İlk Defa Sokak Kedisi Sahiplenmek – Rehber

  Kedi Bakımı    16 Aralık 2018
Yorum Yok

Özellikle evde ilk defa sokak kedisi sahiplenenlerin bilmesi gereken bir konu var, bunu sonda söylemektense başta söylemek en iyisidir. Sokak hayvanlarını evinize alıp hevesiniz geçince dışarı bırakacaksanız, evinize baştan almayın. Hayvan sahiplenmek sorumluluk gerektirir.

Özellikle sokak kedisi sahiplenmek büyük sorumluluk gerektirir. Bu sorumluluk tatlı-sert bir sorumluluktur. Öncelikle kediler oyuncu hayvanlardır ve köpekler gibi komutlarınıza uyması beklenemez. Ayrıca kedilerinizi tam olarak evcilleştiremezsiniz. Kediler zamanla güven duyarlar, bu yüzden kedilerin sizi hemen sevmesini beklemeyin.

Bir sokak kedisini sahiplendiniz. Onu sadece fotoğraf çekip instagram gibi sosyal medya hesaplarınıza fotoğraflarını atmak için sahiplenmediniz. Onu daha uzun süre yaşatmak ve mutlu etmek için sahiplendiniz. Bundan dolayı onu bir insan hassasiyetinde büyütmeniz gerekecek. Şimdi başlıklar halinde ilk defa kedi sahiplenenlere temel bilgileri verelim. Sokak kedisi bakımı için adım adım ilerleyelim.

Sokak Kedisi Sahiplenmek: Eve İlk Geliş

Sokak kedileri anne sütünden kesilmemişse ve annesi, kardeşleri varsa asla onu annesinden ve kardeşlerinden ayırmayın. Fakat sütten kesilmiş ve yalnızsa onu sahiplenebilirsiniz. Sokak kedisi sahiplenmek konusunda karar verdiniz ve hatta eve bile getirdiniz, ilk bir hafta neler yaşıyacaksınız ve neler yapmalısınız, bakalım:

Sokak kedileri eve ilk geldiklerinde yeni bir mekan gördükleri için önce evi tanımaya çalışırlar. Sizde kaçabilir ve korkabilir. Bu durumda endişe etmeyin, ona su ve yiyebileceği bir mama verin. Normal sütler kediler için uygun olmadığı için kedilerimize süt vermiyoruz! Su ise normal içme suyundan verebiliriz. Mama olarak ise kedi mamanız yoksa veya alamıyorsanız, şimdilik haşlanmış yumurta sarısı, haşlanmış tavuk verebilirsiniz.

Uyuyan kedi

Üzerine yorgan örtülen ve uyuyan kedi.

Yemekten sonra biraz sevebilirsiniz, eğer kaçmaz ise hırıldanarak kucağınızda yatacaktır. Sonrasında ise oyun vakti. Evinizde bulunan iplik, kulaklık ve kablo gibi uzun ve hareket ettirebileceğiniz şeyler ile onunla oyun oynayın. Son olarakta uyku vakti. Uyuması için onu sevebilirsiniz kucağınızda veya karnınızda uyuyacaktır fakat uykuları çok hafiftir. O yüzden yatağınızda uyutabilir ve sizde onunla birlikte uyuyabilirsiniz.

Sokak kedisi sahiplenmek demek dünya tatlısı bir canlıyı evinize neşe katması demektir. Fakat tuvaletlerini kumlara yaptıkları için evde tuvalet yapacak yer arayacaklardır. Bunun için kediyi sahiplendiğiniz gün içerisinde mutlaka kedi kumu almalısınız. Kedi kumu Aralık 2018 için yaklaşık 12 TL’dir. Kedi tuvalet yeri yemek kapları ve uyku yerinden uzak bir yerde olmalıdır. Kedi kumunu uzun bir kaba dökün ve kedinizin patilerinin kuma basmasını sağlayın. Bir kere kedi kuma yaptığında bir daha başka yere yapmaz. Özellikle dişi kedilerde kumları dışında başka yere yaptığı görülmesi nadir bir olaydır.

Birinci hafta bitmeden bir veterinere götürüp iç-dış parazit aşılarını vurdurabilirsiniz fakat bunun yerine küçük iç parazit hapları ve küçük dış parazit damlasını veterinerden alabilirsiniz. Fiyatları Aralık 2018 için toplam 40-45 TL arasıdır (Veterinere sokak kedisi sahiplendiğinizi söylerseniz indirim yapacaktır).

Birinci haftanın sonunda kediniz eve biraz alışacaktır. Evde kediniz için mutlaka yatacak sıcak bir yer ve yemek kaplarının olduğu bir yer olmalı. Tabi bir de tuvalet yeri.

Kedinizi Sık Sık Yıkamayın

Kediler sanıldığından daha temiz hayvanlardır. Kedinizi eve getirdiğiniz gibi yıkamayın. Özel şampuanlarını aldıktan sonra bir kere yıkayın ve bir kaç gün sonra da dış parazit ilacını ensesinden damlatın. Sonrasında 2-3 gün asla yıkamayın.

