HSBC Genel Müdürü Kervancı’ya, Erdoğan’a hakaretten soruşturma

  Kredi - Borsa    20 Ocak 2019
Yorum Yok

HSBC Genel Müdürü Kervancı'ya, Erdoğan'a hakaretten soruşturma

HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı’nın, 5 sene önceki sosyal ağ paylaşımı soruşturma konusu oldu. Kervancı, Gezi Parkı Direnişi esnasında gazeteci Ayşe Arman’ın Twitter’da paylaştığı bir videoyu ‘retweet’ etti.

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre, herhangi bir soruşturmaya sebep olmayan video nedeniyle bir yurttaş Kervancı’yı ihbar etti. Bunun üstüne İstanbul Anadolu Başsavcılığı, Kervancı hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan soruşturma başlattı.

Savcılık bu kapsamda Kervancı’nın ifadesinin alınması için emniyete yazı yazdı. Kervancı da avukatı Nazlı Kara ile birlikte 13 Eylül 2018’de İstanbul Emniyeti’ne gidip açıklama verdi. Videonun Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde paylaşılmasına karşın soruşturmanın “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan yürütülmesi dikkat çekti.

Kervancı, emniyetteki ifadesinde şunları söyledi:

“Şikayete konu videoyu hiç izlemeden, içeriğini bilmeden retweet yaptığımı ayrıntıları ile belirtmek isterim. Zira Ayşe Arman takip ettiğim bir yazardır. Kendisi, ‘Hitler’in Veda Busesi, Gezi Parkı protestolarının büyümesinden yakınıyor’ isimli videoyu ‘güzel, göz at, seveceksin’ notuyla paylaştığından sonra izlemek nedeniyle, belirtilen durması için herhangi bir yorum ilave etmeden ve manzara beyan etmeden retweet ettim. Ancak izlemeye fırsat bulamamıştım. Sayın Cumhurbaşkanımıza, makamına ve diğer halk görevlilerine karşısında hakaret kastım kesinlikle yoktur. Bu soruşturma sebebiyle son derece mağdurum. Şikayetçinin şahsıma ve mesleki itibarıma çirkin bir saldırıda bulunma nedeniyle hareket ettiği düşüncesindeyim.”

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: