Blog

İlk ilaç bebek bir Türk

  Blog    6 Ocak 2019
Yorum Yok

İlk ilaç bebek bir Türk

Paris bölgesindeki bir hastanede 26 Ocakta doğan ve sağlık olan 3 kilo 650 gram ağırlığındaki erkek bebek Umut, ebeveyninin önemli hastalığına sahip bulunmuyor ve ölümcül hastalığı yer alan aile fertlerinden birinin tedavisi için yerinde donör olabilecek.
Fransız profesörler Rene Frydman ve Arnold Munnich, 30’lu yaşlardaki Türk aile ve bebeklerinin Fransa’nın güneyindeki evlerine döndüklerini belirtti.
Uzmanların, “çifte ümit bebeği” olarak da adlandırdıkları bu “hap ya da doktor bebek”, embriyonların seçimine olasılık tanıyacak şekilde, “ön yerleştirimli kalıtımsal çifte diyagnostik (DPI)” sürecinin peşinde tüp bebek yöntemiyle doğdu. Nakledilen iki embriyodan, hastalıktan muaf ve ebeveynlerinden biriyle ahenkli gruba sahip olan biri, sonuna değin büyütüldü.
Çifte diyagnostik süreci, ailenin ilk çocuklarının ağır kalıtımsal hastalığından (beta-talasemi) muaf olmasını sağlarken, öteki yanlamasına hasta ebeveynlerinden biriyle yerinde donör olabilme imkanı sağlıyor.
Bu doku uyuşması (HLA) sonradan, hasta ebeveynin çare edilmesi nedeniyle doğumun peşinde göbek bağı kanının nakline ihtimal tanıyor.
Önemli bir kalıtımsal rahatsızlık olan beta-talasemi, hastanın ölmemesi için sürekli kan nakli gerektiriyor.
ABD’de 10 yıl değin önce başlayan bu tıbbi başvuru, Avrupa’da daha önce Belçika ve İspanya’da yapılmıştı.
PARİS BAŞPİSKOPOSU VE MUHAFAZAKAR PARTİ, YENİ UYGULAMAYA ÇEKİNCELİ
Fransa’da yerinde donör olacak şekilde hasta kardeşinin hastalığının tedavisine olanak sağlayacak birincil “Türk hap bebek” Umut Talha, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.
Fransa’da tıp dünyası gelişmeyi büyük bir memnunlukla izlerken, bazı muhafazakar kesimlerden ilk tepkiler gelmeye başladı.
Paris Başpiskoposu 23. Andre ve Hristiyan Halkçı Parti Lideri Christine Boutin, yaptıkları açıklamada, yeni tıbbi uygulamaya çekinceli olduklarını gizlemedi.
LCI televizyon kanalına konuşan 23. Andre, “bir insanın, başka bir insan için vasıta haline getirilmesinin yaratabileceği tehlikeye” dikkat çekici etti.
Tekrar benzer kanala izah etme yapan Butin, uygulamayla ilgili ilgili çekinceleri olduğunu açıklama etti.
Fransız basını, biyo-etik ile ilgili yeni yasa tasarısının mecliste kısa bir vakit daha sonra tartışılacağına dikkati çekerek, yeni gelişmenin bu konudaki tartışmaları alevlendireceği görüşünde.
Paris bölgesindeki bir hastanede 26 Ocakta doğan ve sağlık olan 3 kilo 650 gram ağırlığındaki erkek bebek Umut, ciddi afiyet sorunları bulunan erkek kardeşinin tedavisi için yerinde donör olabilecek.
Fransız profesörler Rene Frydman ve Arnold Munnich, basına yaptığı açıklamada, 30’lu yaşlardaki Türk aile ve bebeklerinin Fransa’nın güneyindeki evlerine döndüklerini belirtmişti.
Uzmanların, “çifte ümit bebeği” olarak da adlandırdıkları bu “hap veya hekim bebek”, embriyonların seçimine olanak tanıyacak şekilde, “ön yerleştirimli kalıtımsal çifte diyagnostik (DPI)” sürecinin ardındaki tüp bebek yöntemiyle doğmuştu. Nakledilen iki embriyodan, hastalıktan muaf ve büyük kardeşlerinden biriyle ahenkli gruba sahip olan biri, sonuna dek büyütülmüştü.
Çifte diyagnostik süreci, ailenin birincil çocuklarının ağır genetik hastalığından (beta-talasemi) muaf olmasını sağlarken, öteki yana hasta kardeşlerden birine uygun donör olabilme imkanı sağlıyor.
Bu doku uyuşması (HLA) daha sonra, hasta büyük kardeşin tedavi edilmesi nedeniyle doğumun arkasından göbek bağı kanının nakline ihtimal tanıyor.
Ciddi bir kalıtımsal rahatsızlık olan beta-talasemi, hastanın ölmemesi için sürekli kan nakli gerektiriyor.
ABD’de 10 sene kadar önce başlayan bu tıbbi uygulama, Avrupa’da daha önce Belçika ve İspanya’da yapılmıştı.

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.