Blog

İnternet ekonomisi 50 milyar TL’yi geçti

  Blog    16 Ocak 2019
Yorum Yok

İnternet ekonomisi 50 milyar TL'yi geçti

The Boston Consulting Group (BCG) tarafından hazırlanan ”4,2 Trilyon Dolarlık Fırsat: G20 Ülkelerinde İnternet Ekonomisi” başlıklı rapora göre, Türkiye’de internetten araştırılarak alınan mülk ve hizmetlerin değeri yılda 50 milyar lirayı geçiyor.
Rapora tarafından, G-20 ülkelerinde internet ekonomisinin 2010 yılındaki 2,3 trilyon dolarlık toplam büyüklüğü, İtalya ya da Brezilya ekonomilerinden daha büyük. 2016 yılında dünyada 3 milyar internet kullanıcısı olacağı ve G-20 ülkelerinde internet ekonomisinin toplam büyüklüğünün 4,2 trilyon doları bulacağı varsayım ediliyor.
Türkiye’de internet başvuru formu alışkanlığının süratli bir şekilde gelişmesi, öncelikle perakendecilik, bankacılık ve sigortacılık sektörleri elde etmek üzere, birçok sektördeki dinamiklerde kayda değer değişimleri beraberinde getirecek.
Türkiye’de yaklaşık 30 milyon internet kullanıcısı bulunurken, 16-74 yaş aralığındaki nüfusun takriben yüzde 45’i internet kullanıyor ve bu oranın 2015 yılında takriben yüzde 55’e ulaşması bekleniyor.
İnterneti en fazla 18–24 ve 35–44 yaş aralığındakiler kullanıyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 10’u cep telefonuna gelen kampanya kuponlarını değerlendirirken, yüzde 24’ü cep telefonuna gelen reklamlara tıklıyor ve yüzde 17’si cep telefonu aracılığıyla ödeme yapıyor.
Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 66’sı, internetten vazgeçmemek için çikolatadan, yüzde 74’ü alkolden, yüzde 65’i kahveden, yüzde 32’si akrabalarından vazgeçebileceğini söylüyor.
Arjantin’den daha sonra sosyal ağ kullanımı oranında dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye’de, kullanıcıların yüzde 39’u irtibat, yüzde 22’si ağırlama, yüzde 11’i meslek, yüzde 9’u eğitim ve haber takibi, yüzde 4’ü yeni insanlarla tanışmak, yüzde 3’ü içerik paylaşmak için sosyal medyayı kullanıyor.
sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 34’ü sosyal ağları yeni ırk ile tanışmak için kullanırken, yüzde 58’i sosyal ağ içi link paylaşımı, yüzde 49’u sosyal medya dışı link paylaşımı yapıyor, yüzde 38’i sosyal ağlara video yüklüyor.
2016 yılında toplam 1,4 milyar lira reklam harcaması yapılacağı öngörülüyor
BCG’nin raporuna tarafından, e-ticaret yolu ile internetten ilk elden alınan mülk ve hizmetlerin değeri 2010 yılında yaklaşık 4 milyar lira civarında bulunuyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 20’si alışveriş yapmadan önce fiyatları ve ürün özelliklerini internet kullanarak inceliyor. Bu tesir, göz önünde bulundurulduğunda ortaya meydana çıkan sayı internetin hakiki etkisini gösteriyor ve Türkiye’de internetten araştırılarak alınan mülk ve hizmetlerin değeri yılda 50 milyar lirayı geçiyor.
Türkiye’de reklam pastası içinde en hızlı çoğalan birim olan online reklam harcamalarının toplam reklam harcamaları içindeki payının, 2016 yılında yüzde 18’e ulaşması bekleniyor. Televizyon ve gazeteden sonra en fazla reklam harcaması yapılan mecra olan internette 2016 yılında toplam 1,4 milyar lira reklam harcaması yapılacağı öngörülüyor.
İnterneti satmak/pazarlama, herif ve tedarikçi iletişimi için yüksek oranda kullanan şirketler, son 3 yılda gelirlerini sıradan yüzde 17 artırırken, interneti daha eksik kullanan şirketler aynı dönemde gelirlerini yüzde 11 yükseltti. İnterneti kullanmayan şirketlerin gelirlerinde yüzde 8’lik düşüş gözleniyor.
”Türkiye internet ekonomisi yıllık sıradan yüzde 17 büyüyor”
BCG Türkiye Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Burak Tansan, Türkiye internet ekonomisinin takvim ortalama yüzde 17 büyüdüğünü kaydederek, Türkiye’de internet ekonomisi üzerinden tüketiciler için doğan katma değerin, internet kullanımı için ödenen bedelin fazla üzerinde olduğunu belirtti.
Türkiye’deki kullanıcıların interneti yoğun olarak sosyal medya, elektronik posta gönderimi, internet bankacılığı ve online alışveriş için kullandığına göze çarpan eden Tansan, internet sitelerinde duyuru verme yoluyla büyüyen online reklam pastasının, bundan sonraki dönemde daha gelişmiş online reklam araçlarıyla büyümeye devam edeceğini vurguladı.
Tansan, internetin yerelleşerek ülkelere özgü idareli, politik ve sosyal etkileri de yansıtmaya başladığının, internetle birlikte gelişen kuşağın, toplumların sosyal ve ticari eğilimlerini şekillendirebilecek güce sahip olduğunun altını çizdi.

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.