatan Çimen, savunma sanayisi alanında kullanılabilecek ürünler üstüne de çalıştıklarını bildirdi.

13 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.