İdeal ağız bakımı nasıl olmalıdır?

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

İdeal ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Diş çürükleri, ağız kokusu, dişeti kanamaları ve erken diş kayıpları vs. gibi sorunların suçlusu sandığınız gibi dedeni­zin dedesi (yani kalıtımsal) yok, mikroplardan oluşan ve diş hekimlerinin “Mikrobiyal Dental Plak” dediği şeydir.

Diş yüzeyinde dişlerimize kayganlık veren, fırçaladık­tan anında sonradan, tükürüğümüz baştan sona dişimize yapışan fizyolojik bir tabaka vardır. Bu tabaka dilinizi dişinizin üs­tünde gezdirdiğinizde kayganlığıyla hissedilir. Gıda artık­ları ve mikroplar bu katman tamamen dişlere tutunur. Bu misafirler ilk olarak fazla zararlı değildir, tutunmaları da normaldir. Fakat vücudumuzun her uygun olduğu gibi ağzımızda da mikroplar vardır. Gıda artıklarıyla bilhassa karbonhidratlarla mikroplar birbirlerini çok sever ve he­men kaynaşarak mikrop plağını oluştururlar. Plak içindeki mikroplar şipşak çoğalmaya başlar. Eğer 24 saat içinde diş­cilt uzaklaştırılmazlarsa dişetimizde hastalığa niçin ola­cak zararlı atık maddeleri üretecek seviyeye erişirler. Buna “plağın olgunlaşması” denir.

Olgunlaşan plakta durmadan üreyip çoğalarak dişleri­miz üstünde keyif çatan milyonlarca mikrop vardır. Bu mikropların ürettikleri atık maddeler de diş ve diş etleri­miz üzerindeki zararlı etkileri sebebiyle, çürük ve dişeti hastalıklarına yol açarlar.
Bu şımarık, doğum kontrolden bir haber mikroplarını­zı, onlar tatmin edici sayıya ulaşmadan, yani atık madde üret­meye fırsat bulamadan, açıklanmış aralıklarla dişlerinizin üze­rinden uzaklaştırmanız gerekir. Öncelikle şunu söylemeli­yiz ki; su ya da gargaralarla bunlardan kurtulamazsınız, çünkü yapışkandırlar. Su ve gargara plağınızı ama şöyle bir yıkar. Oluşan atık maddeyi ve ortamın asit düzeyini ola ki 3-5 dakika azaltır. Gargaralar da 2 trilyon mikrobu­nuzdan 1000 tanesini öldürür. Peki, o süre ne yapaca­ğız? Yumuşak bir diş fırçası ile bu plağı fırçalayarak, kadınsı­mizin üstünden uzaklaştıracağız.

42 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.