İlk Defa Uçağa Binecekler Korkularını Nasıl Yener?

  Psikoloji    18 Aralık 2018
Yorum Yok

Dünyanın en güvenilir ulaşım aracı olarak lanse edilse de anlam veremediğimiz ve kişisel olarak kullanma deneyimimiz olmaması nedeniyle uçaklar, bir çok insanın korkulu rüyası olabiliyor.

Türkiye’de vatandaşların sadece %5’i ulaşım aracı olarak uçakları kullanıyor. Bu az rakamın bir nedeni de korkuların devreye girdiği için düşük olduğunu düşünüyoruz.

Uçak Korkusunu Yenmek için Neler Yapılmalı?

İlk defa uçağa binecekseniz ve bu yazımızı okuyacak kadar çok korkuyorsanız, muhakkak mecbur kaldığınız için uçağa biniyorsunuz.

Öncelikle, Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en prestijli hava yolu şirketidir. Bundan dolayı kendinizi daha güvende hissetmek için gideceğiniz yere THY uçaklarıyla gidebilirsiniz. En seçkin pilotlar ve kabin memurları bu hava yolu şirketindedir.

Korkma nedenimizi anlamamız gerekiyor. Uçaktan neden korkuyoruz? Çok yüksekten gittikleri için mi? Yoksa uçakların arıza yapma ihtimalleri mi? Bu ve bunun gibi korku nedenlerimizi anlamamız gerekiyor. Korkma nedenimizi tam olarak belirleyince bu korkuların yersiz olduğunu anlayacağız. Gerçekten de uçaklar başına ne gelirse gelsin yedek sistemleri ile iniş yapana kadar sizi güvende tutma üzerine tasarlanmış. Bu yüzden teknik nedenlerden dolayı uçaklardan korkmamız gerektiğini, nedenleri ile araştırın.

Yükseklik korkusu da sizin uçak korkunuzu tetikleyecektir. Uçakları bir evin salonunda oturuyormuş gibi görebilirsiniz. Koltuğunuza oturun, pencerenizin perdesini kapatın ve arkanıza yaslanın. Müzik dinleyebilirsiniz, uçaklarda bulunan dergi, gazete vs. okuyabilirsiniz.

Uçaklar ses çıkaran araçlardır. Uçaklar park alanından pist alanına giderken bile çıkardığı motor sesi, sizin kalkış yaptığınızı sanmanıza neden olabilir. İlk uçağa binişlerde asla pencereden bakmayın, bu sizi çaresiz bırakır.

Uçak havalandığında daha rahat olacaksınız, ilk başlarda havaya çıkarken biraz korksanız dahi, düz bir şekilde ilerlerken evinizin salonunda oturur gibi hissedeceksiniz.

Hamileyken Uçak Korkusu Yaşamak

“Hamileyken uçağa binilir mi?” ilk önce bu sorunun yanıtını verelim, sonra ise “hamileyken uçak korkusu” başlığına bakacağız.

Hamileyken uçağa binilebilir fakat bazı firmalar ilk 3 ve son 3 ay yurtdışı için uçuşa izin vermiyor. Bu kesin bir bilgi değildir fakat uçmayı planladığınız firmaya bu konuda hakkında bilgi almak için danışın.

Hamileyken arabayla uzun yolculuk yerine uçakla kısa yolculuk daha mantıklıdır. Arabayla yapacağınız 12 saatlik bir yolculukta, 2 saatte bir mola verip, yürümeniz gerekir. Uçakla ise yaklaşık 12 saatlik bir yolu 1 saatte gidebileceğiniz için daha mantıklıdır.

Hamileyken uçak korkusu yaşayanlar ise mutlaka doktoruna bu konu hakkında danışmalıdır. Doktorunuz hamilelik ayınızın uçağa binmek için tehlikeli olabileceğini veya uçağa binebileceğinizi ve ilaç tavsiyesi verebileceğini söyleyebilir.

İlk defa uçağa bineceklere tavsiyeler (Korku Yenmek)

  1. Uçağın kıç tarafından koltuk seçmeyin.
  2. Çok korktuğunuz zaman kabin memurlarını gözlemleyin. Onların rahat tavırları sizi de rahatlatacaktır.
  3. Yanınızdaki kişiyle iletişim kurmayı deneyin.
  4. Eğer pencerenizin perdesi açıksa, kapatın.
  5. Dergi, gazete gibi basılı materyalleri okuyun.
  6. Müzik-Şarkı dinleyin, sessiz bir şekilde ama dudaklarınızı kıpırtarak şarkı söyleyin.
  7. İnsanlarla kendinizi kıyaslayın “o biniyorsa ben niye binemeyim” şeklinde düşünebilirsiniz.
  8. Ayaklarınızı tabana hafifçe vurun ve tabanın güvenli olduğu, aslında evinizin salonunda oturuyormuş hissi içine girmeye çalışın.
  9. Sakız çiğneyin, bu ayrıca sizin basınçtan en düşük seviye etkilenmenizi sağlar.
  10. Uçaktan inince nereye gideceğinizi, ne yapacağınızı planlayın ve abartılı olarak düşleyin.
1 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: