İmar barışı başvurularında bu uyarıya dikkat

  Güncel Haberler    17 Ocak 2019
Yorum Yok

İmar barışı başvurularında bu uyarıya dikkat

Türkiye’deki 26 milyon konutun 13 milyonunu ilgilendiren ve 31.12.2017 tarihinden önce yapılan binaları kapsayan imar barışı için başvurular 31 Ekim’e dek devam ediyor. Ruhsatsız yapılar, ruhsatlı olup ruhsata tutarsız imalatlar, iskan alamamış ya da iskanlı lakin daha daha sonra değişiklik ve ilaveler üretilmiş yapıları kapsayan imar affı için başvurular tez devam ederken bu işle ilgili bazı çıkarcılar da ortaya çıktı. Bazı emlakçılar veya meslek takipçilerinin imar barışı esnasında sürdürülecek tüm işlemleri bitirme vaadiyle vatandaşlardan vergi talep ettiğini bahis eden İzmir İnşaat Müteahhitleri Derneği (İMDER) Başkanı İslam Yıldırım, imar barışından davranmak isteyenleri bu hileli kazanç gruplarına aleyhinde uyardı.

“BAZI EMLAKÇILAR YA DA MESLEK TAKİPÇİLERİ VATANDAŞI İSTİSMAR EDİYOR”

Yıldırım, emlakçı ya da meslek takipçilerinin dükkanlarının önüne ‘imar barışı ile ilgili bütün işlemleriniz yapılır’ yazılmış bir branda astığını ya da internet ortamında yanlış bilgiler verdiklerini öne sürdü. İmar affı konusunda vatandaşların veri eksikliği olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Bazı emlakçılar ya da meslek takipçileri ‘Biz size yapı tescil belgesi alıp bütün işlemlerinizi tamamlayacağız’ diyerek vatandaşları istismar ediyor. Halbuki bu işlem için herhangi bir vergi ödemeye lüzum değil. Alışık devlet düzeninde ‘bugün git yarın gel’ algısı olduğu için bunu fırsat bilenler var. 30 yıldır firari binada oturanlar da ‘evimiz bugün yıkılır yarın yıkılır’ korkusuyla yaşadığı için istenen parayı gözden çıkarıyor” dedi.

YAPI KAYIT BELGESİ DIŞINDA ÜCRET ÖDEMEYİN

İslam Yıldırım, imar affından muamele etmek isteyenlerin hiçbir kuruma gitmeden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan masalardan data alabileceğini hatırlattı. Sürecin e-devlet üzerinden çabuk ilerlediğini kaydeden Yıldırım, “Aftan muamele etmek isteyenler, emlak rayiç değerine tarafından inşa kayıt belgesine 2 bin 500, 3 bin ya da 4 bin lira verebilir. Ama bunun dışında hiçbir layık ödemelerine lüzum değil. Bazı uyanıklar yaklaşık olarak bu değin ücreti de vatandaştan istek edebiliyor. Vatandaşları bilgilendirelim. Belediyeler de daha sağduyu davranıp bilgi amaçlı masa kurulabilir. Çünkü yurttaş önce belediyeye gidiyor. İzmir Ticaret Odası 67’nci İnşaat Üretim ve Yenileme Komitesi olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile irtibata geçip masa kurduk. Bu aftan kullanmak isteyenler içten bilgiyi bu masalardan edinebilir. Kimseye ücret ödemelerine gerek değil” diye konuştu.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.