İletişim Nedir? Dil ve İdeoloji Tanımları

  İletişim Bilimi    6 Aralık 2018
Yorum Yok

Genel bir algı olarak iletişimi sadece konuşarak insanlar arasında gerçekleşen bir olay olarak görüyoruz fakat, iletişim nedir ve nasıl gerçekleşir bugün inceleyeceğiz.

İletişim hayatımızın her anında isteyerek veya istemeyerek, haberdar olduğumuzdan veya olmadığınızda bile gerçekleşen bir şey. Fakat tam olarak iletişim nedir?

İletişim, kişiler arasında duygu, düşünce, bilgi ve haber alışverişi, duygu, düşünce ve haberlerini aklımıza gelebilecek tüm biçim ve yolla kişiden kişiye karşılıklı olarak aktarılmasına iletişim nedir.

Sadece İnsanların mı İletişim Kurar ve Dili Var?

Hayır, sadece insanların dili yoktur. İnsanlar gibi mekanların da dili vardır. Ne kadar ilginç değil mi? Bir kafeye gittiğimizde dekorlarına çok önem veriyoruz. Öyle ki son zamanlarda ne kadar farklı ve yeni bir kafe varsa ilgi odağı olmakta… (Sığ bir örnek)

Mekanlar insanlar gibi mesaj iletir. Mekanın rengi dekoru, tarihi yapısı gibi bir çok faktör insanlara mesaj vermekte.

Mekanlar oradaki toplumsal yapıyı da anlatır. Mesela bir konferans salonuna girdiğinizde konuşmacı ile dinleyicileri ayırt edebilirsiniz değil mi? Konuşmacı daha konforlu bir sandalyede oturuyorken dinleyiciler için standart bir sandalye tercih edilmiş. Yada bir okula gittiğinizi varsayalım. Okulda sınıflardan birine girdiniz ve öğretmen ile öğrencileri ayırt etmek için mekanı inceleyelim. Öğretmenin oturduğu sandalye diğer sandalyelere göre daha konforlu ve kürsüye sahip.

Dil aynı zamanda ideolojik bir araçtır ve toplumun kültürel yapısını, iktidar gücü kimin elinde olduğunu, siyasal yapının nasıl olduğunu gösterir. Buradan anlayacağımız dilin içine ideolojinin sızdığıdır.

Dil Nedir?

Dil, anlatımı sağlayan, mesaj aktarmaya yarayan iletişim aracıdır. Dil sadece sözlerden ibaret mi? Hayır dil sadece sözlerinden ibaret değildir. Dil aynı zamanda beden bili gibi, giyim tarzı ve buna benzer ibarelerden de oluşur.

Dil karşımızdaki kişiye mesaj aktarmaya yarayan bir kodlar sistemidir. Bu kodlar sistemi içinde, ses, işaret ve giyim tarzı gibi etkenlerde bulunur.

Kod sistemi bize mesaj ileten her şeydir. Örnek vermek gerekirsek nişanlanan kişilerin veya evlenen kişilerin parmaklarına yüzük takmaları gibi. Sol elinizdeki yüzük parmağınızda yüzük varsa evlisinizdir. Tek taş pırlanta varsa hayatınızda biri vardır.

Saç şekli, sakal kesim şekli ve ses tonu da kod sistemi içerisinde dil kavramına bizi götürmektedir.

Dil’in Tanımı

  • Dil karşımızdaki kişiye mesaj aktarmaya yarayan kodlar sistemidir.
  • Dilin kod sistemi içinde ses, işaret, giyim tarzı v.b. etkenlerde vardır.
  • Kod sistemi bize mesaj ileten her şeydir (mekanlar vs. dahil)

Dil kod sistemine örnek vermek gerekirse:

Parmakta takılı olan yüzük bize kişinin hangi parmağına takılı ise bir mesaj vermektedir. Kişilerin giyim tarzları, saç şekilleri, ses tonu, taktığı aksesuar, vücudundaki dövme gibi bir çok şey dil içerisindedir.

Bu konulara İletişim Nedir? yazımızda detaylıca değindik.

Dil İdeoloji Yansıtır

Dil ve İdeoloji Nedir

Dil ve İdeoloji

Dil aslında bir ideolojik araçtır. Dil, toplumun kültür yapısını yansıtır, iktidar gücünün kimde, kimlerin elinde olduğunu, siyasal yapının nasıl olduğu da gösterir.

Aslına bakarsanız dil, ideolojiyi içine almamıştır, ideoloji dile sızmıştır.

Medya da ideolojik bir yapıdır. Medya daili verilen mesajlardan anlarız. İdeoloji verilen mesaj açıktır ve herkes anlar, bazende anlaşılamaz olabilir.

Dil bir ülkenin ideolojik yapısını yani kabullerini öğrenir, gösterir.

İdeoloji ve Dil

İdeolojinin dil içide gizli sızıntısını vereceğimiz örneklerle kavrayalım. Çünkü söylenen sözlerde gizli ideolojiler ve mesajlar vardır.

Dil ve İdeoloji Örnekleri:

  • Elinin hamuruyla erkek işine karışma!
  • Her Türk asker doğar!

Örnekleri inceleyelim. “Elinin hamuruyla erkek işine karışma” derken ne demek istiyoruz? “Sen kadınsın ev işleriyle uğraşırsın, pasta börek yaparsın, elinde hamurlu ve erkeklerin yapabileceği güç ve zeka gerektiren işlere karışma” mı demek istiyoruz. Evet, bilinçli veya bilinçsiz farketmeksizin bunları diyoruz. Bu sözle Türk toplumunun erkek egemen bir toplum olduğunu anlayabiliriz, değil mi? Burada asında dile sızan bir ideoloji vardır.

Diğer örneğimiz ise “Her Türk asker doğar!”Bu sözle de Türklerin asker olarak savaşçı olarak yaratıldığını, doğduğunu söylüyoruz. Aslında yine dile sızmış bir ideoloji var. Türk toplumunun militarist bir toplum olduğunu anlıyoruz. Coşkuyla söylenen bu söz bir ideolojinin dile yansımasıdır.

Bu tarz sözler -dil- kullanmış ve içerisinde gizli mesajlar barındıran sözler Türk toplumunun ideolojisi anlatmaktadır. Gizli mesajlar bilinçli veya bilinçsiz dile sızmış, ideolojinin dile sızması tam olarak budur.

Herkesin anlayacağı şekilde dil ve ideoloji basitçe karşılaştırdık. Bir sonraki yazımızda dil ve mekan kavramlarını karşılaştıracağız.

1 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: