ING’den girişim atölyeleri ile ekosisteme destek

  Kredi - Borsa    6 Ocak 2019
Yorum Yok

ING’den girişim atölyeleri ile ekosisteme destek

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, “2018’in negatif etkileri 2019’un ilk çeyreğinden itibaren ağır ağır ortadan kalkacak ve ikinci yarıdan itibaren ülkemiz sağlıklı yükselme rotasına her tarafta geri dönmeye başlayacaktır.” dedi.

Leblebici, bankacılık sektörü, Türkiye ekonomisi ve TEB’e ilişkin yaptığı değerlendirmede, ülkenin 2018’in her bir çeyreğinde birbirinden öbür özellikler taşıyan bir yıl geçirdiğini söyledi.

Bölgede ve dünyada yaşanan hareketliliğin Türkiye’ye sert yansımaları olduğuna dikkati çeken Leblebici, “Tüm bu olumsuzluklara rağmen ekonomiyle ilgili alınan seri kararlar ve sektörle düzenleyici kurumlar arasındaki yüksek iş birliği çabuk bir şekilde dengelenme sürecine geçmemizi sağladı.” ifadelerini kullandı.

Leblebici, önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) adım atması, hemen gerisinde “son derece sürekli ve kararlı” bir Yeni Idareli Programın (YEP) açıklanması, akabinde dış ilişkiler tarafında yaşanan pozitif gelişmeler sayesinde yabancı yatırımcının Türkiye’ye her tarafta geri gelme sürecinin başladığını dile getirdi.

Uzun bir dönem haksız bir şekilde algılama ile reel aralarında oluşan bir açığa maruz kalındığına işaret eden Leblebici, şunları kaydetti:

“Az Kalsın tanıdık olmayan yatırımcı bir blok olarak ülkemize negatif baktı fakat alınan bu kararlar tamamen bu negatif blok içinde kırılmalar oldu ve ekonomideki gerçeği gören, pozitif olarak ülkemize yatırım yapmayı düşünenleri hareketlendirmeyi başardık. Bankalar sendikasyon kredilerini yenilemeye başladılar, Türk lirası yeniden değerlenme sürecine girdi. Bilhassa cari açık kısmında son derece artı gelişmeler yaşandı. Enflasyonla Topyekün Çaba Programı etkilerini göstermeye başladı. Muhakkak sorunun tamamını çözdük diyemeyiz. Bankacılık sektörünün altyapısı son derece sağlam. Ülkemizin esas göstergeleri, millet borcunun ulusal gelire oranı, bütçe disiplinimiz en kuvvetli olduğumuz alanlar. Bunlardan hiçbir taviz vermeden süreci yönetmeye devam etmeliyiz.”

“Aktif kalitesini dinç tutmak dış finansman akışında elzem”

Ümit Leblebici, Türkiye’nin temel sorununun verimlilik olduğunu ve bunun da fakat reform sürecinin hızlandırılarak çözebileceğini söyledi.

Cari açığı azaltan lakin büyümeyi devam ettiren her kararın verimliliği artıran birer öğe olacağını anlatan Leblebici, “Bankalar olarak hakiki sektörle el ele vererek fakat faal kalitemizi de sağlam tutarak büyümeyi sürdürmeliyiz. Etkin kalitesini dinç yetişmek dış finansmanın ülkemize akışının devam etmesi açısından elzem.” dedi.

Leblebici, sektörün kredinin mevduata oranında yüzde 120’lerin üzerine çıktığına muhabere ederek, “Aradaki fark dış finansmanla sağlanıyor. 2018’in olumsuz etkileri 2019’un ilk çeyreğinden itibaren yavaşça ortadan kalkacak ve ikinci yarıdan itibaren ülkemiz dinç büyüme rotasına yeniden geri dönmeye başlayacaktır diye düşünüyorum. Üstesinden gelemeyeceğimiz bir sıkıntımız değil.” şeklinde konuştu.

“Kadın patronlara özel çözümler geliştirdik”

TEB Genel Müdürü Leblebici, eylül sonu itibarıyla toplam 68,8 milyar TL’lik kredilerin yarıya yakınını ülke ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lere kullandırdıklarını söyledi.

Leblebici, TEB KOBİ Bankacılığı ile 10 yılı aşkın süredir “Danışman Banka” anlayışıyla ve yalnızca parasal destek sağlamanın yeterli olmadığı gerçeğinden hareketle KOBİ’lerin değişen dünyaya ayak uydurmalarını karşılamak ve idare becerilerini geliştirmek üzere ihtiyaçları doğrultusunda ürün ve hizmetler sunduklarını anlattı.

Endüstri 4.0 sürecinde düzenledikleri buluşmalarda KOBİ’lerin değişen ihtiyaçlarına karşın bilgi paylaşmayı, gelecek vizyonu çizmelerine, stratejik düşünme ve yapılanma kabiliyetlerinin artırılmasına tezgâhtar olmayı hedeflediklerini aktaran Leblebici, TEB Bayan Bankacılığı ile bayan patronlara odaklanarak onlara özel çözümler geliştirdiklerini bildirdi.

“5 bin 100’e yakın meslek fikrinden 700’den fazlası kabul edildi”

Ümit Leblebici, 2018’in TEB namına girişimcilik ekosistemine sağladıkları desteklerle de kayda değer bir yıl olduğunu belirtti.

TEB olarak yaklaşık altı yıldan bu yandan TEB Teşebbüs Bankacılığı ile odaklandıkları bu alanda ekosistemin en kayda değer bileşenlerinden biri konumunda olduklarının altını çizen Leblebici, ülkenin dört bir yanında açtıkları, adeta birer inovasyon merkezi olarak etkinlik gösteren TİM-TEB Teşebbüs Evleri ile inovatif fikirleriyle geleceğin ekonomisini inşa edecek girişimcileri desteklediklerini anlattı.

Leblebici, şöyle devam etti:

“Bugüne dek destek verdiğimiz girişimcilerle ilgili olarak şunu gururla söyleyebilirim ancak 2013 yılında İstanbul Ataşehir’de açtığımız TİM-TEB Girişim Evi’ne ve aynı çatı altındaki TİM-TEB Kuluçka Merkezi’mize gelen 5 bin 100’e yakın meslek fikrinden 700’den fazlası programa kabul edildi. Bu kapsamda 80’den artı girişimciye toplam 114,2 milyon TL yatırım sağlanırken, 290’dan artı girişimci de takriben 94 milyon TL devlet desteği alma imkanı elde etti. Girişimcilik ekosisteminin gelişmesini TEB Özel Melek Yatırım Platformu, TEB Özel Yatırımcı Kulübü, TEB Fintech Future Four gibi çoğu özel proje ile de destekliyoruz. 2018 yılında, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla farkındalığı büyüyen sosyal girişimcilik kavramına karşın yeni bir egzersiz başlattık.”

“Mobil bankacılığı kullanan müşterilerimizin sayısı 1 milyonu aştı”

TEB Genel Müdürü Leblebici, dijital bankacılık alanındaki öncülükleri ve sektörde yaşanan dijital dönüşümün getirdiği ihtiyaçları yerine getirmek üzere geçen yıl hayata geçirdikleri TEB Pratik Şube’lerin sayısını artırarak Türkiye’nin öyle çok noktasında hizmet vermeye başladıklarını açıklama etti.

