İÇDAŞ’tan 8 milyon TL’lik tohum bankası

  Kredi - Borsa    6 Ocak 2019
Yorum Yok

İÇDAŞ’tan 8 milyon TL’lik tohum bankası

Türkiye’nin yerli tohum üretimi ve kullanımı için birincil etabı 8 milyon TL’ye mal olacak İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi’nin inşaatı çabuk yükselmeye başladı. Tarım  Köy İşleri Bakanlığı’nın Ankara ve İzmir’de kurduğu iki tohum gen bankası bulunuyor. İÇDAŞ’ın kuracağı merkez özel sektörün kuracağı birincil tohum gen bankası olacak. Ilk etabı Ankara ve İzmir’deki tohum gen bankaları ile aynı kapasiteye sahip olacak. İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi’nin ikinci, üçüncü ve daha ileriki aşamalarının da hizmete girmesi ile Çanakkale Türkiye’nin ulusal tohum üssü olacak.

Dünyadaki 10 önemli tohum bankasının incelenmesi sonucu Londra ve Amsterdam’daki iki merkezin misal alınmasına karar verildi. İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi geçtiğimiz sene projelendirildi. Merkezin önümüzdeki Ekim ayında hizmete girmesi planlanıyor.  

Çanakkale’nin Biga ilçesinde inşaatı süren İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi, Türkiye’nin dışa bağımlı tohum alımının zaman içinde ayrıntılarıyla millileşmesi için de öncülük edecek.

İÇDAŞ Tarım İşletmeleri Müdürü Turgut Odabaşı, “Tesislerimizin ikinci ve üçüncü aşamasını da tamamladığımızda yalnızca ülkemizin yok dünyanın en kayda değer tohum bankası ve ıslah merkezlerinden birine sahip olacağız. Merkez ulusal tohumlar konusunda da bilimsel araştırmalara öncülük edecek. Merkezin maddi kapasitesi ve teknik donanımı için gelecek yıllarda ihtiyaç duyulduğu anda ilave yatırımlarla arttırılacak” dedi.

Turgut Odabaşı, Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi kuruluşlarından olan İÇDAŞ A.Ş.’nin milli anlayışla projelendirdiği ‘tohum bankası ve ıslah merkezi’ hakkında şu bilgileri verdi: “Merkezimizde yüksek teknoloji donanımlı laboratuvarlar ve depolama ünitelerimiz olacak. Tohum gözetmek sanıldığından fazla daha ciddi bir iştir. Sandığa tohum konarak çeyiz gibi saklanamıyor. Depolama ünitelerimizin tohumların türüne göre iç ortamı en az nem seviyesinde tutularak -20, -5 ve 5 derecelik bambaşka atmosferik koruma koşullarına sahip olacak. Böylece tohumlar sağlıklı ve uzun ömürlü şekilde saklanabilecek.”

İÇDAŞ Tohum Bankası ve Islah Merkezi’yle Çanakkale’nin milli tohum üssü haline geleceğini gösteren Turgut Odabaşı “Anadolu coğrafyası dünyanın en zengin gen varlığına sahip. Bu zenginliğimize sahip çıkmayı ve onu korumayı ulusal bir devir biliyoruz. Anadolu tohumlarını güvence altına alarak geliştirmeyi ve milli tarımımızı tanıdık olmayan ülkelere bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyoruz” dedi.

Turgut Odabaşı, dünyadaki bitkilerin dörtte birinin gelecek 50 yıl içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilinirken, tohum bankalarının öneminin gün geçtikçe arttığını söyledi. Hemen Hemen zamana karşısında bir yarış içinde olunduğunu gösteren Turgut Odabaşı, şöyle devam etti: ”Anadolu coğrafyası dünyanın en zengin gen varlığına sahip. Bu zenginliğimize sahip çıkmayı ve onu korumayı milli bir tayin biliyoruz. Tohum bankası Akdeniz havzasında olası kuraklığa karşı Nuh’un gemisi yani geleceğimizin sigorta poliçesi olacaktır. Sebze, meyve, hububat, sera bitkileri ve diğer bitki varlığında kendi tohumlarımızın patentine sahip olmamızın stratejik açıdan Türkiye için hayati tartma taşıdığına inanıyoruz. Tohum bankası ve ıslah merkezi yatırımımızla kadim Anadoluya ait yerel tahıl, baklagil, sebze, endüstri bitkileri tohumları toplanarak devletimize ait Ankara ve İzmir de yer alan tohum bankalarına benzer deger tesislerde muhafazaya alınacaklardır. Toplanan bu tohumlar yalnızca muhafaza için yok ülkemiz çiftçisi için idareli değere sahip tohumluk üretimi için kullanılacak.

27 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.