İnşaat yatırımına leasing desteği

  Kredi - Borsa    8 Ocak 2019
Yorum Yok

İnşaat yatırımına leasing desteği

Finansal kiralama pazarı yılın ilk yarısında geçen seneyi oranla işlem hacminde yüzde 18 büyüdü. Pazartesi TÜİK’in açıkladığı Türkiye’nin çoğaltma rakamlarına göre, yılın ikinci çeyreğinden inşaat yatırımlarında yaşanan yüzde 25’lik artışla Türkiye yüzde 5.1 büyüdü. Bu büyüme parasal kiralamaya da yansıdı. Bilhassa yol, metro, tünel gibi altyapı projeleri bir uçtan bir uca iş ve inşaat makineleri leasingi 2.7 milyar TL’lik işlem hacmi ile bu yılın ilk yarısında yüzde 26 büyüdü. Meslek ve inşaat makineleri, toplam leasing pazarından da yüzde 26.2 pay aldı. Mali kiralama işlemlerinde ikinci sırayı ise 2.6 milyar TL’lik operasyon hacmi ve yüzde 25’lik pazar payı ile gayrimenkul leasing aldı.

Parasal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili ve Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, yılın ilk yarısı itibariyle sektörün 2,9 milyar dolarlık bir meslek hacmi gerçekleştirdiğini söyledi. Gökmen, meslek ve inşaat makinelerinin yüzde 26’lık pazar payı ile sektörün büyümesine öncülük ettiğini belirterek, “Iş ve inşaat makinelerini, yüzde 25 ile gayrimenkul ve yüzde 16 ile öteki alet ve ekipmanlar ürün grubu izledi.

Geçen yılın benzeşen dönemi ile karşılaştırıldığında sektör takriben yüzde 6’lık bir büyümeyi yakaladı” dedi.

Ünal Gökmen, yılın son çeyreğine karşın beklentilerini de açıklayarak, şunları söyledi: “Beklentiler son çeyrekte bilhassa gayrimenkul-sat ve geri kiralamada düşüş olacağını gösteriyor. Bunun yanında inşaat, tekstil, enerji, otomotiv, demir-çelik gibi üretime ve ihracata yönelik sektörlerde talep artışı öngörüyoruz. Bu paralelde son çeyrek işlem hacmi beklentimiz 6-6,5 milyar dolar bandında.”

SON ÇEYREK BENKLENTİSİ

Iş Finansal Kiralama Genel Müdürü Mehmet Karakılıç, yıl sonunda leasigde işlem hacminin 6-6.5 milyar dolar aralığında gerçekleşeceğini belirterek, şunları söyledi: “Her yılın son çeyreği müşterilerimizin yatırımlarını arttırdıkları, dolayısıyla bizlerin de işlerimizin arttığı bir dönemdir. Bu senenin son çeyreğinde de yatırımların artmasını ve leasing pazarının da buna paralel olarak büyümesini bekliyoruz. ”

OPERASYON HACMİ 10 MİLYAR DOLARA ÇIKAR

Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, 5 yılda mali kiralamada müşteri sayısını 60 binlerden 100 binlere çıkaracaklarını belirterek, şunları söyledi: “Sektörde yeni herif kazanımı anlamında güzel adımlar atıyoruz. Geçen yıl KOBİ’lere leasingi açıklama yapmak nedeniyle başlattığımız Anadolu Tanıtım Toplantılarımıza organize sanayi bölgelerini de dahil ederek, kapsamı genişlettik. Ciddi bir kesim de sektörü hiç tanımıyor ve doğrudan doğruya banka ve satıcı kredisine yöneliyor. Hedefimiz, bu kitleyi de leasingle tanıştırmak ve önümüzdeki 5 yılda alıcı tabanımızı 60 binlerden, 100 binlere; operasyon hacmimizi de 6 milyar dolardan, 10 milyar dolar seviyesine sağlamlaştırmak.”

KGF’DEN YETERİNCE YARARLANAMADIK

Meslek Parasal Kiralama Genel Müdürü Mehmet Karakılıç, “KGF kredileri leasing pazarını nasıl etkiledi?” sorusunu, şöyle yanıtladı: “KGF kullanımı öncelikle bankalarda başladı ve manâlı bir tutara ulaşıp kullandırımlar hemen hemen bittikten daha sonra, banka iştiraki olan leasing şirketlerine de sınır açıldı. Leasing sektörü aracısız yatırımları finanse eden bir kredilendirme enstrümanı ve bizler mal bedelini müşterimize değil doğrudan satıcı firmaya ödüyoruz. Bu durumda hakiki anlamda kamunun üstlendiği bu kefaletin doğrudan yatırıma, üretime dönmesi için leasing, KGF’nin tesis edilme amacına hizmet vermek namına son derece uygun bir kredi kanalıdır. KGF kapsamındaki kefalet limitlerinin leasing şirketleri için bitmiş değerlendirilmesi gündeme gelirse; yatırım ve imal anlamında sektörümüzün bu ürünü kullanmak suretiyle ülkemiz ekonomisine saygın bir katkıda bulunacağını düşünüyorum.” (Özgürlük)

21 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.