Dijital ve maddi şubeyi birleştiren yeni bankacılık anlayışı olan TEB Pratik Şube’lerin sayısının İstanbul’da 8, Bursa’da 8, Denizli’de 5, İzmir’de 4 almak üzere toplam 25’e ulaştığı bilgisini veren Leblebici, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dijital bankacılığa yatırım yapan ilk bankalardan biri olarak bu alandaki veri birikimimizle, her geçen gün dijital kanallardan sunduğumuz mahsul ve hizmetlerimizi geliştirmeye, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda kendimizi yenilemeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda 2018 yılı müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak için dijitalleşmeyi merkeze aldığımız bir yıl oldu. Dijital bankacılık platformumuz CEPTETEB’in kullanıcı sayısı üçüncü yılında 650 bini aştı. Bugün her iki müşterimizden biri online bankacılık kullanırken müşterilerimiz bankacılık işlemlerinin yüzde 86’sını dijital kanallardan yapılıyor. Mobil bankacılığı kullanan müşterilerimizin sayısı ise 1 milyonu aştı. Dilekçe kolaylığı, yüksek emniyet standartları ve zengin içeriğiyle öne meydana çıkan CEPTETEB ile müşterilerimizin bankacılık işlemlerini dijital kanallardan kolayca yapmalarını sağlıyoruz.”

“Tasarrufun tabana yayılması için çalışıyoruz”

Ümit Leblebici, TEB’in, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmada kayda değer bir rol üstlenen Mali Kapsama Programları’nın Türkiye’de en eski uygulayıcılarından biri olduğunu söyledi.

2012’de kurdukları TEB Aile Akademisi ile altı yıldır ülke genelinde tasarruf alışkanlığının yaygınlaşması ve tabana yayılması, finansal okuryazar bir cins yetiştirilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Leblebici, bilirkişi eğiticilerle bugüne kadar toplumun o kadar fazla bambaşka kesimine ulaştırdıkları finansal okuryazarlık eğitimlerini bu yılda fazla sayıda katılımcıyla buluşturduklarını ifade etti.

Leblebici, 2018 yılında bu alandaki en büyük yeniliklerin ise dijital mali okuryazarlık konusunda olduğunu dile getirdi.

Dijital dönüşüm sürecinde fintech’lerle birlikte çözüm üreten, kendi fintech geliştirme programını yaratan ve uygulayan bir banka olarak, bugünün üniversite öğrencileri, yarının parasal tüketicileri için “Dijital Mali Okuryazarlık Programı” başlattıklarını aktaran Leblebici, şöyle devam etti:

“Program kapsamında il il gezerek ayrı üniversitelerde gençlerle buluşuyor, onlara yeni tür teknolojiler ve dijital dönüşüm konularında veri veriyoruz. Bunun yanı sıra müşterilerimizi tasarrufa desteklemek ve birikim yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla mahsul ve hizmetler sunmaya devam ediyoruz. Yatırım alışkanlığı eksik olan, peşin para akışını düzenleyerek birikim yerine getirmek isteyen müşterilerimiz için ‘Marifetli Hesap’ adlı ürünümüzü sunuyoruz. Bu sayede müşterilerimizin ufak tutarlarla da olsa birikim yapmalarını kolaylaştırıyoruz.

TEB olarak, katma değere dayalı ekonomi ve inovatif yaklaşımları hem bankamız keza de ülkemiz için geleceğe giden yolda başarının anahtarı olarak görüyoruz. 90 yılı aşkın veri ve tecrübemizle müşterilerimizin beklentilerini ön plana alan ve yarının ihtiyaçlarına bugünden çözüm bulmaya odaklı anlayışımızla çalışanlarımız, müşterilerimiz, ortaklarımız ve paydaşlarımız, sonucunda ülkemiz için iyi olanı yerine getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

“BNP Paribas: Türkiye bir ülke”

Ümit Leblebici, BNP Paribas’nın TEB’e ve Türkiye’ye bakışına ilişkin şunları kaydetti:

“BNP Paribas, Türkiye ekonomisine ilişkin olarak ağustos ayı sonrasında atılan adımları cesur, ciddi ve son derece kayda değer kararlar olarak görüyor. Dalgalanmanın en yüksek olduğu dönemde grubumuzun Yönetim Kurulu Başkanı Jean Lemierre, Singapur Zirvesi’nde kendisine, sorulan soruya ‘Türkiye bir ülke. Türkiye ekonomisi mükemmel, insanlar çalışkanlar, ihracat yapıyorlar. Nasıl iş yapılması gerektiğini biliyorlar’ diye cevap vererek ülkemize olan inancını ve güvenini en kuvvetli şekilde gösterdi.”

25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.