Kedilerin dilleri tarak gibidir. Zaten kediniz yanlışlıkla sizi yalarsa bunu anlarsınız. Kedilerin dilleri tarak gibi olduğundan ve gördüğünüz üzere sürekli tüylerini yalarlar. Tüyleri düzgün ve parlaksa sorun yok. Fakat yalanmıyorsa ve tüyleri de pis görünüyorsa ilk önce veterinere kedinizi göstermelisiniz.

Sokak Kedisi Sahiplenmek ve Hastalıklar

Sokak kedisi sahiplenmek ve bu deneyimi ilk defa yaşayan insanlar bu soruyu sıkça soruyor: Kediden insana hastalık geçer mi?

Öncelikle kedilerden insanlara hastalık bulaşmaz fakat dış parazit ilacı yapılmamış kedilerden yutabileceğiniz tüyler sizi hasta yapabilir. Bu hastalık çok ciddi bir hastalıktır, bu yüzden sokak kedisi sahiplenen herkes kedisine iç ve dış parazit ilacı tedavisi yapmalıdır.

Kedi Tırmalaması ve Isırması

Kediler genellikle oyun amaçlı ısırmış gibi yaparlar fakat tam olarak ısırmazlar. Tırmalama ise maalesef oyun esnasında farkında olmadıkları bir şekilde tırmalarlar. Yan onlar bizler gibi acır vb. düşünemezler.

Eğer tırmalamalardan rahatsız iseniz tırmaladıkları anda yüzlerine üfleyebilirsiniz veya biraz sesi konuşarak kızabilirsiniz.

Kediniz için İlk Alışveriş

Temel kedi alışverişi

Eve gelen kedi için temel alışveriş.

Minik kediniz için alışveriş vakti. Öncelikle petshop veya internetten kedi alışveriş sitelerine göz atabilirsiniz. Kedi bakımına başlarken, temel kedi alışveriş listeniz:

  1. Kedi kuru mama (15-70 TL arası)
  2. Kedi kumu (12-50 TL arası)
  3. İç-dış parazit (40-70 TL arası)

Bu listedeki üç malzeme en temel alınacaklar listesidir. Eğer paraniz yoksa kedi kumunu plastik bir leğen, tepsi vs. içine dökebilirsiniz.

Kediniz için ilk olarak kuru mama alarak kuru mamaya alıştırın, ilk başlarda yemeyebilir. Gün içinde yumurta, yoğurt ve haşlanmış tavuk verebilirsiniz.

İç ve dış parazit ilaçları da olmazsa olmazdır. Toplamda ortalama 80 Tl harcayabilirsiniz. İlerleyen günlerde de diğer ihtiyaçlarını karşılarsınız.

Fakat eğer alabilecek durumunuz varsa ve eviniz temiz kalmasını istiyorsanız kedi kumunu boşaltmak için kedi tuvalet kabı da alabilirsiniz. Kedi tuvalet kabı 20 TL’den 150 TL’ye kadar değişir. Aralık 2018 için fotoğraftaki tuvalet kabı 70 TL’dir.

 

Sokak kedisi sahiplenmek ve sorumluluklar 1

Eve gelen kedi için: Kedi kumu, kedi tuvalet kabı, kedi evi ve kedi maması şart.

Kediniz için kedi kumu alırken ucuz topraklanan kumlardan almaya özen gösterin. Kedi maması ise mutlaka bilinir markaları tercih edin. Bazı petshoplar kaliteli markaların mamalarını çuvalla alıp kiloyla ayırarak satıyor ve daha ucuza denk geliyor.

Son Sözler: Kedi Sevmek ve Sevilmek

Kedinizle aynı yatakta uyumak, patilerini ellerinize koymadan uyuyamaması… Çok güzel ve özel hissettiren bir duygudur. Kedinizin karnınızda, bacaklarınızda, yorganın üstünde uyuması ve yattığın yerin bir anda sıcacık olması, ilginç ve size güzel duygular hissettirir. Sokak kedisi sahiplenmek dolayısıyla kedi bakımı yapmak zordur fakat insana huzur verir, sorumluluk almayı öğretir.

Uyuyan kediler

Uyuyan kedicik

Kedinizin sizi sevmediğini düşünmeyin, ben kedimi 2. haftasında evimin bahçesine saldım ve 15-20 dk sonra geri döndü. Üstelik yemek kabını dışarı koymuştum. Yani her şey menfaat değil, onlarda sevgi istiyor. Kediniz size alışacaktır, onunla ilgilenin, sevin, yemekle ödüllendirin. Zamanla size alışacak ve güvenecektir.

Sizinde sorularınız varsa lütfen yorum kısmında bizlere sorun, gün içinde cevap vermeye çalışacağız.

2 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: