Instagram hikâyelerinde yeni dönem başlıyor

  Teknoloji    4 Ocak 2019
Yorum Yok

Instagram hikâyelerinde yeni dönem başlıyor

Global mobil oyunu pazarına Türkiye’den yeni ve iddialı oyuncular katılıyor. Son oyunu “Spin Warriors İstanbul” ile; birçok Türkiye dışından almak üzere dünyanın birçok ülkesinden 600 bini aşkın indirme rakamına ulaşan StudioBillion, küresel oyuncu olmak için, kayda değer bir tohum yatırım aldı. 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından girişimcilerin desteklenmesi nedeniyle kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) bir girişimcisi olan ve her biri henüz 19 yaşında olan üç genç kabiliyet göre kurulan StudioBillion, 1,4 milyon lira değerlendirme üzerinden uluslararası yatırımcı Tarvenn Ventures’dan yatırım aldı. Faaliyetleri İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) kadar da desteklenen BTM’nin en genç girişimcilerinden olan şirket; bu yatırımı, uluslararası arenada iddialı oyuncu elde etmek için kullanacak. Şirket global bir oyuncu olmanın sinyallerini de çoktan vermeye başladı ve Spin Warriors İstanbul, Apple Store’da da yayına alınarak yurtdışında fazla daha geniş kitlelere hitap etmeye başladı.

‘Android’de 620 bini geçti

Spin Warriors İstanbul, İstanbul’un tarihi ve sembolik yapılarına tanıklık edilebilecek 3D mobil aksiyon oyunu. Oyunda İstanbul, 2000’lerin efsane çizgi filmi Beyblade’den uyarlanan spin savaşçılarının ihtişamlı savaşına sahne oluyor. Oyun sadece Android platformunda 620 binden fazla indirme aldı. Oyun geçtiğimiz günlerde de iOS platformunda yayınlandı. Ilk Kez Hindistan ve ABD olmak üzere birçok farklı ülkeden kullanıcıya sahip olan StudioBillion’ın kullanıcı portföyünün büyük çoğunluğu yurtdışından oluşurken, iOS kullanıcıları ile daha geniş bir kitleye hitap edeceği tahmin ediliyor.

Maksat 1 milyar indirme

Şirket, dilerseniz hakiki zamanlı başka oyuncularla yarışarak, dilerseniz kendi başınıza internete gereksinim duymadan kelime haznenizi geliştirebileceğiniz mobil oyun olan “Word Hunters-Sözcük Avcıları” için de lansman yapmaya hazırlanıyor. Şirket bu oyun ile başarısını dünya çapında geliştirmeyi hedefliyor. Öbür oyun modlarında ve kategorilerde reel insanlara karşısında oynanabilen Sözcük Avcıları, Play Store ve Apple Store mağazalarında başlangıçta Türkçe devamında ise öncelikle İngilizce edinmek üzere İspanyolca, Almanca ve İtalyanca gibi farklı dil seçenekleriyle yayınlanacak.

2019 yılı içerisinde 3 yeni oyun geliştirmeyi planlayan şirket, oyunlarını tüm mobil platformlarda, farklı dil seçenekleriyle lanse ederek dünya çapındaki kullanıcılara da ulaşmayı amaçlıyor. 
Kurulduğu günden bu yanlamasına küresel bir oyun firması olma amacıyla hareket eden StudioBillion, geliştirdikleri oyunlar ile 5 yıl içinde 1 milyar indirme rakamına ulaşmayı hedefliyor.

“Bundan Böyle daha kuvvetli ve kurumsalız”

Bir beyin takımı kurarak lise yıllarında başlayan arkadaşlıklarını iş hayatına da taşıyan StudioBillion kurucuları Ümit Aparı, Ömer Aslan ve Eşref Bektaş, demin 19 yaşında üç genç girişimci. Gençler, “Spin Warriors İstanbul ile 600 bin indirme sayısına ulaşmak bizim için hayaldi, lakin fazla manâlı bir hedefi geride bıraktık. Tarvenn’den yatırım aldığımız için kendimizi milletlerarası arenada daha güçlü ve kurumsal hissediyoruz. Çünkü sadece finansal açıdan yok operasyonel olarak da çok daha güçlü hareket edeceğimizi düşünüyoruz ve hem Türkiye’de hem de dünya çapında StudioBillion’u adından söz ettiren kayda değer bir mobil oyun şirketi yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“StudioBillion’a inancımız bütün”

Tarvenn Genel Müdürü Mustafa Kopuk, mobil oyun pazarının Türkiye ve dünyada her gün büyüdüğünü, kendilerinin de uzun süredir oyun pazarına koymak istediklerini belirtti. Kopuk, “Yerli sermayeli ve milletlerarası alanda faaliyetleri olan bir yatırım ve danışmanlık şirketi olarak, genç girişimcilere güveniyoruz ve daima yanlarındayız. StudioBillion’un kısa sürede milletlerarası pazarda manâlı işler yapacağına inancımız bütün” dedi. 

Bu yılki 8’inci yatırımlarını açıkladıklarını bildiren Kopuk, yatırım sezonunu demin kapatmadıklarını ve yeni yıla girmeden yeni yatırımlara imza atabileceklerini kaydetti.

28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.