İlk kez ev sahibi olanlara büyük müjde

  Güncel Haberler    15 Ocak 2019
Yorum Yok

İlk kez ev sahibi olanlara büyük müjde

Hükümet nüfus artma hızı ve ev fiyatlarının yüksek olduğu kentlerde kazanç seviyesi düşük vatandaşların ev sahibi olmalarını karşılamak için hemen hemen seferberlik duyuru etti. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine kadar Hükümetin öncelikle konut sahibi almak için yaşama geçirdiği ev hesabı binlerce kişinin yüzünü güldürürken, ev hesabı ile mortgage birbirini destekleyen bir sisteme dönüştürülüyor. Devlet katkısı da 25 bin liraya çıkıyor. Ev hesabı uygulamasına takriben 15 bin birey katılırken biriken para 105 milyon liraya yaklaştı. 

Devlet ilk önce ev alacaklara en fazla miktarda yatırmaları durumunda yaklaşık 300 milyon lira yardım sağlayacak. Ev hesabından birincil ödeme de 2019’da yapılacak. Ev hesabının daha etkili hale dönüşmesi için yapılan değişiklikle sistem Define Bakanlığı’nca yürütülecek. Ev yardımları için belirlenen devlet katkısı 20 bin liradan 25 bin lira çıkarılarak öncelikle konut alacaklara konut desteği artıyor. Konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini ve bunun için harcamaların önceden tasarruf edilerek karşılanmasını amaçlayan konut hesabı iki yıl önce yürürlüğe girmişti.

KULLANIM SÜRESİ 6 AY

2018 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 23.73 olarak belirlendiği için 2019 yılı için en fazla devlet katkısı tutarı yaklaşık 25 bin lira olarak uygulanacak. Bu hesaptan muamele etmek isteyenlerin konutu aldıktan sonra 6 ay içinde bankaya başvurması gerekiyor. Devlet katkısından yararlanabilmek için satın alınan ev dışarıya Nisan 2015’ten itibaren devlet katkısına konu olacak diğer ev almamış almak gerekiyor. Derme Çatma ödeme durumunda devlet katkısı kazanma hakkı kayboluyor. Bir kişi yalnızca bir tane konut hesabı açtırabiliyor. Konut hesabı açanların en düşük üç yıl birikim yapması gerekiyor. Devlet katkısının tamamının alınabilmesi için beş yıllık tasarruf gerekiyor. Mevcut düzenlemeye kadar tasarruf süresi 36-47 ay olanlara devlet katkısının yüzde 15’i (16 bin 313 lira), 48-59 ay arasında olanlara yüzde 18’i (17 bin 568 lira), 60 ay ve üzeri olanlara ise devlet katkısının yüzde 25’i (20 bin lira) veriliyor

EN AZ 313 LİRA YATIRILIYOR

Ev hesabı açanların bankaya ayda en düşük 313 ile 3 bin lira arasında yatırması gerekiyor. Üç aylık dönemler halinde de para yatırılabiliyor. Bu durumda ev hesabına üç ayda bir 941 lira ile 9 bin 411 lira arasında değişen tutarlarda para yatırılacak.

DAR GELİRLİ VATANDAŞA ÖNCELİK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı, TOKİ öncelikle almak üzere ilgili kurumlar bu yıl sicacik gelir gruplarına yoğunlaşacak. Nüfus artışı dikkate alınarak İstanbul ilk önce edinmek üzere birçok şehirde gizli gelirli kesimin ev sahibi olması sağlanacak. Geliri düşük kesime uzun vadeli taksitlerle satılan konutların kiralık olanları da yaygınlaştırılacak

KONUT HESABI VE MORTGAGE

Ev Hesabı Sistemi ve ev kredisi (mortgage) aralarında ilişki kurularak konut sahibi edinmek isteyenlere avantajlar sağlanacak. Konut sahibi edinmek isteyenler ve bankalar aralarında imzalanacak sözleşmelerde daha düşük faiz oranıyla konut kredisi kullanılabilecek.

8 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.