İmar Barışı’ndan 8,5 milyon kişi yararlandı

  Güncel Haberler    10 Ocak 2019
Yorum Yok

İmar Barışı'ndan 8,5 milyon kişi yararlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Genel Merkezi’nde, “Dünya Şehircilik Günü” zarfında düzenlenen AK Parti Çevre Şehir Halkı ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı’ndaki konuşmasında, Hükümetin 100 günlük eylem planındaki 39 eylemden bakanlık olarak sorumluluk sahibi olduklarını belirtti.

Kendisinin en fazla önemsediği eylemin “Ülkenin mekansal strateji planı” olduğunu açıklayan Kurum, “Bunu bir örnekle açıklama yapmak istiyorum. Hafta sonu Tekirdağ ve Çorlu’da ziyaretler yaptık. Orada 1950 ile başlayan eğri sanayileşmeyle şu an toplam 12 organize sanayi bölgemiz var. neredeyse her gün her hafta Çorlu Ergene Nehri’nin kirlilik haberleriyle karşılaşıyoruz.” diye konuştu.

Kurum, balık ölümlerini, çevreye bahşedilen zararları ve oradaki tarımsal üretime etkileri üzüntüyle karşıladıklarını vurgulayarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013’te ülkenin en büyük çevre projesini başlattığını, bunun 5 atık su arıtma tesisini içerdiğini anlattı.

Projenin toplam maliyetinin takriben 3,5 milyar lira olduğunu kaydeden Kurum, şöyle devam etti:
“Ek yapılacak işlerle bunun 5 milyar seviyelerine geleceğini varsayım ediyorum. İnşallah bunu getirdiğimizde Çorlu Ergene Nehri eskisi gibi balıkların yüzdüğü tertemiz, organik ürünlerin yetiştirildiği bir bölge haline gelecek. Oysa şunu iyi görmek lüzumlu, biz 12 organize sanayi bölgesini oraya yaptık plansız ve yamalı bir şekilde. Hiçbir hesap yapmadan, şehre olan zararını hesapsızca ve bunu kurtarabilmek için 5 milyar liralık bir çevre projesi yerine getirmek zorunda kalıyorsunuz. Şehrin lokasyonu olarak organize sanayi bölgesi orada dürüst mudur? Acaba oraya mı yapılmalıdır?. Bunların hesapları geçmiş yıllarda yapılmamış. Bu eğri kentleşmeden kaynaklı savurganlık dediğimiz gereksiz harcamaları yapmamamız için bu ülkenin mekansal stratejik planını çıkarmamız gerekiyor.”

İmar Barışı

Bakan Kurum, İmar Barışı konusunda sürenin 31 Ekim’de bitmesinin öngörüldüğünü, fakat bunu 31 Aralık’a dek uzattıklarını anımsatarak, İmar Barışı uygulamasından 8,5 milyon vatandaşın istifade ettiğini, bunun 15 milyona kadar çıkacağını öngördüklerini belirtti.

Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellikler fazla olan bir ülke olduğunu anımsatan Kurum, “Bu güzelliklerden adet edinmek isteyen, burada mülk olmak isteyen tanıdık olmayan vatandaşlar var. Daha önce 1 milyon dolar olan yabancıya mal edinme yasasındaki bedeli, 250 bin dolara düşürdük. Bunun semeresini de doğrusu eylül ayında net bir şekilde aldık. Geçen seneki eylül ayına oranla yüzde 151 artışla takriben 5 bin 600 satış gerçekleştirdik.” bilgisini verdi.

Kanal İstanbul Projesi

Hükümetin ilk 100 gününde 18 ilde 33 Millet Bahçesi yaptıklarını belirten Kurum, “Bir kısmını yapıyoruz, bir kısmını projelendiriyoruz, bir kısmının açılışını yapacak duruma geldik. O bahçelerde de yalnızca yeşil alan değil, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar da giderilecek, irk kıraathaneleri de olacak, gençlerin, yaşlıların, kadınların faaliyet gösterebileceği her türlü öğe projede yer alacak.” ifadesini kullandı.

Kurum, Bakanlığın Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili tasarlama çalışmalarını tamamladığını ve daha alçak ölçekli planlama çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı.

Bisiklet ve yürüyüş yolları ile şamata bariyeri projeleri hakkında da bilgiler veren Kurum, şöyle devam etti:

“Şehirlerimizde 3 bin kilometre bisiklet aracılığıyla başlayacağız, 3 bin kilometre yürüyüş yolu ve 60 bin metrekare de gürültü bariyeri yapacağız. Şamata bariyeri de şehrin ortasından geçen ulaşım yollarının şehre vereceği zararı en üye indirmek için yaptığımız bir proje. İnşallah biz tüm Türkiye’de 81 ilimizi birbirine bağlayacak bir bisiklet yolu hayal ediyoruz. İnşallah bunu da çok kısa zamanda yapacağız. Bisikletini alıp Hakkari’den İstanbul’a değin gitmesini hedefliyoruz. Bunu keza Avrupa keza de Orta Doğu ile bağlama hedefimiz de var.”

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.