Blog

İnsanın yüreğini gören fenomen adam: Vartanyan

  Blog    19 Ocak 2019
Yorum Yok

İnsanın yüreğini gören fenomen adam: Vartanyan
İran’a yönelik ambargoların kalkmasının gerisinde meslek dünyasının tüm dikkatleri bu ülkeye yönelirken İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli’den Türk şirketlerine dev yatırım çağrısı geldi. Serkan Demirtaş’ın Büyükelçi Bikdeli ile yaptığı görüşme Bağımsızlık’te yayımlandı. İşte o mülâkat:

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, yaptırımların kaldırılmasının İran ekonomisine olası etkileri ve bunun Türkiye-İran hesaplı ve ticari ilişkilerine yansımasını Özgürlük’e değerlendirdi. Bikdeli, İran yönetiminin toplam tutarı 300 milyar doları bulan petrol ve doğalgaz yatırımlarına Türk firmalarının katılabileceğini belirtirken, siyasi ilişkilerin korunmasına gösterilecek özenin ekonomik ilişkilere de olumlu yansıyabileceği mesajını verdi. Büyükelçiye sorduğumuz sorular ve yanıtları şöyle:

İran’ın blokaj kalktıktan sonradan kasasına aktaracağı peşin para para ne değin acaba?
– Bu 100 milyar dolardan da fazladır. İran hükümetinin planı çerçevesinde birincil aşamada 30 milyar doları nakledilecektir. Eylem planı uygulanmadan önce bu paranın bir miktarını aktarmıştık. Derhal bu devam edecek ve gelecek para 100 milyar dolardan da fazladır. 

İran’ın birincil aşamada hangi alanlara öncelik vermesini bekliyorsunuz? 
– Bizim öngörümüz enerji, ulaştırma ve imal alanlarına öncelik verileceğidir. Dolayısıyla bu alanlarda yabancı anapara çekmeye dönük tasarlama yaptık. Teknoloji aktarımı ve  sanayinin güncellenmesi ile İran ürünlerinin ihracatı için yeni pazarların bulunması planlar zarfında.

4 BİNİ AŞKIN ŞİRKET

İran, yeni dönemde oturtmak isteyecek Türk işadamlarına nasıl bir mesaj tahsis etmek ister?
– Biz Türkiye ile yaptırımlar döneminde ilişkilerimizi geliştirmeyi başardık. Bu dönemde geliştirdiğimiz ilişkilerden elde ettiğimiz kazanımlar bu yeni dönemde kullanılacaktır. Biz geniş bir hesaplı işbirliği için altyapıyı hazırladık. Devletler olarak yüksek meslek konseyleri düzenledik, çeşitli komiteler kurduk. Özel sektörde ise 4 bini aşkın birbiriyle egzersiz tecrübesine sahip şirketler mevcut. Natürel yeni dönemde en manâlı özellik rekabet konusu olacaktır. İki hükümet aralarında mevcut iyi ilişkiler bu işbirliğinin gelişmesine tezgâhtar olacaktır ve titiz şekilde bunu korumamız gerekli. İran halkı Türk ekonomisine ve halkına saygıyla yaklaşıyor. Bu bakışı korumaya çalışmalıyız. İran ekonomisin yeni oluşan gerçekliklerine de dikkat etmemiz lüzumlu. Bundan sonradan artık geleneksel ticaret yolları kullanılamaz. Piyasaların ve ticaretin iki taraflı gelişmesine her iki ülkenin de müsade vermesi gerekiyor. Bizim yaptırımlardan aldığımız ders, komşularımızla yapacağımız işbirliğidir. Komşuları ile enerjik bağları olmayan ülkeler, düşmanlarının yaptırımları ve tehditleri nedeniyle bezginlik yaşayabilirler.

Asıl fırsat enerjide

Enerji konusunda nasıl bir işbirliği gelişebilir?
-İran 6’ncı 5 yıllık Yeniden Yapılanma Planı çerçevesinde enerjiyle ilgili planlarını uygulayacaktır. Enerji konusu hali hazırda İran ekonomisinin en kayda değer kısmı olacaktır. İran ve Türkiye arasında enerji işbirliği çok çeşitlidir ve gelişmiştir. Ancak petrol ve doğalgaz ticareti onlardan yalnızca bir tanesidir. Petrol ve doğalgaz hatları ve rafineri kurulmasını geçmişte  konuştuk. Ayrıca doğalgazın Türkmenistan’dan Türkiye ve İran’dan Avrupa’ya aktarılması da konuştuğumuz konulardandı. Geçmişte üzerinden müzakereler yaptığımız ve hoş sonuçlar alınan konulardan biri de elektrik ve yenilebilir enerjiydi. Türk firmaların doğalgaz ve petrol alanlarında potansiyelleri çerçevesinde katılabilecekleri 300 milyar dolar tutarında projeler mevcuttur. Petrol ve doğalgaz alanında işbirliği sırf ticaret değildir. Olur Ya de iki ülke arasında fazla zinde ekonomik ilişkiler için de garantidir. Avrupa Birliği ülkeleri nasıl kendi arasında işbirliğini güçlendirmeye çalışıyorsa aynı şeyi Türkiye ve İran da yapmalıdır.

TAV ve Turkcell tekrarlanmaz

İran’a geçmişte yatırım yapan Turkcell ve TAV gibi şirketler geçmişte can sıkıntısı yaşamıştı. yerini belirlemek isteyen şirketlere ne gibi güvenceler verebilirsiniz?
Yeni dönemin hedefleri arasında tanıdık olmayan yatırımcı cezbetmek var. Turkcell ve TAV gibi firmaların İran’da aleyhinde karşıya kaldığı sıkıntılar, ki fazla eskide kaldı. Sonrasında İran’da yatırım yapıp da çok başarıya ulaşan firmalar da gördük. İran’da yatırım yapan firmalar bundan memnundur ve yatırımlarını birkaç kat artırdılar. Yeni dönemde -fakat gelecek aydan itibaren başlayacak- yabancı yatırımcılara verilecek garantiler geçmişten fazla daha sağlam olacaktır.

TÜSİAD fazla uzakta kaldı

TÜSİAD’ın yakında bir ziyareti olacak mı? 
– Evet, bir takım yazışmalar yaptık bu ziyaretle ilgili. Natürel bugünlerde öyle fazla ziyaret yapılıyor İran’a fakat TÜSİAD’ın oluşturacağı ziyaretin kendi çapında önemlidir. TÜSİAD önemli bir idareli kuruluştur lakin İran’dan uzakta kaldı. Biz umuyoruz ama TÜSİAD’ın oluşturacağı ziyaret Türkiye-İran idareli ilişkilerine de katkı maddesi verir. 

21 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.